Regionda uçot faiz dərəcəsi hansı ölkədə daha yüksəkdir?
Azərbaycan Mərkəzi Bankının 4 fevral 2026-cı il tarixli qərarı ilə uçot faiz dərəcəsi 6,75%-dən 6,5%-ə endirilib.
Valyuta.az "Yeniavaz.com"a istinadən xəbər verir ki, Mərkəzi Bankın bu qərarından sonra Azərbaycan uçot faiz dərəcəsinin ən yüksək olduğu ölkələrin sıralamasında 50-ci sıradan 54-cü sıraya yüksəlib.
Bu o deməkdir ki, Azərbayacan uçot faiz dərəcəsinin ən yüksək olduğu 54-cü ölkə hesab olunur.
Məlumat üçün qeyd edək ki, uçot faiz dərəcəsi və ya yenidən maliyyələşmə dərəcəsi Mərkəzi Bankların ölkənin digər banklarını və maliyyə qurumlarını pul kütləsi ilə təmin etməsidir. Yəni, Mərkəzi Bank bankları və digər maliyyə qurumlarına müəyyən müddət üçün pul verir və onlar həmin pulu geri ödəyərkən üzərində uçot faiz dərəcəsi həcmində əlavə vəsait qaytarırlar. Məsələn, mövcud uçot faiz dərəcəsinə (6,5%) uyğun olaraq Mərkəzi Bankdan 100 min manat götürən hər hansı bank bu vəsaiti bir ildən sonra geri qaytararkən əlavə olaraq 6 500 manat ödəməli olacaq.
Qeyd edək ki, uçot faiz dərəcəsinin ən yüksək olduğu ölkə isə Venesuela hesab olunur. Bu ölkədə uçot faiz dərəcəsi 58,6% təşkil edir. Uçot faiz dərəcəsinin yüksək olduğu ölkələrin sıralamasında ilk yerlərdə 37%-lə Türkiyə, 35%-lə Zimbabve, 29%-lə Argentina, 27%-lə Nigeriya, 26%-lə Malavi, 23%-lə İran, 20%-lə Misir qərarlaşıb. Ən aşağı uçot faiz dərəcəsi Fici (0,25%), Kambocia (0,42%), Yaponiya (0,75%), Sinqapur (0,98%) və Tailandda (1,25%) qeydə alınıb.

В какой стране региона самая высокая учетная ставка: обновленный список
Решением Центральный банк Азербайджана от 4 февраля 2026 года учетная процентная ставка была снижена с 6,75% до 6,5%.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Yeniavaz.com, после данного решения Азербайджан в рейтинге стран с самой высокой учетной ставкой переместился с 50-го на 54-е место.
Это означает, что Азербайджан в настоящее время занимает 54-ю позицию среди стран мира по уровню учетной процентной ставки.
Для справки отметим, что учетная процентная ставка, или ставка рефинансирования, представляет собой процент, под который центральные банки предоставляют денежные средства коммерческим банкам и другим финансовым учреждениям. Иными словами, центральный банк выдает средства на определенный срок, а при их возврате банки выплачивают дополнительную сумму в размере учетной ставки. Например, при действующей ставке 6,5% банк, получивший в центральном банке 100 тыс. манатов, при возврате средств через год должен дополнительно выплатить 6 500 манатов.
Отметим, что страной с самой высокой учетной процентной ставкой в мире считается Венесуэла, где данный показатель составляет 58,6%. В числе стран с высокими учетными ставками также находятся Турция (37%), Зимбабве (35%), Аргентина (29%), Нигерия (27%), Малави (26%), Иран (23%) и Египет (20%).
Самые низкие учетные процентные ставки зафиксированы в Фиджи (0,25%), Камбоджа (0,42%), Япония (0,75%), Сингапур (0,98%) и Таиланд (1,25%).