"SOCAR AQŞ" İraqda tenderlərdə iştirak edir
Valyuta.az "Report"a istinadən xəbər verir ki, bunu "SOCAR AQŞ"nin Türkiyə üzrə ölkə meneceri Elvin Nəsibov Bakıda keçirilən "IADC Drilling Caspian & Black Sea 2026" konfrans və sərgisində bildirib.
Onun sözlərinə görə, "SOCAR AQŞ" biznesini genişləndirmək məqsədilə regiondakı müxtəlif tenderlərdə iştirak edir: "Misal olaraq İraqı göstərmək olar. Hazırda regionun özəl operatorlarından biri olan "Crescent Petroleum" ilə bu ölkədə bir kəşfiyyat quyusunun qazılması üçün tender prosesindəyik. Layihənin həcmi "1+4" quyudan ibarətdir. İlk quyu kəşfiyyat quyusu olacaq və hər şey uğurlu keçərsə, hasilat nəticələri müştərinin gözləntilərinə cavab verərsə, daha dörd quyu qazılacaq. Bundan əlavə, "Basra Oil Company" (BOC) ilə əməkdaşlıq çərçivəsində 2000 at gücündə qurğularla qazma işlərinin aparılması üçün tenderdə iştirak edirik. Bu müqavilə qurğuların istismarı ilə həyata keçiriləcək".
O qeyd edib ki, şirkərin Türkiyə və İraqdakı layihələri onun güclü beynəlxalq təcrübəsini aydın şəkildə nümayiş etdirir: "Bu, eyni zamanda, regionumuz da daxil olmaqla, dünya miqyasında təhlükəsiz və yüksək keyfiyyətli qazma xidmətləri göstərmək öhdəliyimizi bir daha təsdiqləyir".
Qeyd edək ki, "SOCAR AQŞ" 2007-ci ildə Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR), "Nobel Energy" və "Abşeron Qazma" MMC (AQŞ) tərəfindən təsis edilmiş kompleks qazma və quyu xidmətlərinin idarə edilməsi şirkətidir.
Şirkət qabaqcıl qazma texnologiyalarını və yeni idarəetmə üsullarını tətbiq etməklə neft və qaz quyularının qazılması sənayesində çoxillik təcrübəyə malikdir. "SOCAR AQŞ" ölkənin qazma sənayesində innovativ yanaşmalar tətbiq edən lider şirkət olub, təhlükəsiz və etibarlı həllər təqdim edən uğurlu fəaliyyət təcrübəsinə malikdir. Şirkət 2009-cu ildən Beynəlxalq Qazma Podratçıları Assosiasiyasının (IADC) üzvüdür və bütün tətbiq olunan beynəlxalq standartlara tam uyğun fəaliyyət göstərir.

Компания SOCAR AQŞ принимает участие в тендерах на реализацию проектов в Ираке.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Report, об этом заявил страновой менеджер SOCAR AQŞ по Турции Эльвин Насибов на конференции и выставке IADC Drilling Caspian & Black Sea 2026, прошедших в Баку.
По его словам, в целях расширения бизнеса SOCAR AQŞ участвует в различных тендерах в регионе. «В качестве примера можно привести Ирак. В настоящее время мы находимся в тендерном процессе с одной из частных операторских компаний региона — Crescent Petroleum — по бурению одной разведочной скважины в этой стране. Масштаб проекта составляет “1+4” скважины. Первая будет разведочной, и если все пройдет успешно и результаты добычи оправдают ожидания заказчика, будут пробурены еще четыре скважины. Кроме того, в рамках сотрудничества с Basra Oil Company (BOC) мы участвуем в тендере на проведение буровых работ с использованием установок мощностью 2000 лошадиных сил. Данный контракт предусматривает эксплуатацию буровых установок», — отметил он.
Насибов подчеркнул, что проекты компании в Турции и Ираке наглядно демонстрируют ее сильный международный опыт: «Это также подтверждает нашу приверженность предоставлению безопасных и высококачественных буровых услуг как в нашем регионе, так и по всему миру».
Отметим, что SOCAR AQŞ была основана в 2007 году Государственной нефтяной компанией Азербайджана (SOCAR), Nobel Energy и ООО «Абшерон Газма» (AQŞ) как компания по управлению комплексными буровыми и скважинными услугами.
Компания обладает многолетним опытом в сфере бурения нефтяных и газовых скважин, внедряя передовые буровые технологии и современные методы управления. SOCAR AQŞ является одним из лидеров в применении инновационных подходов в буровой отрасли страны, имеет успешный опыт деятельности и предлагает безопасные и надежные решения. С 2009 года компания является членом Международной ассоциации буровых подрядчиков (IADC) и полностью соответствует всем применяемым международным стандартам.