"Şopinq" üçün Azərbaycana gələnlərin sayı artıb
2025-ci ildə mağazalara baş çəkmək məqsədilə Azərbaycana səfər etmiş əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin sayı 3 min 943 nəfər olub.
Valyuta.az xəbər verir ki, 2024-cü ilin eyni dövründə bu göstərici 3 min 295 nəfər təşkil edib. Beləliklə, illik müqayisədə 648 nəfər və ya 19,66% artım qeydə alınıb.
Səfər edən şəxslərin ölkələr üzrə bölgüsünə gəldikdə, ən çox turist Gürcüstandan qeydə alınıb. Hesabat dövründə bu ölkədən 1 443 nəfər Azərbaycana səfər edib.
İkinci sırada Rusiya Federasiyası yer alıb. Rusiyadan turizm məqsədilə gələnlərin sayı 979 nəfər olub.
Sonrakı yerləri Türkiyə 443 nəfər və Qazaxıstan 422 nəfər tutur.
Bundan başqa, Türkmənistandan 340 nəfər, Özbəkistandan 252 nəfər, Belarusdan isə 64 nəfər turizm məqsədilə Azərbaycana səfər edib.

В 2025 году количество иностранцев и лиц без гражданства, посетивших Азербайджан с целью посещения торговых объектов, составило 3 943 человека.
Как сообщает Valyuta.az, за аналогичный период 2024 года данный показатель составлял 3 295 человек. Таким образом, в годовом сравнении зафиксирован рост на 648 человек, или 19,66%.
По распределению по странам наибольшее число туристов прибыло из Грузия — за отчетный период из этой страны в Азербайджан приехали 1 443 человека.
На втором месте находится Российская Федерация. Число прибывших из России с туристической целью составило 979 человек.
Далее следуют Турция — 443 человека и Казахстан — 422 человека.
Кроме того, с туристической целью Азербайджан посетили 340 человек из Туркменистан, 252 человека из Узбекистан и 64 человека из Беларусь.