“Yapı Kredi Bank Azərbaycan” 2025-ci ilin IV rübünün nəticələrini açıqlayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, bank rübü 9 milyon 974 min manat xalis mənfəətlə başa vurub. Bununla belə, bu rəqəm ötən ilin eyni dövrünə nisbətən 2 milyon 401 min manat və ya 19,4% azdır.
Hesabat dövründə bankın faiz gəlirləri 14,1% artaraq 53 milyon 6 min manata çatıb. Əsas artım müştərilərə verilmiş kreditlər üzrə faiz gəlirlərində (39 mln. 821 min manat) müşahidə edilib.
IV rübdə “Yapı Kredi Bank Azərbaycan”ın faiz xərcləri ötən ilin eyni dövrünə nisbətən 2 dəfədən çox artaraq 6 milyon 608 min manatdan (IV rüb 2024) 13 milyon 461 min manata yüksəlib
Bu ciddi artım əsasən depozitlər üzrə faizlər (12 mln. 67 min manat ) və cəlb edilmiş kreditlərə görə ödənilən faizlər (1 mln. 393 min manat) ilə bağlıdır.
Bankın qeyri-faiz gəlirləri komissiya gəlirləri və xarici valyutadan gəlir hesabına artaraq rüb üzrə 28 milyon 699 min manata çatıb. Qeyri-faiz xərcləri isə 45 milyon 685 min manatdan 46 milyon 802 min manata yüksəlib.
Bank mümkün zərərlər üçün yaradılan ehtiyatları 2 dəfədən çox azaldaraq 9 milyon 704 min manatdan bu ilin IV rübündə 3 milyon 514 min manata endirib.
Ümumilikdə bankın mənfəət vergisindən əvvəlki mənfəəti 11 milyon 737 min manat olub ki, bu da ötən ilin eyni dövrünə nisbətən 27,8% azalmda deməkdir. 2024-cü ilin IV rübündə bu rəqəm 16 milyon 261 min manat təşkil edib.
Son rübdə “Yapı Kredi Bank Azərbaycan”ın cəmi öhdəlikləri artım göstərsədə depozitlər 7 milyon 11 min manat və ya 1,3% azalaraq 527 milyon 743 min manat olub. Əsasəndə fiziki şəxslərin depozitləri 10 milyon 357 min manat və ya 9,7% azalaraq 96 milyon 410 min manata enib.

«Yapı Kredi Bank Azərbaycan» опубликовал финансовые результаты за IV квартал 2025 года.
Как сообщает Valyuta.az, по итогам квартала банк получил чистую прибыль в размере 9 млн 974 тыс. манатов. Вместе с тем данный показатель снизился по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 2 млн 401 тыс. манатов, или на 19,4%.
В отчетном периоде процентные доходы банка выросли на 14,1% и достигли 53 млн 6 тыс. манатов. Основной рост был зафиксирован по процентным доходам от кредитов, выданных клиентам, которые составили 39 млн 821 тыс. манатов.
В IV квартале процентные расходы «Yapı Kredi Bank Azərbaycan» увеличились более чем в два раза по сравнению с тем же периодом прошлого года — с 6 млн 608 тыс. манатов (IV квартал 2024 года) до 13 млн 461 тыс. манатов.
Существенный рост был в основном связан с процентами по депозитам в размере 12 млн 67 тыс. манатов, а также с процентами, выплаченными по привлеченным кредитам, на сумму 1 млн 393 тыс. манатов.
Непроцентные доходы банка за счет комиссионных поступлений и операций с иностранной валютой выросли и по итогам квартала составили 28 млн 699 тыс. манатов. В то же время непроцентные расходы увеличились с 45 млн 685 тыс. манатов до 46 млн 802 тыс. манатов.
Резервы, созданные на покрытие возможных убытков, были сокращены более чем в два раза — с 9 млн 704 тыс. манатов до 3 млн 514 тыс. манатов в IV квартале текущего года.
В целом прибыль банка до налогообложения составила 11 млн 737 тыс. манатов, что на 27,8% меньше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. В IV квартале 2024 года данный показатель составлял 16 млн 261 тыс. манатов.
По итогам последнего квартала совокупные обязательства «Yapı Kredi Bank Azərbaycan» продемонстрировали рост, однако объем депозитов сократился на 7 млн 11 тыс. манатов, или на 1,3%, до 527 млн 743 тыс. манатов. В частности, депозиты физических лиц уменьшились на 10 млн 357 тыс. манатов, или на 9,7%, и составили 96 млн 410 тыс. манатов.