"Bank Respublika"da təhlükəli kreditlər 62%-dən çox artıb
2026-cı ilin ilk üç ayının yekunlarına görə "Bank Respublika"nın ümumi kredit portfeli illik müqayisədə artım nümayiş etdirib. Bankın maliyyə göstəricilərinə əsasən, kredit portfelinin həcmi 1 milyard 635 milyon 68.11 min manata çatıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, 2025-ci ilin eyni dövründə bu göstərici 1 milyard 499 milyon 861.89 min manat olub.
Beləliklə, kredit portfeli 135 milyon 206.22 min manat və ya 9.01% artıb.
Hesabata əsasən, bankın təhlükəli kreditlərinin həcmində də artım qeydə alınıb. Belə ki, 2026-cı ilin ilk üç ayında təhlükəli kreditlər 2 milyon 254.15 min manat təşkil edib. 2025-ci ilin eyni dövründə isə bu rəqəm 1 milyon 389.04 min manat olub. Nəticədə təhlükəli kreditlər 865.11 min manat və ya 62.28% yüksəlib.
Eyni zamanda, ümidsiz kreditlərdə cari ilin ilk üç ayında bu göstərici 7 milyon 194.69 min manat olub. 2025-ci ilin analoji dövründə isə ümidsiz kreditlərin həcmi 4 milyon 926.51 min manat təşkil edib. Bu isə 2 milyon 268.18 min manat və ya 46.04% artım deməkdir.

По итогам первых трёх месяцев 2026 года общий кредитный портфель «Bank Respublika» продемонстрировал рост в годовом выражении. Согласно финансовым показателям банка, объём кредитного портфеля достиг 1 млрд 635 млн 68,11 тыс. манатов.
Как сообщает Valyuta.az, за аналогичный период 2025 года этот показатель составлял 1 млрд 499 млн 861,89 тыс. манатов.
Таким образом, кредитный портфель увеличился на 135 млн 206,22 тыс. манатов, или на 9,01%.
Согласно отчёту, зафиксирован также рост объёма проблемных кредитов. Так, за первые три месяца 2026 года их объём составил 2 млн 254,15 тыс. манатов, тогда как за аналогичный период 2025 года — 1 млн 389,04 тыс. манатов. В результате показатель вырос на 865,11 тыс. манатов, или на 62,28%.
Одновременно увеличился объём безнадёжных кредитов. В первые три месяца текущего года этот показатель составил 7 млн 194,69 тыс. манатов, тогда как годом ранее — 4 млн 926,51 тыс. манатов. Это означает рост на 2 млн 268,18 тыс. манатов, или на 46,04%.