“Apple” 2024-cü ildə “Apple Intelligence” platformasını təqdim edərkən ən çox diqqət çəkən elanlardan biri tamamilə yenilənmiş və daha güclü “Siri” olmuşdu. Lakin aradan keçən təxminən bir il yarım ərzində “yeni dövr” kimi təqdim olunan “Siri”nin buraxılış tarixi dəfələrlə təxirə salınıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, yeni “Siri”nin mart ayında yayımlanması planlaşdırılan iOS 26.4 yeniləməsi ilə istifadəyə veriləcəyi düşünülürdü. Lakin son məlumatlara əsasən, dəyişikliklər mərhələli şəkildə təqdim olunacaq.
Məlumata görə, bəzi funksiyalar may ayında çıxacaq iOS yeniləməsinə keçirilib, hətta müəyyən yeniliklərin sentyabr ayında təqdim olunması gözlənilən iOS 27 versiyasına qədər gecikə biləcəyi bildirilir.
Gecikmənin səbəbi test mərhələsində ortaya çıxan texniki problemlərlə əlaqələndirilir. Qeyd olunur ki, “Apple” proqram təminatını sınaqdan keçirərkən müxtəlif çətinliklərlə üzləşib və buna görə də buraxılış tarixini bir daha irəli çəkmək məcburiyyətində qalıb.
Edilən dəyişikliklərlə birlikdə “Siri”nin texnologiya dünyasında geniş yayılmış böyük dil modeli əsaslı çatbotlara daha çox bənzəyəcəyi bildirilir. Bu transformasiya baş verərsə, istifadəçilərin “iPhone” və ya “MacBook” cihazlarında ayrıca ChatGPT və ya “Claude” tətbiqini açmasına ehtiyac qalmaya bilər. Bunun əvəzinə birbaşa “Siri” ilə ünsiyyət kifayət edəcək.
Bundan əlavə, “Siri”nin infrastrukturunda “Google Gemini” modelindən istifadə oluna biləcəyi də iddialar arasındadır. Bu isə “Apple”ın rəqəmsal köməkçisində xarici mənbəyə aid güclü süni intellekt modelindən yararlana biləcəyi anlamına gəlir.
“Apple” tərəfindən məsələ ilə bağlı hələlik rəsmi açıqlama verilməyib. Görünən odur ki, yeni nəsil “Siri” üçün bir qədər də səbirli olmaq lazım gələcək. “Siri”nin məhsul menecerləri üçün də prosesin kifayət qədər çətin keçdiyi qeyd olunur. Gözlənti davam edir.

Когда в 2024 году компания Apple представила платформу Apple Intelligence, одним из самых заметных анонсов стала полностью обновленная и более мощная версия Siri. Однако за прошедшие примерно полтора года дата выхода «Siri новой эпохи» неоднократно переносилась.
Как сообщает Valyuta.az, предпологалось, что новая Siri будет представлена вместе с обновлением iOS 26.4, запланированным на март. Однако, согласно последней информации, изменения будут внедряться поэтапно.
Сообщается, что часть функций перенесена на обновление iOS, которое выйдет в мае, а некоторые нововведения могут быть отложены даже до версии iOS 27, ожидаемой в сентябре.
Причиной задержки называют технические проблемы, выявленные на этапе тестирования. Отмечается, что в процессе испытаний программного обеспечения Apple столкнулась с рядом сложностей, в связи с чем была вынуждена вновь перенести сроки релиза.
Ожидается, что полсе обновления Siri станет болше похожа на чат-ботов на основе крупных языковых моделей, широко распространенных в технологическом мире. Если эта трансформация состоится, пользователям Iphone или MacBook, возможно не потребуется отдельно запускать приложения ChatGPT или Claude - достаточно будет взаимодействие с Siri.
Кроме того, среди предположений фигурирует возможность использования в инфраструктуре Siri модели Google Gemini. Это может означать применение в цифровом помощнике Apple мощной внешней модели искусственного интеллекта.
Официальных комментариев от Apple по данному вопросу пока не поступало. Судя по всему, пользователям придётся еще немного подождать появления нового поколения Siri. Отмечается, что и для продуктовых менеджеров компании этот процесс оказался непростым.