"Startap" şəhadətnaməsi almaq üçün KOB subyektlərindən İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyindəki Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinə (KOBİA) daha 11 müraciət daxil olub.
Valyuta.az KOBİA-ya istinadən xəbər verir ki, müraciətlərə Ekspertlər Şurasının iclasında baxılıb və onlardan 8-nə "Startap" şəhadətnaməsinin verilməsi barədə qərar qəbul edilib. Bununla da "Startap" şəhadətnaməsi almış KOB subyektlərinin sayı 263-a çatıb.
"Startap" şəhadətnamələri "İmza İdea Lab" MMC-nin süni intellekt əsaslı hədiyyə axtarışı və satışı platforması, "Baysart" MMC-nin qızılın alqı-satqısı və saxlanması üçün rəqəmsal platforma, "NM Soft" MMC-nin bulud əsaslı rəqəmsal klinika idarəetmə sistemi, "SALAMXPERT" MMC-nin süni intellekt əsaslı müəssisə resursları planlaşdırılması platforması, "AL Digital" MMC-nin qızıl və zərgərlik məhsulları üçün onlayn marketpleys, "TTC Service" MMC-nin "VmV App" brendi altında VPN servis xidməti, "Narchin" MMC-nin rəqəmsal yük daşıma platforması, "RR Company" MMC-nin onlayn hüquq xidmətləri üçün mobil tətbiq layihələri üçün təqdim edilib.
Layihələri inkişaf mərhələsində olan mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri "Startap" şəhadətnaməsi üçün KOBİA-ya müraciət edə bilərlər. Müraciət üçün ərizə forması və lazım olan digər sənədlər, eləcə də müvafiq meyarlarla bağlı ətraflı məlumatla linkdən tanış olmaq olar: https://smb.gov.az/az/nav/startap-sehadetnamesi

Для получения свидетельства «Стартап» от субъектов МСБ в Агентство развития малого и среднего бизнеса (KOBİA), подчинённое Министерству экономики, поступило ещё 11 заявок.
По информации Valyuta.az со ссылкой на KOBİA, заявки были рассмотрены на заседании Экспертного совета, и по 8 из них было принято решение о выдаче свидетельства «Стартап». Таким образом, количество субъектов МСБ, получивших свидетельство «Стартап», достигло 263.
Свидетельства «Стартап» были выданы для следующих проектов: платформа для поиска и продажи подарков на основе искусственного интеллекта «İmza İdea Lab» ООО, цифровая платформа для покупки, продажи и хранения золота «Baysart» ООО, облачная цифровая система управления клиниками «NM Soft» ООО, платформа планирования ресурсов предприятия на основе искусственного интеллекта «SALAMXPERT» ООО, онлайн-маркетплейс для золота и ювелирных изделий «AL Digital» ООО, сервис VPN под брендом «VmV App» «TTC Service» ООО, цифровая платформа грузоперевозок «Narchin» ООО, мобильное приложение для онлайн-юридических услуг «RR Company» ООО.
Свидетельство «Стартап» освобождает субъекты МСБ от налога на прибыль и подоходного налога с доходов, полученных от инновационной деятельности, сроком на 3 года с даты получения свидетельства.
Микро- и малые предпринимательские субъекты, находящиеся на стадии развития проектов, могут подать заявку на получение свидетельства «Стартап» в KOBİA. Форма заявки, необходимые документы, а также подробная информация о соответствующих критериях доступны по ссылке: https://smb.gov.az/az/nav/startap-sehadetnamesi