Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) Qax Rayon İcra Hakimiyyətində keçirdiyi əməliyyat nəticəsində saxlanılan sabiq icra başçısı Musa Şəkiliyev barəsində seçilmiş həbs qətimkan tədbiri 5 ay müddətinə uzadılıb.
Valyuta.az "Report"a istinadən xəbər verir ki, bu barədə Səbail Rayon Məhkəməsində keçirilən prosesdə istintaq orqanının vəsatəti əsasında verilmiş təqdimat əsasında qərar qəbul olunub.
Qeyd edək ki, DTX 2025-ci ilin iyun ayında Qax Rayon İcra Hakimiyyətində əməliyyat keçirib. Əməliyyat nəticəsində rayonun icra başçısı Musa Şəkiliyev saxlanılıb. O, qulluq mövqeyindən istifadə etməklə xüsusilə külli miqdarda dövlət əmlakını mənimsəmə cinayətində ittiham olunur.
Ötən il iyunun 21-də Səbail Rayon Məhkəməsində onun barəsində 4 ay müddətinə həbs qətimkan tədbiri seçilib. 14 oktyabrda da həbs qətimkan tədbiri 4 ay müddətinə uzadılıb.
Prezident İlham Əliyevin iyunun 21-də imzaladığı Sərəncama əsasən, Musa Şaban oğlu Şəkiliyev Qax Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı vəzifəsindən azad edilib.

По результатам операции, проведённой Службой государственной безопасности (СГБ) Азербайджана в Исполнительной власти района Гах, срок содержания под стражей бывшего главы Исполнительной власти Мусы Шекилиева продлён на 5 месяцев.
Valyuta.az со ссылкой на «Report» сообщает, что соответствующее решение было принято на заседании Сабаильского районного суда по представлению следственного органа.
Отметим, что в июне 2025 года СГБ провела операцию в Исполнительной власти района Гах. В результате был задержан глава района Муса Шекилиев. Он обвиняется в совершении преступления, связанного с присвоением государственных средств в особо крупных размерах, с использованием служебного положения.
21 июня прошлого года Сабаильский районный суд избрал в отношении него меру пресечения в виде содержания под стражей сроком на 4 месяца. 14 октября срок содержания под стражей был продлён ещё на 4 месяца.
Согласно указу Президента Ильхама Алиева от 21 июня, Муса Шабан оглы Шекилиев освобождён от должности главы Исполнительной власти района Гах.