Faiz xərcləri və ehtiyatlar Expressbank-ın mənfəətinə təzyiq göstərir
2025-ci ilin maliyyə nəticələrinə əsasən, Expressbank dövrü 7,3 milyon manat xalis mənfəətlə başa vurub. Bu göstərici ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 3,9 milyon manat və ya 35% azalmadır (ötən il: 11,2 milyon manat).
Valyuta.az bankın maliyyə hesabatına istinadən bildirir ki, mənfəətin azalması əsasən faiz xərclərinin artması və mümkün zərərlər üçün yaradılan ehtiyatların böyüməsi ilə izah olunur.
Faiz gəlirləri artır, lakin xərclər mənfəət marjasını daraldır
Bankın faiz gəlirləri ötən illə müqayisədə 20,8% artaraq 82,7 milyon manata yüksəlib. Artım əsasən müştərilərə verilmiş kreditlərdən əldə olunan gəlirlər hesabına baş verib – bu gəlirlər 23,2% artımla 79 milyon manata çatıb.
Bununla yanaşı, faiz xərcləri də kəskin artaraq 29,1 milyon manat olub ki, bu da illik 47,2% artım deməkdir. Xərclərdəki bu yüksəliş, əsasən depozitlər üzrə öhdəliklərin daha yüksək faizlə cəlb olunması ilə bağlıdır.
Nəticədə, xalis faiz gəliri 53,6 milyon manat təşkil edib. Bu rəqəm illik 10,1% artıma baxmayaraq, xərclərin daha sürətli artımı fonunda zəif nəticə hesab olunur.
Qeyri-faiz gəlirləri zəifləyib, xərclər isə artıb
Bankın qeyri-faiz gəlirləri 18,9 milyon manat təşkil edib ki, bu da ötən illə müqayisədə 7,9% azalmadır. Gəlirlərin zəifləməsi əsasən komissiya gəlirlərindəki azalma və digər gəlir mənbələrinin zəifləməsi ilə bağlıdır. Komissiya gəlirləri 15,1 milyon manat, digər fəaliyyətlərdən əldə olunan gəlirlər isə 627 min manat səviyyəsində olub (ötən il: 1,1 milyon manat). Bu arada, xarici valyuta əməliyyatlarından əldə olunan gəlir 3,2 milyon manat təşkil edib.
Eyni dövrdə qeyri-faiz xərcləri də artaraq 53,1 milyon manata yüksəlib. Hesabatda bu xərclərin strukturuna baxdıqda, 26 milyon manatın əməkhaqqı və kompensasiya ödənişlərinə, 8,2 milyon manatın inzibati xərclərə, 17 milyon manatın isə digər fəaliyyətlərlə bağlı xərclərə yönəldiyi görünür. Bu artım, qeyri-faiz gəlirlərindəki azalma ilə birlikdə, bankın mənfəətinə mənfi təsir göstərib.
Aktivlər artıb, kredit portfeli genişlənib
Bankın cəmi aktivləri 666,7 milyon manata çatıb ki, bu da illik 7,5% və ya 46,6 milyon manat artım deməkdir. Aktiv artımı əsasən müştərilərə verilmiş kreditlərin həcminin böyüməsi ilə bağlıdır. Belə ki, kredit portfeli 501,9 milyon manatdan 549,7 milyon manata qədər artıb (9,5% artım).
Kreditlərin strukturunda istehlak kreditləri 228,3 milyon manat, biznes kreditləri 199,2 milyon manat, daşınmaz əmlak kreditləri isə 122,1 milyon manat təşkil edib. Ən kəskin artım biznes kreditləri üzrə qeydə alınıb – bu kateqoriya ildə 34 milyon manat və ya 20,6% artıb. Bu dinamika, kredit risklərinin yüksəlməsi ehtimalını artırır.
Öhdəliklərdə artım müşahidə olunur – bahalı resurslar riski artırır
Bankın cəmi öhdəlikləri 540,4 milyon manat olub. Bu göstərici illik 12,2% artım deməkdir. Əsas artım depozit portfelindəki böyümə ilə bağlıdır. Belə ki, depozitlər 262 milyon manatdan 311 milyon manata yüksəlib. Onun da böyük hissəsi – 259,7 milyon manatı fiziki şəxslərin depozitləridir.
Eyni zamanda, bankın kredit təşkilatları və digər maliyyə institutları qarşısında öhdəlikləri 197,5 milyon manata çatıb. Bu, bankın xarici və daxili mənbələrdən bahalı resurslar cəlb etdiyini göstərir ki, bu da gələcək dövrlərdə faiz xərclərinin artması riskini yüksəldir.
Kapital azalır, adekvatlıq göstəricisi zəifləyir
2025-ci ilin sonuna bankın cəmi kapitalı 126,4 milyon manat təşkil edib. Bu, ötən illə müqayisədə 12,4 milyon manat və ya 8,9% azalmadır. Azalma əsasən bölüşdürülməmiş mənfəət və ehtiyatların azalması ilə bağlıdır.
Əgər bu tendensiya davam edərsə, aktivlərin artımı fonunda bankın kapital adekvatlığı göstəricilərinə mənfi təsir göstərə bilər.
Ümumilikdə isə Expressbank ötən ili mənfəətlə başa vurub. Lakin faiz xərclərinin artması, qeyri-faiz gəlirlərində zəifləmə və ehtiyatların genişləndirilməsi mənfəət marjasını azaldır.
Hazırkı şəraitdə kredit portfelinin keyfiyyəti və xərclərin səmərəli idarəolunması, bankın maliyyə dayanıqlılığını qorumaq üçün həlledici əhəmiyyət daşıyır.

Процентные расходы и резервы оказывают давление на финансовый результат
По итогам 2025 года Expressbank получил чистую прибыль в размере 7,3 млн манатов — на 3,9 млн манатов, или 35%, меньше по сравнению с предыдущим годом (в 2024 году — 11,2 млн манатов).
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на финансовую отчетность банка, снижение прибыли связано в основном с ростом процентных расходов и увеличением резервов на возможные потери.
Процентные доходы растут, но маржа сокращается
Процентные доходы банка увеличились на 20,8% в годовом выражении и достигли 82,7 млн манатов. Основной рост обеспечен доходами по выданным кредитам, которые выросли на 23,2% — до 79 млн манатов.
Одновременно процентные расходы увеличились на 47,2% — до 29,1 млн манатов. Рост объясняется привлечением депозитов под более высокие процентные ставки.
Чистый процентный доход составил 53,6 млн манатов. Несмотря на годовой рост на 10,1%, темпы увеличения расходов оказывают давление на маржу.
Непроцентные доходы снижаются, расходы растут
Непроцентные доходы снизились на 7,9% — до 18,9 млн манатов. Основное сокращение связано с уменьшением комиссионных поступлений и снижением прочих доходов. Комиссионные доходы составили 15,1 млн манатов, прочие — 627 тыс. манатов (в 2024 году — 1,1 млн манатов). Доходы от операций с иностранной валютой достигли 3,2 млн манатов.
Непроцентные расходы выросли до 53,1 млн манатов. Из них 26 млн манатов направлены на оплату труда, 8,2 млн — на административные расходы, 17 млн — на прочие операционные издержки. Рост расходов при снижении доходов усиливает давление на прибыльность.
Рост активов и кредитного портфеля
Совокупные активы банка достигли 666,7 млн манатов, увеличившись на 7,5% (или на 46,6 млн манатов) за год. Рост обеспечен в первую очередь расширением кредитного портфеля — с 501,9 млн до 549,7 млн манатов (на 9,5%).
В структуре портфеля: потребительские кредиты — 228,3 млн манатов, бизнес-кредиты — 199,2 млн манатов, ипотека — 122,1 млн манатов. Наибольший рост отмечен в сегменте бизнес-кредитов — на 20,6% (34 млн манатов), что увеличивает потенциальные кредитные риски.
Увеличение обязательств и стоимость ресурсов
Обязательства банка выросли на 12,2% и составили 540,4 млн манатов. Основной прирост пришёлся на депозиты: общий объем увеличился с 262 млн до 311 млн манатов, из которых 259,7 млн — вклады физических лиц.
Обязательства перед кредитными организациями и другими финансовыми структурами составили 197,5 млн манатов, что указывает на рост зависимости от дорогих заимствований как внутри страны, так и за её пределами. Это может усилить давление на процентные расходы.
Капитал сокращается, нормативы ослабевают
Совокупный капитал Expressbank составил 126,4 млн манатов — на 12,4 млн манатов (или 8,9%) меньше, чем годом ранее. Снижение связано с сокращением нераспределённой прибыли и резервов.
Сохранение данной динамики на фоне роста активов может негативно отразиться на показателях достаточности капитала.
Несмотря на сохранение прибыли, рост расходов и расширение резервов продолжают сужать маржу Expressbank. В текущих условиях устойчивость бизнеса зависит от качества кредитного портфеля и способности эффективно контролировать издержки.