ABB 2026-cı ilin birinci rübündə faiz gəlirlərini artıraraq bu istiqamətdə ən çox gəlir əldə edən banklarından biri olub.
Valyuta.az xəbər verir ki, yanvar-mart aylarında ümumi faiz gəlirləri 295,1 milyon manata çatıb. Bu isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 37,4 milyon manat və ya 14,5% çoxdur.
Hesabat göstərir ki, ABB üçün ən böyük gəlir mənbəyi yenə də kredit portfeli olub. Müştərilərə verilmiş kreditlərdən əldə olunan faiz gəlirləri 232,4 milyon manat təşkil edib. Bir il əvvəl bu rəqəm 191,4 milyon manat idi.
Faiz gəlirlərində ikinci böyük payı ticarət və investisiya qiymətli kağızları tutub. Bu seqment üzrə gəlirlər 45 milyon manat olub. Göstərici ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə demək olar ki, sabit qalıb.
ABB digər faiz gəlirləri hesabına da 13,2 milyon manat qazanıb. Banklar və digər maliyyə institutlarındakı depozitlərdən gəlirlər isə 3,8 milyon manat təşkil edib. Bu istiqamətdə azalma müşahidə olunub. Ötən ilin ilk rübündə bu göstərici 6,8 milyon manat idi.

В первом квартале 2026 года ABB увеличил процентные доходы и стал одним из банков, получивших наибольшую прибыль в этом направлении.
Как сообщает Valyuta.az, в январе–марте общий объём процентных доходов достиг 295,1 млн манатов. Это на 37,4 млн манатов, или 14,5%, больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Согласно отчёту, основным источником доходов для ABB по-прежнему остаётся кредитный портфель. Процентные доходы от кредитов, выданных клиентам, составили 232,4 млн манатов. Годом ранее этот показатель равнялся 191,4 млн манатов.
Вторую по величине долю в процентных доходах заняли торговые и инвестиционные ценные бумаги. Доходы по этому сегменту составили 45 млн манатов, что практически соответствует уровню аналогичного периода прошлого года.
Также ABB получил 13,2 млн манатов за счёт прочих процентных доходов. Доходы от размещения депозитов в банках и других финансовых институтах составили 3,8 млн манатов, при этом в данном направлении зафиксировано снижение. В первом квартале прошлого года этот показатель составлял 6,8 млн манатов.