2026-cı ildə sosial mediadan pul qazanmağın 3 yolu
Sosial media internetdə pul qazanmaq üçün güclü vasitədir. “Canva”nın araşdırmalarına görə, ABŞ-dakı peşəkarların 44%-i yaradıcılıq, sosial media və süni intellekti birləşdirən yan bizneslərdən gəlir əldə edir. Bunun səbəbini anlamaq da çətin deyil: sosial media hər gün 5,66 milyard istifadəçiyə dünyanın hər yerində yeni insanlarla əlaqə yaratmaq və çatmaq imkanı verir.
Əgər 2026-cı ildə paralel biznesə başlamağı düşünürsünüzsə, sosial mediaya əsaslanan, tələb görən və ya sürətlə böyüyən əlavə işləri nəzərdən keçirə bilərsiniz. Budur üç seçim:
1. İstifadəçinin məzmun yaratması
Məzmun yaradıcısı markalarla əməkdaşlıq edərək onların məhsul və ya xidmətlərini tanıdan xüsusi sosial media məzmunu hazırlayır. Bu adətən “Instagram Reels” və ya “TikTok” videoları kimi qısa videolar olur.
Bu sahə sürətlə böyüyür. “Global Growth Insights” bildirir ki, istifadəçilərin yaratdığı content bazarı 2026-cı ildə 12 milyard dolları, 2027-ci ildə isə 15 milyard dolları aşacaq. Eyni zamanda, istehlakçıların 78%-i istifadəçi məzmununu ənənəvi reklamlardan üstün tutur və markaların 62%-i bu cür məzmundan daha yüksək qarşılıqlı əlaqə aldığını qeyd edir.
“İstifadəçi məzmunu” biznesinə başlamaq üçün böyük izləyici kütləsinə sahib olmaq lazım deyil. Bəzi markalar bildirir ki, xüsusi nişlərdə daha kiçik yaradıcılarla işləmək daha yüksək qarşılıqlı əlaqə təmin edir və bu da onları müştərilər üçün cazibədar edir.
2. Canlı sosial satış aparıcısı
Sosial mediada canlı yayımlarla məhsul satmaq maraqlıdırsa, canlı sosial satış sizin üçün ideal yan biznes ola bilər. Canlı satış aparıcısı olaraq “Instagram Live”, “TikTok Shop” kimi platformalarda canlı yayımlarda markanın məhsullarını satır, izləyicilərin suallarını real vaxtda cavablandırır və komissiya qazanırsınız.
Qlobal canlı ticarət bazarının 2030-cu ilə qədər 3,48 milyard dollar olacağı və 2024-2030 illəri arasında illik 21,2% artım göstərəcəyi proqnozlaşdırılır. Bu isə sosial mediada gəlirli bir yan iş olaraq baxmağa dəyər.
3. Qısa videoların redaktoru
Sosial mediada qısa videoların populyarlığı artdıqca, qısa video redaktoru kimi xidmət göstərmək də bir əlavə biznes imkanıdır. Hər kəs video redaktoru olmaq istəmir və ya bacarmır; bir çox iş sahibi isə cəlbedici videolar yaratmaq üçün vaxt və bacarıq tapa bilmir.
Beləliklə, siz bizneslər, podkastlar, yaradıcılar və ya agentliklərlə əməkdaşlıq edib onların “TikTok”, “Instagram Reels” və “YouTube Shorts” videolarını redaktə edə bilərsiniz.
Sosial media hədəfli yan biznesçilər üçün geniş imkanlar təqdim edir. Tələb olunan və ya böyümək potensialı olan sosial media yan işini seçərək gəlir imkanınızı artıra bilərsiniz.

Социальные сети являются мощным инструментом для заработка в интернете. Согласно исследованию «Canva», 44% профессионалов в США получают доход от побочных бизнесов, сочетающих творчество, социальные медиа и искусственный интеллект. Это неудивительно: социальные сети ежедневно предоставляют 5,66 миллиардам пользователей по всему миру возможность устанавливать новые связи и охватывать аудиторию.
Если вы планируете начать параллельный бизнес к 2026 году, можно рассмотреть востребованные и быстрорастущие дополнительные занятия на основе социальных сетей. Вот три варианта:
1. Создание пользовательского контента
Создатель контента сотрудничает с брендами, создавая уникальный социальный медиа-контент, продвигающий их товары или услуги. Обычно это короткие видео, такие как «Instagram Reels» или «TikTok».
Этот сегмент быстро развивается. По данным «Global Growth Insights», рынок пользовательского контента превысит 12 миллиардов долларов в 2026 году и достигнет 15 миллиардов в 2027-м. При этом 78% потребителей предпочитают пользовательский контент традиционной рекламе, а 62% брендов отмечают более высокую вовлечённость от такого контента.
Для начала бизнеса с «пользовательским контентом» не обязательно иметь большую аудиторию. Некоторые бренды отмечают, что работа с меньшими создателями в узких нишах приносит большую вовлечённость, что делает их более привлекательными для клиентов.
2. Ведущий прямых социальных продаж
Если вам интересна продажа товаров через прямые трансляции в социальных сетях, этот вариант может стать идеальным дополнительным бизнесом. В роли ведущего вы продаёте продукцию бренда на платформах «Instagram Live», «TikTok Shop», отвечаете на вопросы аудитории в реальном времени и получаете комиссионные.
Глобальный рынок прямой торговли в соцсетях к 2030 году прогнозируется на уровне 3,48 миллиарда долларов с ежегодным ростом на 21,2% в период с 2024 по 2030 годы. Это делает такой бизнес в социальных сетях выгодным направлением.
3. Редактор коротких видео
По мере роста популярности коротких видео в соцсетях, услуги редактора таких роликов становятся востребованной дополнительной деятельностью. Не всем хочется или получается редактировать видео самостоятельно, а многие предприниматели не имеют времени и навыков для создания привлекательного контента.
Таким образом, вы можете сотрудничать с бизнесами, подкастами, креаторами и агентствами, редактируя их видео для «TikTok», «Instagram Reels» и «YouTube Shorts».
Социальные сети предлагают широкие возможности для параллельных предпринимателей. Выбирая востребованный или перспективный бизнес в этой сфере, можно увеличить свои доходы.