Təsəvvür edin ki, siz sadəcə tanışınıza kömək etmək üçün banka zamin olmusunuz. Bir müddət sonra isə həmin şəxs borcunu ödəmədən ölkəni tərk edir və bank bütün məbləği sizdən tələb edir.
Bu halda sual yaranır: bank borcu zamindən birbaşa tələb irəli sürmək hüququ varmı?
Mövzu ilə bağlı Valyuta.az-a danışan hüquqşünas Ramil Süleymanov bildirib ki, kredit münasibətlərində şəxsin zaminliyi borclu ilə eyni öhdəlik və hüquqların paylaşılması deməkdir:
“Bankın ixtiyarı var ki, əsas borclu borcu ödəmədikdə və ya ölkəni tərk etdikdə zaminə qarşı məhkəməyə müraciət etsin və borcun ödənilməsini zamindən tələb etsin. Eyni zamanda, Azərbaycan Respublikasının Mülki Məcəlləsinin tələblərinə əsasən qəbul edilmiş məhkəmə qərarı icraya yönəldildikdə, əgər zamin borcu ödəmək iqtidarında olmadıqda, icra orqanı onun əmlakını müəyyən etməklə borcun tutulmasını həmin əmlaka və ya əməkhaqqına yönəldə bilər”.

Представьте, что вы просто решили помочь своему знакомому и выступили поручителем по банковскому кредиту. Спустя некоторое время этот человек покидает страну, не погасив долг, а банк требует всю сумму уже с вас.
В таком случае возникает вопрос: имеет ли банк право напрямую требовать долг с поручителя?
Отвечая на вопрос порталу Valyuta.az, юрист Рамиль Сулейманов заявил, что в кредитных отношениях поручительство означает разделение обязательств и ответственности с основным должником:
«Банк имеет право обратиться в суд против поручителя, если основной должник не погашает долг или покидает страну, и требовать выплаты задолженности с поручителя. В то же время, согласно требованиям Гражданского кодекса Азербайджанской Республики, после принятия судебного решения и его передачи на исполнение, если поручитель не способен выплатить долг, исполнительный орган может определить его имущество и направить взыскание долга на это имущество или на заработную плату».