Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) risk əsaslı nəzarət prosesləri çərçivəsində 2026-2027-ci illəri əhatə edən "Bank Nəzarəti Strategiyası"nı təsdiq edib.
Məlumata görə, "2024-2026-cı illərdə maliyyə sektorunun inkişaf Strategiyası" çərçivəsində müəyyən edilmiş hədəflərə uyğun olaraq və Dünya Bankı ilə birgə həyata keçirilən "Maliyyə sektorunun modernizasiyası layihəsi" çərçivəsində risk əsaslı nəzarətin həyata keçirilməsi üzrə nəzərdə tutulmuş təşəbbüslər uğurla icra edilib.
Belə ki, Strategiyanın ötən iki ili ərzində "Mərkəzi Bankın risk əsaslı nəzarət üzrə Siyasət Konsepsiyası" (https://uploads.cbar.az/assets/7fd12f0749b180441d54cd4de.pdf) təsdiq edilib, həmin Konsepsiyadan irəli gələrək ARAS adlandırılan Azərbaycan Risklərin Qiymətləndirilməsi Sistemi (Azerbaijan Risk Assessment System) çərçivəsində risk əsaslı nəzarət alətlərinin yaradılması və pilot banklar üzrə testləşdirilməsi təmin olunub.
Nəticədə, ötən ilin dekabr ayında "Mərkəzi Bankın banklara risk əsaslı nəzarət üzrə Təlimatı" təsdiq edilib. Sözügedən Təlimatdan irəli gələrək "Bank Nəzarəti Strategiyası" təsdiq edilib. Strategiya növbəti iki ildə banklar üçün daha aktual hesab olunan risk istiqamətləri üzrə aşağıdakı nəzarət prioritetlərinin icrasını hədəfləyir:
Bankların makroiqtisadi xarakterli təhlükələrə qarşı dayanıqlılığının gücləndirilməsi;
Bankların biznes model dayanıqlığı və gəlirliliyin idarə edilməsi üzrə fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi;
Bankların əməliyyat dayanıqlılığının gücləndirilməsi;
Banklarda risk idarəetmə çərçivəsinin modernizasiyası;
Banklarda korporativ idarəetmə, risk mədəniyyəti və istehlakçı hüquqlarının qorunması üzrə çərçivənin gücləndirilməsi.
Bundan əlavə, qeyd olunan prioritetlərin dəstəklənməsi üçün "Bank Nəzarəti
Strategiyası"nda AMB-nin tənzimləyici çərçivəsinin aşağıdakı istiqamətlər üzrə inkişafı hədəflənir:
Banklarda risklərin idarə edilməsi və stress-testləşdirmə çərçivəsinin təkmilləşdirilməsinə dair tənzimləmələrin modernizasiyası;
AMB-nin 2024-cü ildə təsdiq etdiyi "Banklarda korporativ idarəetmə Standartlarına dair Tövsiyələr"in bir hissəsinin tənzimləyici çərçivəyə daxil edilməsi;
Basel III standartları ilə uyğunluğun artırılması istiqamətində banklara münasibətdə Daxili Kapital Adekvatlığının Qiymətləndirilməsi Prosesi (ICAAP) və Daxili Likvidlik Adekvatlığının Qiymətləndirilməsi Prosesi (ILAAP) üzrə tələblərin tətbiqi;
İqlim və ESİ risklərinin tənzimləmə və nəzarət çərçivəsinə inteqrasiyası.
AMB-nin risk əsaslı nəzarətin tətbiqi üzrə həyata keçirdiyi tədbirlər müvafiq Siyasət Konsepsiyası ilə müəyyən edilmiş məqsədlərə xidmət etməklə yanaşı, həm də bank sektorunun uzunmüddətli dayanıqlı inkişafının təmin olunmasına və potensial şoklara qarşı dayanıqlılığının artırılmasına töhfə verir.

Центральный банк Азербайджана (ЦБА) утвердил «Стратегию банковского надзора» на 2026–2027 годы в рамках процессов риск-ориентированного контроля.
Valyuta.az со ссылкой на ЦБА сообщает, что в соответствии с целями, определёнными в «Стратегии развития финансового сектора на 2024–2026 годы», а также в рамках проекта «Модернизация финансового сектора», реализуемого совместно с Всемирным банком, успешно выполнены инициативы по внедрению риск-ориентированного надзора.
В частности, за последние два года была утверждена «Концепция политики риск-ориентированного надзора Центрального банка» (https://uploads.cbar.az/assets/7fd12f0749b180441d54cd4de.pdf). На её основе была создана и протестирована на пилотных банках система ARAS (Azerbaijan Risk Assessment System — Система оценки рисков Азербайджана), включающая инструменты риск-ориентированного надзора.
В результате, в декабре прошлого года был утверждён «Инструкция Центрального банка по риск-ориентированному надзору за банками». На основании этой инструкции была утверждена «Стратегия банковского надзора», которая на ближайшие два года направлена на реализацию приоритетов надзора по наиболее актуальным для банков направлениям риска:
Укрепление устойчивости банков к макроэкономическим угрозам;
Совершенствование деятельности банков в части устойчивости бизнес-модели и управления доходностью;
Укрепление операционной устойчивости банков;
Модернизация системы управления рисками в банках;
Усиление рамок корпоративного управления, культуры управления рисками и защиты прав потребителей в банках.
Кроме того, для поддержки указанных приоритетов в «Стратегии банковского надзора» предусмотрено развитие регулирующей базы ЦБА по следующим направлениям:
Модернизация регулирования управления рисками и проведения стресс-тестов в банках;
Включение части «Рекомендаций по корпоративному управлению в банках», утверждённых ЦБА в 2024 году, в регулирующую базу;
Применение требований к банкам по Процессу внутренней оценки достаточности капитала (ICAAP) и Процессу внутренней оценки ликвидности (ILAAP) для повышения соответствия стандартам Basel III;
Интеграция климатических рисков и ESG-рисков в регулирующие и контрольные рамки.
Мероприятия ЦБА по внедрению риск-ориентированного надзора не только соответствуют целям Концепции политики, но и способствуют долгосрочному устойчивому развитию банковского сектора, повышению его устойчивости к потенциальным шокам.