TikTok-da yeni istifadəçilərə göstərilən videoların 60 faizə yaxını süni intellekt məzmunudur
Video montaj platforması “Kapwing” in araşdırmasına görə, TikTok-un yeni istifadəçilərə təqdim etdiyi məzmunun böyük hissəsi süni intellekt tərəfindən yaradılmış aşağı keyfiyyətli videolardan ibarətdir.
Valyuta.az xəbər verir ki, “Kapwing” 20 məşhur kateqoriya üzrə 10 742 TikTok videosunu, həmçinin yeni hesabların “For You” lentində nümayiş olunan ilk 500 videonu təhlil edib. Araşdırma nəticəsində məlum olub ki, həmin videoların 294-ü süni intellekt vasitəsilə hazırlanmış aşağı keyfiyyətli məzmundur.
Ən çox təsirlənən sahə uşaqlar üçün nəzərdə tutulan məzmundur. TikTok-un uşaq kateqoriyasındakı videoların 57 faizi “AI slop” hesab olunub. “#CartoonKids” həştəqində bu göstərici 97 faiz, “#cartoons” və “#babysong” həştəqlərində 83 faiz, “#forkids” həştəqində isə 79 faiz təşkil edib.
Digər tərəfdən, fitnes, musiqi və moda kateqoriyalarında süni intellekt məzmununun payı iki faizdən aşağı olub.
Çikaqo Universitetinin pediatriya professoru Dana Suskind bu tendensiyanı “sənaye miqyasında körpələr üçün süni intellekt dezinformasiyası” kimi qiymətləndirib.
“Kapwing” bildirir ki, TikTok alqoritmi istifadəçilərin maraqlarını müəyyənləşdirməzdən əvvəl tövsiyələrə əsasən ümumi ehtimallara söykənir. Nəticədə süni intellekt məzmunu yeni istifadəçilərin platforma ilə bağlı ilk təəssüratına çevrilir.
Qeyd edək ki, tədqiqatın nəticələri insan ekspertlərinin qiymətləndirmələri əsasında hazırlanıb və şirkətin insan tərəfindən yaradılmış məzmunun təşviqində kommersiya marağı mövcuddur.

Согласно исследованию видеомонтажной платформы «Kapwing», большая часть контента, который TikTok предлагает новым пользователям, состоит из низкокачественных видео, созданных с помощью искусственного интеллекта.
Как сообщает Valyuta.az, «Kapwing» проанализировала 10 742 видео из 20 популярных категорий на TikTok, а также первые 500 видео, демонстрируемых в ленте «Для вас» для новых аккаунтов. По результатам исследования выяснилось, что 294 из этих видео представляют собой низкокачественный контент, созданный с использованием искусственного интеллекта.
Наибольшее влияние это явление оказало на контент для детей. 57% видео в детской категории TikTok были отнесены к так называемому «AI slop». В хэштегах «#CartoonKids» этот показатель достиг 97%, в хэштегах «#cartoons» и «#babysong» — 83%, а в «#forkids» — 79%.
С другой стороны, в категориях фитнеса, музыки и моды доля контента, созданного с помощью искусственного интеллекта, составила менее 2%.
Профессор педиатрии Чикагского университета Дана Саскинд оценила эту тенденцию как «искусственный интеллект дезинформации в индустриальных масштабах для младенцев».
По данным «Kapwing», алгоритм TikTok при определении интересов пользователей опирается на общие вероятности, основанные на рекомендациях, прежде чем выявить индивидуальные предпочтения. В результате контент, созданный искусственным интеллектом, формирует первое впечатление новых пользователей о платформе.
Отметим, что результаты исследования основаны на оценках экспертов-человеков, а компания заинтересована в продвижении контента, созданного людьми.