AZCON Holding “Amazon Web Services” (AWS) Azərbaycanda “bulud” texnologiyalarının, süni intellekt həllərinin və rəqəmsal transformasiya imkanlarının inkişafına yönəlmiş strateji əməkdaşlıqlığın yeni mərhələsinə başlayıb.
Valyuta.Az məlumat verir ki, əməkdaşlıq 2026-cı ilin fevral ayında tərəflər arasında imzalanmış müqavilə əsasında davam etdirilir.
Bu əməkdaşlıq qabaqcıl “bulud” texnologiyalarını yerli müəssisələr və dövlət qurumları üçün daha əlçatan edəcək.
Əməkdaşlığın istiqamətlərindən biri də müasir hibrid arxitekturanın tətbiqidir. Bu yanaşma lokal məlumat mərkəzlərinin “AWS”in “bulud” resursları ilə fasiləsiz, təhlükəsiz və normativ tələblərə uyğun inteqrasiyasını təmin edəcək.
Birgə fəaliyyətin digər vacib istiqaməti süni intellekt, məlumat analitikası, sənaye həlləri və telekommunikasiya sistemlərinin inkişaf etdirilməsidir. Bununla yanaşı, əməkdaşlıq ölkədə “bulud” texnologiyaları üzrə bilik və bacarıqların inkişafına, eləcə də müasir texnoloji həllərin daha geniş tətbiqinə xidmət edəcək.

AZCON Holding и Amazon Web Services (AWS) приступили к новому этапу стратегического сотрудничества, направленного на развитие в Азербайджане облачных технологий, решений в области искусственного интеллекта и возможностей цифровой трансформации.
Как сообщает Valyuta.az, сотрудничество продолжается на основе соглашения, подписанного сторонами в феврале 2026 года.
Реализация партнерства позволит сделать передовые облачные технологии более доступными для местных предприятий и государственных учреждений.
Одним из ключевых направлений сотрудничества станет внедрение современной гибридной архитектуры. Такой подход обеспечит бесшовную, безопасную и соответствующую нормативным требованиям интеграцию локальных центров обработки данных с облачными ресурсами AWS.
Еще одним важным направлением совместной деятельности станет развитие решений в сфере искусственного интеллекта, аналитики данных, промышленных технологий и телекоммуникационных систем.
Кроме того, сотрудничество будет способствовать развитию знаний и навыков в области облачных технологий в Азербайджане, а также более широкому внедрению современных технологических решений.