Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və “Google” şirkəti bəyan edir ki, “Gemini” süni intellekt modeli artıq rəsmi olaraq Azərbaycan dilində istifadəyə verilib. Strateji genişlənmə çərçivəsində əlavə edilən 23 yeni dildən biri kimi Azərbaycan dili seçilib. Bu, azərbaycanlı istifadəçilərə “Gemini”nin imkanlarından əsas qlobal dillərlə yanaşı, ana dilində də faydalanmağa imkan yaradır.
Valyuta.az xəbər verir ki, Azərbaycan dili interfeysi artıq veb-versiyada aktivdir, tam mobil dəstək (Android/iOS) mövcuddur və real vaxt rejimində danışıq imkanı yaradan “Gemini Live” funksiyası mövcuddur.
Şirkət “Nano Banana” və “Veo” kimi ən qabaqcıl yaradıcı alətləri də Azərbaycan bazarına gətirdiyini açıqlayıb. “Nano Banana” sadə ideyaları yüksəkkeyfiyyətli vizuallara çevirməyə və mövcud şəkilləri təbii dildə redaktə etməyə imkan verir. “Veo” isə mürəkkəb yaradıcı təlimatlara dəqiq əməl edərək, sinxronlaşdırılmış səslə birlikdə yüksəkkeyfiyyətli (1080p) videolar yarada bilən qabaqcıl modeldir.
Məhsuldarlıq və təhsili dəstəkləmək məqsədilə Azərbaycan dilində üç yeni funksiya da istifadəyə verilib. “Canvas” yazı və kodlaşdırma üçün xüsusi iş mühiti təqdim edir və istifadəçilərə “Gemini” ilə mürəkkəb layihələr üzərində əməkdaşlığa şərait yaradır. “Deep Research” modeli mürəkkəb mövzuları araşdırmağa, bir neçə mənbədən məlumatları sintez edərək hərtərəfli hesabatlar təqdim etməyə imkan verir. Nəhayət, “Guided Learning” istifadəçilərə interaktiv, öyrənmə tərzinə uyğunlaşdırılmış testlər vasitəsilə yeni mövzuları mənimsəməyə kömək edir.

Министерство цифрового развития и транспорта и компания Google объявили, что модель искусственного интеллекта Gemini официально стала доступна на азербайджанском языке. В рамках стратегического расширения азербайджанский язык был выбран в числе 23 новых языков, добавленных в систему. Это позволяет пользователям из Азербайджана пользоваться возможностями Gemini на родном языке наряду с основными мировыми языками.
Как сообщает Valyuta.az, интерфейс на азербайджанском языке уже активен в веб-версии, доступна полноценная мобильная поддержка (Android/iOS), а также функция Gemini Live, обеспечивающая общение в режиме реального времени.
Компания также объявила о выводе на азербайджанский рынок передовых креативных инструментов, таких как Nano Banana и Veo. Nano Banana позволяет превращать простые идеи в высококачественные визуальные материалы и редактировать изображения с помощью естественного языка. Veo — это продвинутая модель, способная создавать видеоролики в высоком качестве (1080p) с синхронизированным звуком, точно следуя сложным творческим инструкциям.
В целях поддержки продуктивности и образования на азербайджанском языке также стали доступны три новые функции. Canvas предоставляет специализированную рабочую среду для написания текстов и программирования, позволяя пользователям сотрудничать с Gemini при работе над сложными проектами. Модель Deep Research предназначена для исследования сложных тем, синтеза информации из нескольких источников и подготовки комплексных отчётов. Функция Guided Learning помогает осваивать новые темы через интерактивные тесты, адаптированные под стиль обучения пользователя.
Ожидается, что данные нововведения сделают инструменты искусственного интеллекта более доступными для широкой аудитории.