"PayPal" 2026-cı ilin ikinci rübü üzrə açıqladığı maliyyə nəticələri ilə bazar gözləntilərini üstələyib və tam maliyyə ili üzrə mənfəət proqnozunu artırıb.
Şirkətin açıqlamasına görə, ikinci rübdə hər səhmə düşən mənfəət (EPS) 1,38 ABŞ dolları təşkil edib. Bu göstərici analitiklərin 1,28 dollarlıq proqnozundan 0,10 dollar yüksək olub.
Rüb ərzində şirkətin gəlirləri valyuta məzənnələrinin təsiri nəzərə alınmadan illik müqayisədə 3 faiz artaraq 8,68 milyard ABŞ dollarına çatıb. Beləliklə, gəlirlər bazarın 8,47 milyard dollarlıq konsensus proqnozunu da üstələyib.
Müsbət maliyyə nəticələrinin fonunda "PayPal" 2026-cı maliyyə ili üzrə proqnozunu da yeniləyib.
Şirkət indi hər səhmə düşən mənfəətin 5,38 ABŞ dolları olacağını gözləyir. Bu göstərici həm əvvəlki proqnozdan, həm də analitiklərin 5,31 dollarlıq gözləntisindən yüksəkdir.
Bununla yanaşı, şirkət üçüncü rübdə düzəliş edilmiş hər səhmə düşən mənfəətin ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə aşağı təkrəqəmli faiz həddində azalacağını proqnozlaşdırır. Ötən ilin üçüncü rübündə bu göstərici 1,34 ABŞ dolları olmuşdu.
"PayPal"ın baş icraçı direktoru Enrike Lores bildirib ki, şirkət transformasiya strategiyasının həyata keçirilməsində mühüm irəliləyiş əldə edib.
"Bu rübdə əldə etdiyimiz nəticələr bizi ruhlandırır. Biz transformasiya planımızı daha da təkmilləşdirdik və üç əsas biznes istiqamətimiz üzrə inkişaf strategiyalarının icrasını sürətləndirdik. İcra göstəricilərimizin güclü olması və biznesimizin inkişaf perspektivinə inamımız tam il üzrə qeyri-GAAP mənfəət proqnozumuzu artırmağa imkan verdi. Uzunmüddətli, dayanıqlı və gəlirli artımı təmin etmək üçün prioritetlərimizi ardıcıl şəkildə həyata keçirməyə davam edirik", – deyə o vurğulayıb.
Şirkətin əməliyyat göstəriciləri də müsbət dinamika nümayiş etdirib. İkinci rübdə tranzaksiya marjası üzrə gəlir 1 faiz artaraq 3,9 milyard ABŞ dollarına çatıb. Müştəri balansları üzrə faiz gəlirləri nəzərə alınmadıqda isə bu göstərici 3 faiz artaraq 3,6 milyard ABŞ dolları olub.
Eyni zamanda, düzəliş edilmiş əməliyyat mənfəəti 8 faiz azalaraq 1,5 milyard ABŞ dollarına düşüb. Düzəliş edilmiş əməliyyat marjası isə 248 baza bəndi azalaraq 17,4 faiz təşkil edib.
Rüb ərzində ümumi ödəniş həcmi 10 faiz artaraq 486,4 milyard ABŞ dollarına yüksəlib. Valyuta məzənnələrinin təsiri çıxıldıqda artım 9 faiz olub. Ödəniş əməliyyatlarının sayı isə 8 faiz artaraq 6,8 milyarda çatıb.
Son 12 ay üzrə hər aktiv hesab üçün orta əməliyyat sayı 60-a yüksəlib ki, bu da illik müqayisədə 3 faiz artım deməkdir. Ödəniş xidməti provayderləri (PSP) üzrə əməliyyatlar nəzərə alınmadıqda isə artım 7 faiz təşkil edib.
Şirkətin aktiv hesablarının sayı illik müqayisədə cüzi artaraq 439 milyona çatıb. Bununla belə, əvvəlki rüblə müqayisədə aktiv hesabların sayı 0,2 milyon və ya 0,04 faiz azalıb. Bu göstərici "PayPal"ın istifadəçi bazasının ümumilikdə sabit qaldığını göstərir.

Квартальная выручка PayPal достигла 8,68 млрд долларов
PayPal превзошла ожидания рынка по итогам второго квартала 2026 года и повысила прогноз прибыли на весь финансовый год.
Согласно отчету компании, прибыль на акцию (EPS) во втором квартале составила 1,38 доллара США. Это на 0,10 доллара выше прогноза аналитиков, ожидавших показатель на уровне 1,28 доллара.
Выручка компании за квартал без учета влияния валютных курсов выросла в годовом выражении на 3% — до 8,68 млрд долларов США. Таким образом, она также превысила консенсус-прогноз рынка в размере 8,47 млрд долларов.
На фоне положительных финансовых результатов PayPal обновила прогноз на 2026 финансовый год.
Теперь компания ожидает, что прибыль на акцию составит 5,38 доллара США. Этот показатель выше как предыдущего прогноза, так и ожиданий аналитиков на уровне 5,31 доллара.
Вместе с тем компания прогнозирует, что в третьем квартале скорректированная прибыль на акцию снизится в годовом выражении на несколько процентов в нижней части однозначного диапазона. В третьем квартале прошлого года этот показатель составлял 1,34 доллара США.
Главный исполнительный директор PayPal Энрике Лорес заявил, что компания добилась значительного прогресса в реализации стратегии трансформации.
«Результаты, достигнутые в этом квартале, воодушевляют нас. Мы продолжили совершенствовать план трансформации и ускорили реализацию стратегий развития по трем основным направлениям бизнеса. Высокая эффективность нашей работы и уверенность в перспективах компании позволили повысить прогноз прибыли по стандартам non-GAAP на весь год. Мы продолжим последовательно реализовывать приоритеты, чтобы обеспечить долгосрочный, устойчивый и прибыльный рост», — подчеркнул он.
Операционные показатели компании также продемонстрировали положительную динамику.
Во втором квартале доход от транзакционной маржи увеличился на 1% — до 3,9 млрд долларов США. Без учета процентных доходов по клиентским остаткам показатель вырос на 3% и достиг 3,6 млрд долларов.
В то же время скорректированная операционная прибыль сократилась на 8% — до 1,5 млрд долларов США. Скорректированная операционная маржа снизилась на 248 базисных пунктов и составила 17,4%.
Совокупный объем платежей за квартал вырос на 10% — до 486,4 млрд долларов США. Без учета влияния валютных курсов рост составил 9%. Количество платежных операций увеличилось на 8% — до 6,8 млрд.
Среднее число операций на один активный счет за последние 12 месяцев выросло до 60, что на 3% больше в годовом выражении. Без учета операций поставщиков платежных услуг (PSP) рост составил 7%.
Количество активных счетов компании незначительно увеличилось в годовом выражении и достигло 439 млн. Однако по сравнению с предыдущим кварталом их число сократилось на 0,2 млн, или на 0,04%.
Этот показатель свидетельствует о том, что пользовательская база PayPal в целом остается стабильной.