Aktivləri artan “Rabitəbank” hansı gəlir gətirən vəsaitlərini böyüdüb?
2026-cı ilin birinci rübünün yekunlarına görə “Rabitəbank”ın aktivlərində artım qeydə alınıb. Bankın ümumi aktivləri illik müqayisədə 196 milyon 872 min manat artaraq 1 milyard 395 milyon 269 min manata çatıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, artım əsasən gəlir gətirən aktivlərin, xüsusilə kredit portfeli və maliyyə institutlarındakı yerləşdirmələrin böyüməsi hesabına formalaşıb.
Belə ki, müştərilərə verilmiş xalis kreditlərin həcmi ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 70 milyon 304 min manat artaraq 944 milyon 275 min manat təşkil edib.
Kredit portfelində ən böyük pay biznes kreditlərinin olub. Bu kateqoriya üzrə göstərici illik müqayisədə 14 milyon 354 min manat artaraq 417 milyon 583 min manata yüksəlib. İstehlak kreditləri isə 340 milyon 545 min manata çatıb.
“Rabitəbank”ın banklar və digər maliyyə institutlarındakı depozitləri də kəskin artıb. Sözügedən göstərici bir il əvvəlki 8 milyon 287 min manatdan 62 milyon 51 min manata yüksəlib.
Ticarət və investisiya qiymətli kağızlarına yatırımlar da artım nümayiş etdirib. Bankın bu istiqamətdə aktivləri 133 milyon 749 min manat olub. Bununla yanaşı, digər maliyyə institutlarına verilən kreditlərin həcmi də artaraq 84 milyon 544 min manata çatıb.

По итогам первого квартала 2026 года активы Rabitabank увеличились. Общие активы банка в годовом сравнении выросли на 196 млн 872 тыс. манатов и достигли 1 млрд 395 млн 269 тыс. манатов.
Как сообщает Valyuta.az, рост был сформирован в основном за счет увеличения доходных активов, в частности кредитного портфеля и размещений в финансовых институтах.
Так, объем чистых кредитов, выданных клиентам, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года вырос на 70 млн 304 тыс. манатов и составил 944 млн 275 тыс. манатов.
Наибольшая доля в кредитном портфеле пришлась на бизнес-кредиты. Показатель по этой категории в годовом сравнении увеличился на 14 млн 354 тыс. манатов и достиг 417 млн 583 тыс. манатов. Потребительские кредиты, в свою очередь, достигли 340 млн 545 тыс. манатов.
Депозиты Rabitabank в банках и других финансовых институтах также резко увеличились. Этот показатель вырос с 8 млн 287 тыс. манатов годом ранее до 62 млн 51 тыс. манатов.
Вложения в торговые и инвестиционные ценные бумаги также продемонстрировали рост. Активы банка по этому направлению составили 133 млн 749 тыс. манатов. Кроме того, увеличился и объем кредитов, выданных другим финансовым институтам, достигнув 84 млн 544 тыс. манатов.