Azərbaycanda 55 min nəfərin parolu ələ keçirilib - XƏBƏRDARLIQ
Valyuta.az xəbər verir ki, Elektron Təhlükəsizlik Xidməti (ETX) bəzi informasiya sistemlərini hədəf alan və istifadəçi giriş məlumatlarını oğurlayan "infostealer" tipli zərərli proqramın fəaliyyəti ilə bağlı araşdırma aparıb.
İlkin təhlillərə görə, ölkədə 859 kompüter bu zərərli proqram təminatına yoluxub və onlardan 54 924 istifadəçi adı və şifrə ələ keçirilib.
ETX hazırda məlumatları analiz edir, potensial qurbanları müəyyənləşdirir və zərərin aradan qaldırılması üçün metodoloji dəstək göstərir. Əldə olunan göstəricilər operativ şəkildə aidiyyəti qurumlara təqdim ediləcək.
Xidmət bütün təşkilatları və vətəndaşları kibertəhlükəsizlik tədbirlərini gücləndirməyə çağırır.
Şübhəli fəaliyyətlər aşkar edildikdə 1654 "Qaynar xətt" və ya info@cert.az ünvanına məlumat verilməsi tövsiyə olunur.

ETX предупредила о распространении вредоносного ПО в стране
Valyuta.az сообщает, что Служба электронной безопасности (ETX) провела расследование деятельности вредоносной программы типа "infostealer", которая нацелена на некоторые информационные системы и похищает данные для входа пользователей.
По предварительному анализу, в стране заражено данной вредоносной программой 859 компьютеров, с которых похищено 54 924 имени пользователей и паролей.
ETX в настоящее время анализирует данные, выявляет потенциальных жертв и оказывает методологическую поддержку для устранения ущерба. Полученные показатели оперативно будут предоставлены соответствующим органам.
Служба призывает все организации и граждан ужесточить меры кибербезопасности.
При обнаружении подозрительной активности рекомендуется обращаться по номеру "Горячей линии" 1654 или на адрес info@cert.az.