2025-ci ilin yanvar-dekabr aylarında Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) banklara və bank olmayan kredit təşkilatlarına (BOKT) xalis tələbləri 8 milyard 198 milyon manat təşkil edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 1 milyard 231 milyon manat və ya 13,06% azdır.
Məlumata görə, 2024-cü ilin yanvar-dekabr aylarında AMB-nin bank sektoruna xalis tələbləri 9 milyard 429 milyon manat səviyyəsində olub.
Xalis tələbin azalması bank sektorunun Mərkəzi Bankdan əvvəlki illərlə müqayisədə daha az borclandığını və ya əvvəl götürülmüş vəsaitlərin geri qaytarıldığını göstərir.

За период с января по декабрь 2025 года чистые требования Центрального банка Азербайджана (ЦБА) к банкам и некредитным организациям (НКО) составили 8 миллиардов 198 миллионов манатов.
Valyuta.az сообщает, что это на 1 миллиард 231 миллион манатов или на 13,06% меньше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
По информации, чистые требования ЦБА к банковскому сектору за период с января по декабрь 2024 года составляли 9 миллиардов 429 миллионов манатов.
Снижение чистых требований указывает на то, что банковский сектор заимствовал у Центрального банка меньше, чем в предыдущие годы, либо погасил ранее полученные средства.