Xəbər verdiyimiz kimi, Prezidentin bu gün imzaladığı Sərəncamla Əfqan Süleyman oğlu Cəlilov "Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi" QSC-nin (ASCO) sədri təyin edilib.
Valyuta.az xəbər verir ki, o, bu təyinatadək Dövlət Dəniz və Liman Agentliyi İdarə Heyətinin sədri olub.
Əfqan Süleyman oğlu Cəlilov 1978-ci ildə anadan olub. 1995 – 2001-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin İqtisadiyyatın tənzimlənməsi fakültəsi üzrə bakalavr, daha sonra isə qiymət və qiymətin əmələ gəlməsi ixtisasını fərqlənmə diplomu ilə bitirərək magistr dərəcəsi alıb.
2002 – 2005-ci illərdə Milli Bankın Bazar əməliyyatları departamentində çalışıb.
2005 – 2013-cü illərdə “AGBank” ASC-nin Metodologiya şöbəsinin rəisi, İnkişaf departamentinin direktoru, Maliyyə nəzarəti üzrə baş direktor vəzifəsində işləyib. 2013-cü ildə “AGBank” ASC-də İdarə Heyəti sədrinin müavini təyin edilib. 2016 – 2020-ci illərdə “AGBank” ASC-də İdarə Heyətinin sədri vəzifəsində işləyib.
2021 – 2023-cü illərdə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin (RİNN) tabeliyində olan “Azərpoçt” MMC-nin İdarə Heyətinin sədri olub. 2023-cü ilin oktyabrın 30-da RİNN-in tabeliyində olan Dövlət Dəniz və Liman Agentliyinin İdarə Heyətinin sədr müavini vəzifəsinə təyin olunub. Hazırda isə Dövlət Dəniz və Liman Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri vəzifəsini müvəqqəti icra edir.
2013-cü ildə Beynəlxalq Sertifikatlaşdırılmış Mühasiblər Assosiasiyası (ACCA) tərəfindən Beynəlxalq Maliyyə Hesabatı üzrə diplomla təltif olunub.
Əfqan Cəlilov Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2024-cü il 7 noyabr tarixli Sərəncamı ilə “Azərbaycan Nəqliyyat və Kommunikasiya Holdinqi” publik hüquqi şəxsin Müşahidə Şurasının üzvü təyin edilib.

Как ранее сообщал Valyuta.az, распоряжением Президента, подписанным сегодня, Афган Сулейман оглу Джалилов назначен председателем ЗАО «Азербайджанское Каспийское морское пароходство» (ASCO).
По данным Valyuta.az, до этого назначения он занимал должность председателя Правления Государственного агентства морского и портового транспорта.
Афган Сулейман оглу Джалилов родился в 1978 году. В 1995–2001 годах он обучался в Азербайджанском государственном экономическом университете по специальности «регулирование экономики», получив степень бакалавра, а затем с отличием окончил магистратуру по специальности «ценообразование».
В 2002–2005 годах работал в департаменте рыночных операций Национального банка.
В 2005–2013 годах занимал различные руководящие должности в АО «AGBank», в том числе начальника отдела методологии, директора департамента развития и генерального директора по финансовому контролю. В 2013 году был назначен заместителем председателя Правления «AGBank», а в 2016–2020 годах возглавлял банк в должности председателя Правления.
В 2021–2023 годах Афган Джалилов являлся председателем Правления ООО «Azərpoçt», находящегося в подчинении Министерства цифрового развития и транспорта. 30 октября 2023 года он был назначен заместителем председателя Правления Государственного агентства морского и портового транспорта, подведомственного тому же министерству. В настоящее время исполняет обязанности председателя Правления агентства.
В 2013 году был награждён дипломом по международной финансовой отчётности Ассоциацией сертифицированных присяжных бухгалтеров (ACCA).
Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 7 ноября 2024 года Афган Джалилов также назначен членом Наблюдательного совета публичного юридического лица «Азербайджанский транспортно-коммуникационный холдинг».