6G həyatımızda nələri dəyişdirəcək?
Mobil şəbəkə texnologiyasının inkişafı 3G-dən 4G-yə və oradan da əsasən 5G-yə çatıb.İndi isə gözlənildiyi kimi, üfüqdə 6G görünür. Lakin əvvəlki nəsillərdən fərqli olaraq, 6G istehlakçı həyəcanından çox telekommunikasiya sənayesi və şəbəkə infrastrukturu müzakirələrinin mərkəzində dayanır.
Valyuta.az xəbər verir ki, çip istehsalçısı "Qualcomm"un baş direktoru Kristiano Amon Lissabonda keçirilən "Web Summit" tədbirindəki çıxışında ABŞ-da 2030-cu illərin əvvəlində istifadəyə verilməsi planlaşdırılan 6G şəbəkələrinin həyəcanverici imkanlar təqdim edə biləcəyini bildirib və “6G süni intellekt üçün hazırlanıb” deyib.
O qeyd edib ki, yeni şəbəkə yalnız bağlantı sürətini artırmaqla kifayətlənməyəcək, həm də ətrafı “qavrayaraq” bizim adımıza fəaliyyət göstərməyə hazırlaşan AI agentlərinə kontekstuallıq verəcək.
Bu diqqətçəkici qeyddən sonra Amon, 6G-nin adi bir smartfon istifadəçisinə hansı yeniliklər gətirəcəyi ilə bağlı əlavə məqamlar açıqlayıb.
Amonun sözlərinə görə, hər yeni şəbəkə nəsli tamamilə fərqli bir istifadəçi təcrübəsinin qapısını açıb. 2G mobil telefonları hər kəs üçün əlçatan edib; 3G telefonları internetə bağlayıb; 4G mobil cihazları kompüterə çevirib; 5G isə kritik əlaqə və limitsiz məlumat imkanlarını təmin edib. Bəs 6G mövcud texnologiyaların fövqündə bizə nə təqdim edəcək?
Daha sürətli bağlantı və daha aşağı gecikmə 6G-nin əsas üstünlüklərindən biridir. Lakin Amon bildirib ki, AI dəstəyi ilə işləyən cihazlarla qarşılıqlı əlaqənin dəyişməsi fonunda bu xüsusiyyətlər daha da önəm qazanacaq.
ChatGPT, "Gemini" və "Copilot" kimi AI əsaslı çatbotlarının təməlində duran böyük dil modellərinin ən böyük üstünlüklərindən biri təbii danışığı anlaya bilmələridir. Bu isə səsi AI agentləri ilə ünsiyyət üçün ən asan və ən təbii vasitəyə çevirir.
Amon deyib: “Səs yenidən önəm qazanacaq. Agentlərə və müxtəlif cihazlara qoşulmaq üçün səsdən istifadə edəcəyik, bu isə cavab müddətini daha da yaxşılaşdıracaq və daha sürətli əlaqə təmin edəcək”.
6G “davamlı qavrayan şəbəkə”ni işə salacaq
"Qualcomm" müstəqil şəkildə bizim adımıza vəzifələri yerinə yetirə bilən AI agentlərinin potensialını erkən müdafiə edən şirkətlərdəndir. Şirkətin çipləri artıq telefonlardan tutmuş geyilə bilən cihazlara və avtomobillərə qədər geniş sahədə agent əsaslı təcrübələri dəstəkləyir.
Əgər agentlərin ödəmələr etmək və ya müştəriyə e-poçt göndərmək kimi tapşırıqları düzgün icra etməsi üçün səsli qarşılıqlı əlaqəyə bel bağlayırıqsa, tərcümədə heç bir məqamın itirilməməsi üçün tam fasiləsiz bağlantı həyati əhəmiyyət daşıyır. Amonun fikrincə, 6G məhz bu yerdə fərq yaradacaq.
Amon deyib: “Qarşılıqlı əlaqədə olduğumuz cihazlar nə dediyimizi, nə eşitdiyimizi və nə gördüyümüzü anlayacaqç 6G kontekst təmin edəcək”.
Ətrafımızı əhatə edən “davamlı qavrayan şəbəkə” sayəsində agentlər ətrafda baş verənlərə əsaslanaraq nə edəcəyimizi və nəyə ehtiyac duyacağımızı proqnozlaşdıra biləcək.
Amon “Qorxuducu səsləndiyini bilirəm” desə də, 6G şəbəkəsinin konteksti anlama qabiliyyətinin AI agentlərinin işləməsi üçün açar rol oynayacağını vurğulayıb.
ABŞ-da 6G şəbəkəsinin istifadəyə verilməsinə ən azı beş il qalsa da və AI sürətlə inkişaf etməyə davam etsə də, bu iki texnologiya birləşəndə nə baş verəcəyini tam proqnozlaşdırmaq çətindir. Lakin 6G-nin bəziləri hələ icad edilməmiş ola bilən tamamilə yeni təcrübələrə güc verəcəyi dəqiqdir.

Взгляд на 6G: как новые сети изменят телекоммуникации и ИИ
Развитие технологий мобильной связи прошло путь от 3G к 4G и далее преимущественно к 5G. Теперь, как и ожидалось, на горизонте появляется 6G. Однако, в отличие от предыдущих поколений, 6G находится в центре внимания телекоммуникационной индустрии и обсуждений инфраструктуры сетей, а не в сфере потребительского энтузиазма.
По информации Valyuta.az, генеральный директор производителя микросхем "Qualcomm" Кристиано Амон в своем выступлении на мероприятии "Web Summit" в Лиссабоне заявил, что сети 6G, планируемые к запуску в начале 2030-х годов в США, могут предложить впечатляющие возможности, и подчеркнул, что «6G создан для искусственного интеллекта».
Он отметил, что новая сеть не ограничится увеличением скорости соединения, но также обеспечит контекст для AI-агентов, готовых «осознавать» окружение и действовать от нашего имени.
После этого примечательного замечания Амон раскрыл дополнительные моменты относительно того, какие новшества 6G принесёт обычному пользователю смартфона.
По словам Амона, каждое новое поколение сетей открыло двери совершенно новому пользовательскому опыту. 2G сделал мобильные телефоны доступными для всех; 3G подключил телефоны к интернету; 4G превратил мобильные устройства в компьютеры; 5G предоставил критически важную связь и неограниченные возможности передачи данных. Но что же 6G предложит сверх существующих технологий?
Более высокая скорость передачи данных и сниженная задержка — ключевые преимущества 6G. Однако Амон подчеркнул, что на фоне изменения взаимодействия с устройствами, поддерживаемыми ИИ, эти характеристики приобретут ещё большее значение.
Большие языковые модели, лежащие в основе таких AI-чатботов, как ChatGPT, "Gemini" и "Copilot", обладают главным преимуществом — способностью понимать естественный язык. Это делает голос самым простым и естественным способом общения с AI-агентами.
Амон сказал: «Голос вновь приобретёт значение. Мы будем использовать голос для подключения к агентам и различным устройствам, что улучшит время отклика и обеспечит более быструю связь».
6G запустит «постоянно осознающую сеть»
"Qualcomm" — одна из немногих компаний, которые активно продвигают потенциал AI-агентов, способных самостоятельно выполнять задачи от нашего имени. Чипы компании уже поддерживают агентские приложения в широком спектре устройств — от телефонов до носимых гаджетов и автомобилей.
Если мы возлагаем надежды на голосовое взаимодействие с агентами для выполнения задач, таких как платежи или отправка электронной почты клиенту, то для сохранения всех деталей перевода жизненно необходима непрерывная связь. По мнению Амона, именно здесь 6G создаст разницу.
Амон заявил: «Устройства, с которыми мы взаимодействуем, будут понимать, что мы говорим, слышим и видим — 6G обеспечит контекст».
Благодаря «постоянно осознающей сети», окружающей нас, агенты смогут прогнозировать, что мы будем делать и в чем будем нуждаться, опираясь на происходящее вокруг.
Хотя Амон признал: «Понимаю, что это звучит пугающе», он подчеркнул, что способность сети 6G понимать контекст сыграет ключевую роль в работе AI-агентов.
Хотя до запуска сетей 6G в США остаётся не менее пяти лет, а ИИ продолжает стремительно развиваться, предсказать полностью, что произойдёт при объединении этих двух технологий, крайне сложно. Тем не менее, несомненно, что 6G обеспечит мощь для совершенно новых опытов, некоторые из которых ещё даже не изобретены.