Azər Türk Bank 2025-ci ilin IV rübünü 10 milyon 131 min manat xalis mənfəətlə başa vurub.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 11 milyon 177 min manat və ya 52,5% azdır.
Faiz gəlirləri 2025-ci ildə 126 milyon 760 min manat təşkil edib. Bu göstərici əvvəlki illə müqayisədə 19 milyon 539 min manat və ya 18,2% artıb. Lakin gəlirlərlə paralel olaraq faiz xərcləri daha sürətlə artaraq 64 milyon 855 min manata çatıb. Bu, illik müqayisədə 35,8% artımdır.
Xərclərin strukturunda əsas yük depozitlər üzrə faizlərə düşür. Bu istiqamətdə ödənişlər 31,9% artaraq 55 milyon 871 min manata qalxıb. Cəlb edilmiş kreditlərə görə faizlər isə 11,7% artaraq 4 milyon 819 min manata çatıb.
Bununla yanaşı, qeyri-faiz xərcləri də artmaqda davam edib. 2025-ci ilin IV rübündə bu xərc qrupu 78 milyon 329 min manat təşkil edib ki, bu da illik müqayisədə 17,6% artım deməkdir.
Bankın kredit portfeli üzrə göstəricilərdə isə azalma müşahidə olunub. 2025-ci ilin sonuna müştərilərə verilmiş kreditlər 787 milyon 352 min manat təşkil edib. Bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 12 milyon 541 min manat və ya 1,6% azdır.
Kredit portfelinin əsas istiqaməti olan biznes kreditləri üzrə göstəricilər də geriləyib. 2024-cü ildə 311 milyon 817 min manat olan bu göstərici 2025-ci ildə 252 milyon 503 min manata düşüb. Nəticədə biznes kreditləri 59 milyon 314 min manat və ya 19,0% azalıb.
Öhdəliklər üzrə göstəricilərə gəldikdə isə, Mərkəzi Bank və dövlət fondları qarşısında olan öhdəlikləri artaraq 205 milyon 958 min manata (7,5% artım) çatıb. Əvəzində, kredit təşkilatları və digər maliyyə institutları qarşısında öhdəliklər 13,9% azalaraq 243 milyon 891 min manata düşüb.

Чистая прибыль Azər Türk Bank по итогам IV квартала 2025 года составила 10 млн 131 тыс. манатов.
Как сообщает Valyuta.az, это на 11 млн 177 тыс. манатов, или на 52,5%, меньше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Процентные доходы банка в 2025 году достигли 126 млн 760 тыс. манатов, что на 19 млн 539 тыс. манатов, или на 18,2%, больше по сравнению с предыдущим годом. Однако на фоне роста доходов процентные расходы увеличивались более быстрыми темпами и достигли 64 млн 855 тыс. манатов, что означает годовой рост на 35,8%.
Основная нагрузка в структуре расходов пришлась на проценты по депозитам. Выплаты по этому направлению выросли на 31,9% и составили 55 млн 871 тыс. манатов. Проценты по привлечённым кредитам увеличились на 11,7%, достигнув 4 млн 819 тыс. манатов.
Одновременно продолжился рост непроцентных расходов. В IV квартале 2025 года данный показатель составил 78 млн 329 тыс. манатов, что на 17,6% больше в годовом выражении.
По показателям кредитного портфеля банка зафиксировано снижение. На конец 2025 года объём кредитов, выданных клиентам, составил 787 млн 352 тыс. манатов, что на 12 млн 541 тыс. манатов, или на 1,6%, меньше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Сокращение также наблюдалось по основному направлению кредитного портфеля — бизнес-кредитам. Если в 2024 году их объём составлял 311 млн 817 тыс. манатов, то в 2025 году он снизился до 252 млн 503 тыс. манатов. Таким образом, объём бизнес-кредитов уменьшился на 59 млн 314 тыс. манатов, или на 19,0%.
Что касается обязательств, обязательства перед Центральным банком и государственными фондами увеличились на 7,5% и достигли 205 млн 958 тыс. манатов. В то же время обязательства перед кредитными организациями и другими финансовыми институтами сократились на 13,9%, до 243 млн 891 тыс. манатов.