Ev kirayə verənlərin nəzərinə - Cərimə 5 dəfə artırılıb
Vergi Məcəlləsinə edilən dəyişikliklər çərçivəsində 2026-cı il yanvarın 1-dən fiziki şəxslərə aid yaşayış sahələrinin fiziki şəxslərə kirayəyə verilməsindən əldə olunan gəlirlərə 10 faiz vergi tətbiq olunur. İndiyədək belə şəxslər arasında evlərin kirayəyə verilməsindən əldə olunan gəlirdən 14 faiz vergi tutulurdu.
Bu dəyişiklik o deməkdir ki, evini 400 manata kirayə vermiş şəxs artıq aylıq 56 manat yox, 40 manat vergi ödəməlidir. Yenilik sahibkarlıq fəaliyyəti çərçivəsində icarəyə verilən, yaxud hüquqi şəxslərə kirayəyə verilən əmlaklara aid deyil. Bu kateqoriya üçün 14 faizlik vergi dərəcəsi dəyişməz olaraq qalır.
Dəyişiklik heç də ev kirayəsindən gəlir əldə edənlərin daha az vergi ödəməsi xarakteri daşımır. Məqsəd vergidən yayınma hallarının qarşısını almaq, fiziki şəxslərə məxsus evlərin kirayə müqavilələrinin və bu müqavilələr üzrə əməliyyatların rəsmiləşdirilməsini təşviq etməkdir.
Vergidən yayınma hallarının qarşısının alınması sahəsində daha bir yenilik isə maliyyə sanksiyaları (cərimə) ilə bağlıdır. Belə ki, 2026-cı ildən vergi orqanında qeydiyyata alınmaq üçün ərizənin verilməməsinə görə 200 manat məbləğində cərimə müəyyən edilib. Bu əmələ görə cərimə əvvəl də olsa da, məbləği 40 manat idi. Bu da o deməkdir ki, evini kirayə verən şəxs vergi qeydiyyatına alınmaq üçün ərizə vermədiyi halda artıq 40 manat yox, 200 manat cərimə olunacaq.
Qeyd edək ki, bundan başqa, vergi ödəyicisi əldə etdiyi kirayə haqlarına görə vergi orqanına müəyyən olunmuş müddətdə hesabat təqdim etmədiyinə görə 40 manat məbləğində cərimə olunur. Həmçinin verginin hesabatda göstərilən məbləği real məbləğinə nisbətən azaldılıbsa, habelə büdcəyə çatası vergi məbləği hesabat təqdim etməməklə yayındırılıbsa, azaldılmış və ya yayındırılmış vergi məbləğinin 50 faizi miqdarında cərimə tətbiq edilir.
Lakin o da vurğulanmalıdır ki, evini kirayəyə verən şəxs vergi orqanında qeydiyyata alınmadan da əldə etdiyi gəlirə görə vergi ödənişini həyata keçirə bilər.
Belə ki, 2025-ci il yanvarın 1-dən kirayə gəliri əldə edən vətəndaşlara özləri vergi orqanında qeydiyyata durmadan agent müəyyən etmək və vergi öhdəliklərini yerinə yetirmək vəzifəsini həmin şəxsə həvalə etmək hüququ verilib. Qanunvericiliyə görə, vergi agenti vergini hesablayır, onu vergi ödəyicisindən tutur və təyinatı üzrə köçürür. Vergi ödəyicilərinə ödənilən gəlirlərin, onlardan tutulan və təyinatı üzrə köçürülən vergilərin, o cümlədən hər vergi ödəyicisi üzrə ayrıca qeydiyyat aparmaq vergi agentinin öhdəliyidir.
Təcrübədə evini müqavilə bağlamadan kirayəyə verilməsi hallarında ev sahibləri ilə yanaşı, kirayəçilərin də məsuliyyətə cəlb olunduğu hallara rast gəlmək olur. Belə ki, bu halda yaşayış yeri və olduğu yer üzrə qeydiyyatdan keçməmək kirayəçilər üçün məsuliyyət yaradır. Bu halda İnzibati Xətalar Məcəlləsinə görə, vətəndaşın yaşayış yeri və olduğu yer üzrə qeydiyyatdan keçməməsinə, yaxud qeydiyyata alma və qeydiyyatdan çıxma qaydalarına əməl etməməsinə görə xəbərdarlıq edilir və ya 30 manat məbləğində cərimə edilir.

Для арендодателей в Азербайджане увеличили штрафы в пять раз
В рамках изменений, внесённых в Налоговый кодекс, с 1 января 2026 года к доходам, получаемым физическими лицами от сдачи в аренду жилых помещений другим физическим лицам, будет применяться налоговая ставка в размере 10%. До настоящего времени с доходов от аренды жилья между физическими лицами удерживался налог в размере 14%.
Это означает, что если владелец сдаёт квартиру за 400 манатов, он будет платить ежемесячно не 56 манатов налога, а 40 манатов. Нововведение не распространяется на недвижимость, сдаваемую в аренду в рамках предпринимательской деятельности, а также на объекты, передаваемые в аренду юридическим лицам. Для этой категории налоговая ставка в размере 14% остаётся без изменений.
Данное изменение не преследует цель снизить налоговую нагрузку на лиц, получающих доход от аренды жилья. Основная задача — предотвратить случаи уклонения от налогообложения и стимулировать официальное оформление договоров аренды жилых помещений, принадлежащих физическим лицам, а также операций по этим договорам.
Ещё одно нововведение в сфере борьбы с уклонением от уплаты налогов касается финансовых санкций. Так, с 2026 года за неподачу заявления для постановки на налоговый учёт устанавливается штраф в размере 200 манатов. Ранее такой штраф также существовал, однако его сумма составляла 40 манатов. Таким образом, в случае неподачи заявления о регистрации в налоговом органе арендодатель будет оштрафован уже не на 40, а на 200 манатов.
Кроме того, налогоплательщик штрафуется на 40 манатов за непредставление в установленный срок отчётности в налоговый орган по полученным арендным доходам. Если же сумма налога, указанная в отчёте, занижена по сравнению с фактической, либо налог, подлежащий уплате в бюджет, был уклонён путём непредставления отчётности, применяется штраф в размере 50% от суммы заниженного или уклонённого налога.
При этом подчёркивается, что лицо, сдающее жильё в аренду, может уплачивать налог с полученного дохода и без постановки на налоговый учёт.
Так, с 1 января 2025 года гражданам, получающим доход от аренды, предоставлено право назначить налогового агента без самостоятельной регистрации в налоговых органах и возложить на него выполнение налоговых обязательств. Согласно законодательству, налоговый агент рассчитывает налог, удерживает его с налогоплательщика и перечисляет по назначению. Также на налогового агента возлагается обязанность вести учёт выплаченных доходов, удержанных и перечисленных налогов, в том числе отдельно по каждому налогоплательщику.
Отмечается, что на практике в случаях сдачи жилья в аренду без заключения договора к ответственности могут привлекаться не только собственники жилья, но и арендаторы. В частности, отсутствие регистрации по месту жительства или месту пребывания влечёт ответственность для арендаторов. В соответствии с Кодексом об административных правонарушениях за отсутствие регистрации или несоблюдение правил регистрации и снятия с регистрации выносится предупреждение либо налагается штраф в размере 30 манатов.