İnsansı robot startapı "Apptronik" seriya A investisiya turunu genişləndirərək ümumilikdə 935 milyon dollardan çox maliyyə toplayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, bununla şirkətin dəyəri təxminən 5,3 milyard dollar səviyyəsində qiymətləndirilib.
Bildirilir ki, son mərhələdə cəlb edilən 520 milyon dollar investisiya ilə tur böyüyüb. Maliyyələşmədə "Google", "Mercedes-Benz" və B Capital ilə yanaşı "AT&T Ventures", "John Deere" və "Qatar Investment Authority" kimi investorlar da iştirak edib.
Yeni vəsait əsasən “Apollo” insansı robotunun istehsalını artırmaq, kommersiya tətbiqlərini genişləndirmək və robotların təlim infrastrukturu qurmaq üçün istifadə olunacaq. Şirkət 2026-cı ildə yeni nəsil robot platformasını təqdim etməyi planlaşdırır.
Qeyd edək ki, "Apptronik Google DeepMind" ilə əməkdaşlıq edir və robotlarını logistika, istehsal və sənaye işlərində insanlarla birlikdə işləmək üçün hazırlayır. Şirkət Texas Universitetinin robot texnologiyaları laboratoriyasından yaranıb və NASA layihələrindən formalaşıb.

Стартап по производству гуманоидных роботов Apptronik расширил серию А инвестиций и в общей сложности привлёк более 935 миллионов долларов.
Как сообщает Valyuta.az, оценочная стоимость компании составила примерно 5,3 миллиарда долларов.
Отмечается, что на последнем этапе привлечено 520 миллионов долларов, что значительно увеличило объём раунда. В финансировании участвовали такие инвесторы, как Google, Mercedes-Benz, B Capital, AT&T Ventures, John Deere и Qatar Investment Authority.
Новые средства будут направлены в первую очередь на увеличение производства гуманоидного робота Apollo, расширение коммерческих применений и создание инфраструктуры для обучения роботов. Компания планирует представить новую платформу роботов в 2026 году.
Стоит отметить, что Apptronik сотрудничает с Google DeepMind и разрабатывает роботов для совместной работы с людьми в логистике, производстве и промышленности. Стартап возник из лаборатории робототехники Техасского университета и сформировался на базе проектов NASA.