Prezident İlham Əliyev Milli Məclisin iyulun 13-də qəbul etdiyi Vergi Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi haqqında qanunu təsdiqləyib.
Valyuta.az xəbər verir ki, dəyişiklik Azərbaycanda neft-qaz sahəsində fəaliyyəti olmayan özəl sektor təmsilçilərinə ƏDV-nin depozit hesabından Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Sosial Müdafiə Fonduna (DSMF) vəsait köçürmək imkanının yaradılmasını nəzərdə tutur.
Sözügedən yenilik 2027-ci il yanvarın 1-dən 4 il müddətinə qüvvədə olacaq, onun şərtləri və qaydası müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyən ediləcək.
Qanun vergi ödəyicilərinin ƏDV depozit hesablarında olan vəsaitlərdən istifadə imkanlarının artırılmasına, sosial öhdəliklərin icrası üçün isə əlavə maliyyə mənbələrinin yaradılmasına, son nəticədə qeyri neft-qaz özəl sektorda fəaliyyət göstərən vergi ödəyicilərinin dəstəklənməsinə xidmət edəcək.
Dövlət başçısı həmçinin yeni Vergi Məcəlləsinin tətbiq edilməsi barədə fərman imzalayıb. Fərmana əsasən, Nazirlər Kabineti Məcəllənin 175.8-ci maddəsinə uyğun olaraq, neft-qaz sahəsində fəaliyyəti olmayan və qeyri-dövlət sektoruna aid edilən vergi ödəyiciləri tərəfindən əlavə dəyər vergisinin depozit hesabından dövlət sosial müdafiə fonduna vəsaitin köçürülməsi qaydasını və şərtlərini üç ay müddətində təsdiq edib Prezidentə məlumat verməli, yeni qanundan irəli gələn digər məsələləri həll etməlidir.

Президент Ильхам Алиев утвердил закон о внесении изменений в Налоговый кодекс, принятый Милли Меджлисом 13 июля.
Как сообщает Valyuta.az, изменения предусматривают предоставление представителям частного сектора Азербайджана, не осуществляющим деятельность в нефтегазовой сфере, возможности перечислять средства с депозитного счета НДС в Государственный фонд социальной защиты (ГФСЗ) при Министерстве труда и социальной защиты населения.
Указанное нововведение вступит в силу с 1 января 2027 года и будет действовать в течение четырех лет. Его условия и порядок применения будут определены органом или учреждением, установленным соответствующим органом исполнительной власти.
Закон направлен на расширение возможностей налогоплательщиков по использованию средств, находящихся на депозитных счетах НДС, а также на создание дополнительных источников финансирования для выполнения социальных обязательств. В конечном итоге это будет способствовать поддержке налогоплательщиков, работающих в частном ненефтегазовом секторе.
Глава государства также подписал указ о применении новых положений Налогового кодекса.
Согласно указу, Кабинет министров должен в течение трех месяцев утвердить порядок и условия перечисления налогоплательщиками, не осуществляющими деятельность в нефтегазовой сфере и относящимися к негосударственному сектору, средств с депозитного счета НДС в Государственный фонд социальной защиты в соответствии со статьей 175.8 Налогового кодекса.
После этого Кабинет министров должен проинформировать президента, а также решить другие вопросы, вытекающие из нового закона.