"Chevron" və "Quantum Energy" “Lukoil”in beynəlxalq aktivlərini almaq istəyir
"Chevron Corp" və özəl investisiya qrupu "Quantum Energy Partners" sanksiyalara məruz qalmış Rusiyanın "Lukoil" şirkətinin beynəlxalq aktivlərini birgə almaq üçün təklif verməyi planlaşdırır.
Valyuta.az xəbər verir ki, söhbət 22 milyard dollar dəyərində aktivlərdən gedir.
Əgər razılaşma baş tutarsa, "Chevron" və "Quantum" aktivləri öz aralarında bölüşdürəcək. Bildirilir ki, potensial razılaşmada əsas rolu "Quantum" oynayır və məqsəd "Lukoil"in beynəlxalq portfelinin tamamını əhatə etməkdir.
Sözügedən portfelə neft və qaz hasilatı sahələri, emal müəssisələri, həmçinin Avropa, Asiya və Yaxın Şərqdə yerləşən 2000-dən çox yanacaqdoldurma məntəqəsi daxildir.
Xatırladaq ki, ABŞ 2025-ci ilin oktyabrında "Lukoil" və "Rosneft" də daxil olmaqla Rusiyanın əsas enerji şirkətlərinə qarşı sərt sanksiyalar tətbiq edib. Vaşinqton bu addımla Moskvanı Ukrayna ilə atəşkəsə razı salmağa çalışır.
"Lukoil" həmin dövrdə bəyan etmişdi ki, tətbiq edilən sanksiyalar səbəbindən beynəlxalq aktivlərini satmaq niyyətindədir. Şirkətin hazırda "Carlyle" və Əbu-Dabidə yerləşən "International Holding Company" konsorsiumu da daxil olmaqla bir neçə böyük investor qrupundan təklif aldığı bildirilir.

Компания "Chevron Corp" и частная инвестиционная группа "Quantum Energy Partners" планируют сделать предложение о совместной покупке международных активов российской компании "Lukoil", подпавшей под санкции.
Как сообщает Valyuta.az, речь идет об активах стоимостью 22 миллиарда долларов.
В случае достижения соглашения, "Chevron" и "Quantum" разделят активы между собой. Сообщается, что ключевую роль в потенциальной сделке играет "Quantum", цель которой — покрыть весь международный портфель "Lukoil".
Указанный портфель включает месторождения нефти и газа, перерабатывающие предприятия, а также более 2000 автозаправочных станций, расположенных в Европе, Азии и на Ближнем Востоке.
Напомним, что США в октябре 2025 года ввели жесткие санкции против основных российских энергетических компаний, включая "Lukoil" и "Rosneft". Этот шаг Вашингтона направлен на то, чтобы заставить Москву согласиться на прекращение огня с Украиной.
В то время "Lukoil" заявляла о намерении продать свои международные активы из-за введенных санкций. Сообщается, что компания получает предложения от нескольких крупных инвестиционных групп, включая "Carlyle" и консорциум "International Holding Company" из Абу-Даби.