2025-ci ildə turizm məqsədilə xarici ölkələrə səfər edən Azərbaycan vətəndaşlarının iqtisadi fəallıq statusu üzrə ümumi sayı 1 milyon 179 min 207 nəfər təşkil edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu səfərlər arasında işsiz statusunda olanların sayı 4 min 152 nəfər olub. Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2024-cü ildə işsizlərin xaricə səfər edənlərinin sayı 4 min 970 nəfər təşkil edib.
Beləliklə, illik müqayisədə 818 nəfər və ya 16,45% azalma qeydə alınıb.
Statistikaya görə, işsizlərin ən çox səfər etdiyi ölkə 2 min 8 nəfərlə Gürcüstan olub. Digər əsas istiqamətlər üzrə göstəricilər belədir:
Rusiya - 652 nəfər
Qazaxıstan - 628 nəfər
Çin - 173 nəfər
Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri - 170 nəfər
Moldova - 112 nəfər
Polşa - 75 nəfər
Statistikaya əsasən demək olar ki, işsiz statusunda olan vətəndaşların xaricə səfərlərində azalma müşahidə olunsa da, yaxın və regional istiqamətlər hələ də əsas seçim olaraq qalır.

В 2025 году общее число граждан Азербайджана, совершивших зарубежные поездки с туристической целью, по статусу экономической активности составило 1 млн 179 тыс. 207 человек .
Как сообщает Valyuta.az, среди них 4 тыс. 152 человека имели статус безработного. Для сравнения: в 2024 году количество безработных граждан, выехавших за границу, было 4 тыс. 970 человек.
Таким образом, в годовом сравнении зафиксировано снижение на 818 человек или 16,45%.
Согласно статистике, наиболее популярным направлением среди безработных туристов стала Грузия — 2 тыс. 8 человек. Далее следуют:
Россия — 652 человека
Казахстан — 628 человек
Китай — 173 человека
Объединённые Арабские Эмираты — 170 человек
Молдова — 112 человек
Польша — 75 человек
На основании статистики можно отметить, что несмотря на общее снижение числа поездок среди граждан со статусом безработных, близкие и региональные направления по-прежнему остаются основным выбором.