Rauf Vəliyev vəzifəsini buna görə itirib?
Xəbər verdiyimiz kimi, “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti İdarə Heyətinin sədri Rauf Vəliyev 13 ilə yaxındır çalışdığı vəzifədən uzaqlaşdırılıb.. Bu barədə yanvarın 16-da Prezident İlham Əliyev sərəncam imzalayıb. Sərəncama əsasən, R.Vəliyev işdən çıxarılıb.
Valyuta.Az xəbər verir ki, “Yeni Sabah”ın iddiasına görə, Rauf Vəliyevin vəzifəsindən azad edilməsi ilə bağlı daha bir versiya 2025-ci il ərzində Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi QSC-yə (ASCO) məxsus və birgə sahiblikdə olan ümumilikdə 5 gəmi Rusiyaya məxsus xam neftin daşınması iddiası ilə beynəlxalq sanksiyalara məruz qalmasıdır.
Həmin gəmilərdən ikisi birbaşa ASCO-ya məxsusdur, daha 3 gəmi isə şirkətin birgə müəssisəsi olan SA Maritime AFZECO vasitəsilə birgə sahibliyindədir və bu səbəbdən Avropa İttifaqı, Böyük Britaniya və Kanada tərəfindən tətbiq edilən sanksiya siyahılarına daxil edilib.
ASCO rəhbərliyi məsələ ilə bağlı hüquqi araşdırmaya başlayıb, həm Şirkətin, həm də onun birgə müəssisəsinin müvafiq sanksiya tələblərini pozmadığını sübut etmək məqsədilə apellyasiya müraciəti hazırlanıb.
Hələlik apellyasiya prosesinin nəticəsi və vaxt çərçivəsi qeyri-müəyyən olaraq qalır. Bildirilir ki, sanksiyalar ASCO və birgə müəssisəsinin gələcək əməliyyatlarına və maliyyə vəziyyətinə əhəmiyyətli təsir edə bilər.

Рауф Велиев лишился должности по этой причине?
Как сообщалось ранее, председатель правления ЗАО «Азербайджанское Каспийское морское пароходство» (ASCO) Рауф Велиев был освобождён от занимаемой должности, на которой он проработал около 13 лет. Соответствующее распоряжение 16 января подписал Ильхам Алиев. Согласно документу, Р. Велиев был уволен.
Как сообщает Valyuta.az, по утверждению издания «Yeni Sabah», существует ещё одна версия причин отставки Рауфа Велиева. Речь идёт о том, что в течение 2025 года в отношении в общей сложности пяти судов, принадлежащих ЗАО «Азербайджанское Каспийское морское пароходство» и находящихся в совместной собственности, были введены международные санкции по обвинению в перевозке российской сырой нефти.
Из этих судов два находятся в прямой собственности ASCO, ещё три — в совместном владении через совместное предприятие SA Maritime AFZECO. По этой причине они были включены в санкционные списки, введённые Европейский союз, Великобритания и Канада.
Руководство ASCO начало правовое разбирательство по данному вопросу. Подготовлена апелляция с целью доказать, что ни сама компания, ни её совместное предприятие не нарушали действующие санкционные требования.
На данный момент результаты апелляционного процесса и его временные рамки остаются неопределёнными. Отмечается, что санкции могут оказать существенное влияние на будущую операционную деятельность и финансовое положение ASCO и её совместного предприятия.