Valyuta.az xəbər verir ki, şirkət bununla indiyədək süni intellekt modellərinin öyrədilməsi və işlədilməsi üçün istifadə etdiyi "Nvidia" və "Huawei" çiplərindən asılılığını azaltmağı planlaşdırır.
Hazırlanan çip yeni modellərin öyrədilməsi üçün deyil, istifadəçilərin sorğularına cavabların formalaşdırıldığı nəticə mərhələsi üçün nəzərdə tutulub.
Layihə uğurla başa çatacağı təqdirdə, "DeepSeek" yarımkeçirici sənayesinə daxil olacaq. Bu addım şirkətin texnoloji müstəqilliyini artırmaqla yanaşı, Çin bazarında "Huawei" üçün də yeni rəqabət mühiti yarada bilər.
"DeepSeek"in çip layihəsi hələ ilkin mərhələdədir. Şirkət layihələndirmə, istehsal və yaddaş texnologiyaları üzrə tərəfdaşlarla danışıqlar aparır, eyni zamanda xarici əməkdaşlıq imkanlarını araşdırır. Layihənin təxminən bir il əvvəl başladığı bildirilir.
Şirkət son aylarda çip layihələndirilməsi üzrə mühəndislərin işə qəbulunu da genişləndirib. Lakin vakansiyalar ictimai platformalarda paylaşılmadan, məxfi şəkildə həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, şirkətin təsisçisi Lyan Venfen 2024-cü ildə Çin mediasına verdiyi müsahibədə çiplərin ixracına tətbiq olunan məhdudiyyətlərin "DeepSeek" üçün ciddi çətinlik yaratdığını bildirmişdi.

Китайский стартап в сфере искусственного интеллекта DeepSeek разрабатывает собственный AI-чип.
Как сообщает Valyuta.az, таким образом компания планирует снизить зависимость от чипов Nvidia и Huawei, которые до сих пор использовала для обучения и работы своих моделей искусственного интеллекта.
Разрабатываемый чип предназначен не для обучения новых моделей, а для этапа инференса, на котором формируются ответы на пользовательские запросы.
В случае успешной реализации проекта DeepSeek выйдет на рынок полупроводников. Этот шаг не только повысит технологическую независимость компании, но и может создать новую конкурентную среду для Huawei на китайском рынке.
Проект DeepSeek по разработке чипа пока находится на ранней стадии. Компания ведет переговоры с партнерами в области проектирования, производства и технологий памяти, а также изучает возможности зарубежного сотрудничества. Сообщается, что проект был запущен около года назад.
В последние месяцы компания также расширила набор инженеров по проектированию чипов. Однако вакансии закрываются конфиденциально, без публикации на открытых платформах.
Отметим, что основатель компании Лян Вэньфэн в интервью китайским СМИ в 2024 году заявлял, что ограничения на экспорт чипов создают серьезные трудности для DeepSeek.