Hindistanlı sahibkar "Microsoft Office"ə rəqib süni intellekt platformasına 30 milyon dollar yatırır
Hindistanlı ardıcıl sahibkar Bhavin Turaxiya müəssisələr üçün süni intellekt sahəsində yeni bir şirkət yaratmaq məqsədilə şəxsi vəsaitindən 30 milyon dollar sərmayə qoyur.
Onun yeni təşəbbüsü olan "Neo" sadə bir ideyaya əsaslanır: süni intellekt dövründən əvvəl hazırlanmış iş proqramlarını sadəcə çatbotlarla yeniləmək mümkün deyil, onları tamamilə yenidən qurmaq lazımdır.
46 yaşlı Bhavin Turaxiya irimiqyaslı korporativ texnologiya layihələri ilə tanınır. Son 20 il ərzində o, "Directi", "Radix", "Titan" və bank proqram təminatı hazırlayan "Zeta" da daxil olmaqla bir sıra şirkətlərin həmtəsisçisi olub.
O, bu şirkətlərin əksəriyyətini xarici investorları cəlb etməzdən əvvəl əsasən şəxsi vəsaiti hesabına maliyyələşdirib. Turaxiya "Neo" layihəsində də eyni yanaşmanı tətbiq edir.
Turaxiya "TechCrunch"a bildirib ki, süni intellektin yaratdığı texnoloji dönüş o qədər əhəmiyyətlidir ki, iş mühiti üçün proqram təminatını sıfırdan yenidən hazırlamağa dəyər.
Onun sözlərinə görə, “Əgər siz "iPhone" yaratmaq istəyirsinizsə, "Nokia"nın hissələrini götürüb onları hansısa şəkildə "iPhone"a çevirmək mümkün deyil.”
Bu ilin aprel ayında daxili istifadəyə verilən "Neo" layihələrin idarə edilməsi, sənədlər, fayl saxlanması və süni intellekti vahid platformada birləşdirən korporativ iş mühitidir.
Turaxiyanın sözlərinə görə, məqsəd süni intellekti əməkdaşların ayrıca müraciət etdiyi köməkçi vasitə deyil, gündəlik iş prosesinin fəal iştirakçısına çevirməkdir.
Turaxiya hesab edir ki, generativ süni intellektdən əvvəl hazırlanmış məhsullara bu texnologiyanı əlavə etməyə çalışan mövcud şirkətlər struktur baxımından əlverişsiz vəziyyətdədir. Onun sözlərinə görə, "Neo" əvvəldən süni intellekt üçün hazırlanıb və modeldən asılı olmayan arxitekturaya malikdir. Bu isə müəssisələrə yalnız bir xidmət təminatçısından asılı qalmadan müxtəlif süni intellekt modelləri arasında seçim etməyə imkan verir.
Bu yanaşmanı dəstəkləyən təkcə Turaxiya deyil. İnvestor Çamat Palihapitiya da müəssisələr üçün süni intellekt əsaslı proqramlaşdırma platforması olan "8090" layihəsini əvvəlcə şəxsi vəsaiti hesabına başladıb, daha sonra isə bu həftə 135 milyon dollarlıq investisiya raundu cəlb edib.
Bununla belə, Turaxiyanın bu addımı müəssisələr üçün süni intellekt bazarının texnologiya sektorunun ən rəqabətli sahələrindən birinə çevrildiyi dövrə təsadüf edir.
"Microsoft", "Google" və "Salesforce" artıq iş proqramlarına geniş şəkildə süni intellekt imkanları əlavə edirlər. Digər tərəfdən, "Anthropic" və "OpenAI" kimi böyük laboratoriyalardan tutmuş "Notion" və "Superhuman" kimi məhsuldarlıq proqramları hazırlayan şirkətlərədək çoxsaylı startaplar müəssisələrin gündəlik iş prosesində süni intellektdən istifadə qaydasını yenidən formalaşdırmağa çalışırlar.
Turaxiya bildirib ki, korporativ proqram təminatı bazarı heç vaxt “qalib hamısını qazanır” prinsipi ilə işləməyib. Onun fikrincə, qlobal müəssisə süni intellekt xərclərinin cəmi kiçik bir hissəsini əldə etmək belə böyük şirkət qurmaq üçün kifayətdir.
O deyib: “Bazarın cəmi 2–5 faizini əldə etsək belə, bu, indiyədək qurduğum bütün şirkətlərdən daha böyük olacaq.”
Son bir neçə ay ərzində "Neo" Turaxiyanın şirkətlərində, o cümlədən "Zeta"da daxili istifadə mərhələsində olub. Şirkət yaxın aylarda proqram təminatını mərhələli şəkildə orta ölçülü müəssisələrə təqdim etməyi planlaşdırır. İlk mərhələdə əsas hədəf texnologiya, konsaltinq və peşəkar xidmətlər sahəsində çalışan bilik işçiləri olacaq.
Turaxiyanın sözlərinə görə, "Neo"nun ilkin platforması cəmi üç ay ərzində hazırlanıb və bu prosesdə süni intellektdən geniş istifadə olunub. Onun hesablamalarına görə, generativ süni intellekt mövcud olmadan eyni işi daha böyük mühəndis heyəti ilə həyata keçirmək bir ildən çox vaxt aparardı.
Banqalorda yerləşən startapda hazırda 45 nəfər çalışır. Onlardan 18-i mühəndisdir. Turaxiya "TechCrunch"a bildirib ki, ilin sonunadək əməkdaşların sayını təxminən 100 nəfərə çatdırmaq planlaşdırılır və yeni işə qəbul ediləcək şəxslərin əksəriyyəti süni intellekt və proqram mühəndisliyi sahələrində fəaliyyət göstərəcək.

Индийский серийный предприниматель Бхавин Турахия инвестирует 30 млн долларов собственных средств в создание новой компании в сфере искусственного интеллекта для бизнеса.
Его новый проект Neo основан на простой идее: рабочие программы, созданные до эпохи искусственного интеллекта, невозможно просто обновить с помощью чат-ботов — их необходимо полностью перестроить.
46-летний Бхавин Турахия известен крупными корпоративными технологическими проектами. За последние 20 лет он стал сооснователем ряда компаний, включая Directi, Radix, Titan и разработчика банковского программного обеспечения Zeta.
Большинство этих компаний он финансировал преимущественно за счет собственных средств до привлечения внешних инвесторов. Тот же подход Турахия применяет и в проекте Neo.
Турахия заявил TechCrunch, что технологический сдвиг, вызванный искусственным интеллектом, настолько значителен, что программное обеспечение для рабочей среды стоит создавать заново — с нуля.
По его словам, «если вы хотите создать iPhone, невозможно взять детали Nokia и каким-то образом превратить их в iPhone».
Запущенный для внутреннего использования в апреле этого года проект Neo представляет собой корпоративную рабочую среду, объединяющую управление проектами, документы, хранение файлов и искусственный интеллект на единой платформе.
По словам Турахии, цель заключается в том, чтобы превратить искусственный интеллект не в вспомогательный инструмент, к которому сотрудники обращаются отдельно, а в активного участника ежедневного рабочего процесса.
Турахия считает, что существующие компании, пытающиеся добавить эту технологию в продукты, созданные до появления генеративного искусственного интеллекта, находятся в структурно невыгодном положении. По его словам, Neo изначально разрабатывался для искусственного интеллекта и имеет архитектуру, не зависящую от конкретной модели. Это позволяет предприятиям выбирать между различными ИИ-моделями, не ограничиваясь одним поставщиком услуг.
Такой подход поддерживает не только Турахия. Инвестор Чамат Палихапития также сначала запустил за собственный счет проект 8090 — платформу программирования на базе искусственного интеллекта для предприятий, а затем на этой неделе привлек инвестиционный раунд на 135 млн долларов.
В то же время шаг Турахии приходится на период, когда рынок искусственного интеллекта для бизнеса стал одним из самых конкурентных сегментов технологического сектора.
Microsoft, Google и Salesforce уже активно добавляют возможности искусственного интеллекта в рабочие приложения. С другой стороны, многочисленные стартапы — от крупных лабораторий Anthropic и OpenAI до разработчиков приложений для продуктивности, таких как Notion и Superhuman, — пытаются заново сформировать подход предприятий к использованию искусственного интеллекта в повседневных рабочих процессах.
Турахия заявил, что рынок корпоративного программного обеспечения никогда не работал по принципу «победитель получает все». По его мнению, даже небольшой доли глобальных расходов предприятий на искусственный интеллект достаточно для создания крупной компании.
«Даже если мы получим всего 2–5% рынка, это будет больше, чем все компании, которые я когда-либо создавал», — сказал он.
В последние несколько месяцев Neo находился на этапе внутреннего использования в компаниях Турахии, в том числе в Zeta. В ближайшие месяцы компания планирует поэтапно представить программное обеспечение среднему бизнесу. На первом этапе основной целевой аудиторией станут специалисты интеллектуального труда в сфере технологий, консалтинга и профессиональных услуг.
По словам Турахии, первоначальная платформа Neo была разработана всего за три месяца, при этом в процессе широко использовался искусственный интеллект. По его оценкам, без генеративного искусственного интеллекта выполнение такой же работы с более крупной инженерной командой заняло бы более года.
В стартапе, базирующемся в Бангалоре, сейчас работают 45 человек. Из них 18 — инженеры. Турахия сообщил TechCrunch, что до конца года планируется увеличить штат примерно до 100 сотрудников, при этом большинство новых специалистов будут работать в сфере искусственного интеллекта и программной инженерии.