Azərbaycana təhlükəli arılar gətirilib - Açıqlama
Bu barədə Trend-ə Arıçılar Assosiasiyasının prezidenti Bədrəddin Həsrətov bildirib. O qeyd edib ki, Özbəkistandan Azərbaycana arı ailələri idxal edilib. İdxal edilən arıların Tropilaelaps gənəsi ilə yoluxduğu bildirilir. Beynəlxalq ticarətdə arı ailələri, paket arılar və ana arılar vasitəsilə digər ölkələrə keçmə riski yüksəkdir.
"Bu gənələr arıların sürfələri ilə qidalanır, nəticədə zəif və deformasiyalı arılar yaranır, viruslar yayılır, ailə sürətlə zəifləyir və çökür", – o deyib.
Qeyd olunub ki, assosiasiya tərəfindən Azərbaycana Özbəkistandan arı ailələrinin gətirilməməsi üçün çox çalışılıb.
"Özbəkistanda Tropilaelaps gənəsi çox yayılıb. Özbəkistan illərlə Rusiyaya arı ixrac edib və xəstəlik orada da yayılıb. Ruslar Özbəkistandan gələn arıların xəstəlik yaydığını bilib idxala qadağa qoyublar".
B. Həsrətov qeyd edib ki, Özbəkistandan müxtəlif yollarla arıların Azərbaycana ixracına cəhd edilib və nəticədə buna nail olunub.
"Hazırda Özbəkistandan gələn bir tır arı İsmayıllı ərazisindədir. Tropilaelaps gənəsi ilə yoluxmuş arılar artıq boşaldılıb".

Из Узбекистана в Азербайджан был привезён один грузовик с пчёлами, заражёнными клещом Tropilaelaps.
Об этом сообщил Trend президент Ассоциации пчеловодов Бадреддин Гасратов. Он отметил, что в Азербайджан были импортированы пчелиные семьи из Узбекистана. Сообщается, что завезённые пчёлы инфицированы клещом Tropilaelaps. В международной торговле существует высокий риск переноса вредителей в другие страны через пчелиные семьи, пакеты пчёл и маток.
«Этот клещ питается личинками пчёл, в результате появляются ослабленные и деформированные пчёлы, распространяются вирусы, семья быстро ослабевает и гибнет», — пояснил он.
Отмечается, что Ассоциация прилагала значительные усилия, чтобы предотвратить ввоз пчелиных семей из Узбекистана в Азербайджан.
«Клещ Tropilaelaps широко распространён в Узбекистане. Узбекистан годами экспортировал пчёл в Россию, и там тоже распространились болезни. Российская сторона узнала о распространении заболеваний через пчёл из Узбекистана и ввела запрет на импорт», — сообщил Б. Гасратов.
Он добавил, что в Азербайджан пытались импортировать пчёл из Узбекистана различными способами, и в итоге это удалось.
«В настоящее время один грузовик с пчёлами из Узбекистана находится в Исмаиллинском районе. Пчёлы, заражённые клещом Tropilaelaps, уже выгружены», — сказал он.