Samsung "Nvidia"nın "Vera Rubin" platforması üçün yeni nəsil SSD-lərin kütləvi istehsalına başlayıb
"Samsung Electronics" "Nvidia"nın yaxın vaxtlarda təqdim ediləcək "Vera Rubin" platformasında istifadə olunacaq ən yeni nəsil məlumat mərkəzi yaddaş daşıyıcısı – "PM1763" korporativ SSD modelinin kütləvi istehsalına başlayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə "Bloomberg" məlumat yayıb.
"PM1763" modeli bu ilin əvvəlində "Nvidia"nın "GTC" konfransında təqdim olunub. "Samsung" həmin tədbirdə yeni SSD-ni süni intellekt məlumat mərkəzləri üçün hazırladığı həll paketinin bir hissəsi kimi nümayiş etdirib.
Paketə həmçinin yeni nəsil yüksək ötürmə qabiliyyətli HBM4 yaddaşı və aşağı enerji sərfiyyatlı "SOCAMM2" modulu da daxildir.
Şirkətin açıqlamasına görə, yeni yaddaş daşıyıcısı "Samsung"un son nəsil "V-NAND" flaş yaddaş çipi və xüsusi hazırlanmış 4 nanometrlik idarəetmə kontrolleri əsasında hazırlanıb.
"PM1763" əvvəlki nəsil məhsulla müqayisədə iki dəfədən çox yüksək oxuma və yazma sürəti təmin edir.
Bildirilib ki, yeni SSD qabaqcıl prosessorlar və süni intellekt sürətləndiricilərində məlumatların emalı zamanı gecikməni azaltmaq üçün optimallaşdırılıb.
Süni intellekt modellərinin öyrədilməsi və inferens (inference) proseslərində yüksək məhsuldarlığın qorunması məqsədilə qurğu maye soyutma sistemi ilə təchiz edilib.
"TrendForce"un məlumatına görə, 2026-cı ilin birinci rübündə korporativ SSD bazarında 35 faiz payla lider "Samsung" olub. Sonrakı yerlərdə "SK Hynix", "Micron Technology", "Kioxia Holdings" və "Kioxia"nın tərəfdaşı "Sandisk" qərarlaşıb.

Samsung Electronics начала массовое производство корпоративного SSD-накопителя нового поколения PM1763, который будет использоваться в готовящейся к запуску платформе Nvidia Vera Rubin.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Bloomberg, модель PM1763 была представлена ранее в этом году на конференции Nvidia GTC. На мероприятии Samsung продемонстрировала новый SSD как часть пакета решений для дата-центров искусственного интеллекта.
В этот пакет также входят память HBM4 нового поколения с высокой пропускной способностью и энергоэффективный модуль SOCAMM2.
По заявлению компании, новый накопитель создан на базе флеш-памяти V-NAND последнего поколения Samsung и специально разработанного 4-нанометрового управляющего контроллера.
PM1763 обеспечивает более чем двукратное увеличение скорости чтения и записи по сравнению с продуктом предыдущего поколения.
Отмечается, что новый SSD оптимизирован для снижения задержек при обработке данных в передовых процессорах и ускорителях искусственного интеллекта.
Для сохранения высокой производительности при обучении моделей ИИ и выполнении инференса устройство оснащено системой жидкостного охлаждения.