Vətəndaşlar arasında bank kartı seçimi zamanı əsas diqqət yetirilən məqamlar kart qalığına hesablanan illik gəlir, keşbek imkanları, xidmət haqqı və ümumi şərtlərdir. Xüsusilə son dövrdə müştərilər hansı bankın daha yüksək əmanət faiz təklif etdiyi, daha çox keşbek qazandırdığı və xidmət xərclərinin daha sərfəli olduğu ilə maraqlanırlar.
Bu baxımdan Valyuta.az “Unibank” və “Expressbank”ın təqdim etdiyi fərdi müştərilər üçün təqdim olunan maliyyə məhsulları arasında müqayisə aparıb.
Kart qalığına hesablanan illik gəlir
Hər iki bank debet və bəzi premium kartlar üzrə kart qalığına illik gəlir tətbiq edir.
“Expressbank”ın "Expresso Standard" "Expresso Platinum" debet kartlarında qalığa illik 6% gəlir hesablanır. "Visa Infinite" (debet və kredit) və "Mastercard Black Edition" (debet və kredit) kartlarında isə bu göstərici 7% təşkil edir.
“Unibank”da isə "UCard", "Visa Platinum" "Visa Infinite" kartları üzrə qalığa illik 7%-dək gəlir tətbiq olunur.
Kartların xidmət haqqı
“Expressbank”ın "Expresso Standard" debet kartının xidmət haqqı 10 manatdır və kartın müddəti 4 ildir. "Expresso Platinum" debet kartı 50 manatdır (müddət 4 il). "Visa Infinite" kartı üçün "Only Package" 300 manat, "Family Package" isə 400 manat təşkil edir və kartın müddəti 3 ildir. "Mastercard Black Edition" kartı üzrə xidmət haqqı 12 aylıq 100 manat, 24 aylıq 150 manat, 36 aylıq isə 200 manatdır.
"Expresso Standard" kredit kartı 10 manat, "Expresso Platinum" kredit kartı isə 50 manatdır və hər iki kartın müddəti 4 ildir.
“Unibank”da "Digital Card" "UCard" pulsuz təqdim olunur və kartın müddəti 5 ildir. "Unimiles" kartının xidmət haqqı 100 manatdır və kart 3 il müddətinə verilir.
Keşbek şərtləri
“Unibank” üzrə keşbek yalnız müəyyən edilmiş tərəfdaş və kateqoriyalar çərçivəsində hesablanır. SOCAR üzrə maksimal 10 manat, Trendyol, Temu, Bravo, Push30 və restoranlar üzrə hər istiqamət üçün 20 manat, Baku Medical Plaza üzrə 50 manat, digər kateqoriyalar üzrə isə 20 manat limit tətbiq olunur. Hər istiqamət üzrə müəyyən edilmiş maksimal məbləğə çatdıqda müştəriyə bildiriş göndərilir və həmin kateqoriya üzrə əlavə keşbek hesablanmır.
“Expressbank”da "Expresso Standard" "Expresso Platinum" (debet və kredit), həmçinin "Visa Infinite""Mastercard Black Edition" (debet və kredit) kartları üzrə partnyor şəbəkələrdə edilən alış-verişlərə 30%-dək keşbek tətbiq olunur. Keşbek faizi və maksimal məbləğ tərəfdaş müəssisə və kampaniya şərtlərindən asılı olaraq dəyişə bilər.
"Unibank" fərdi müştərilər üçün Müddətli, Yığım, Proqressiv və Topla əmanət məhsullarını təqdim edir.
Bankın təklif etdiyi şərtlər cədvəldəki kimidir:
Unibank Əmanət məhsulları Faiz dərəcəsi Müddət Məbləğ
Müddətli 11%-dək 24 ayadək min.500 AZN/EUR/USD
Yığım 9% 12 ayadək min.50 AZN
Proqressiv 10%-dək 12 ayadək min.500 AZN
Topla 9,5%-dək 12 ayadək -
"Expressbank"ın təklifləri sırasına Extra Rəqəmsal Depozit, Klassik Əmanət, Mücrü Əmanət və Əlavə Fürsət əmanət məhsulları daxildir.
Expressbank Əmanət məhsulları Faiz dərəcəsi Müddət Məbləğ
Extra rəqəmsal depozit maks.10,5% 24 ayadək min.50 AZN
Klassik əmanət maks.12% 36 ayadək min.500 AZN/USD
Mücrü əmanət maks.10,5% 24 ayadək min.300 AZN
Əlavə fürsət maks.10% 24 ayadək min.500 AZN
Hər iki bank fərdi müştərilər üçün həm nağd, həm də ipoteka kreditləri təklif edir.
Nağd kreditlər
"Unibank"da nağd kredit üzrə maksimal məbləğ 70 000 manatdır. Kredit müddəti minimum 3 ay, maksimum 60 ay təşkil edir. İllik faiz dərəcəsi 9%-dən 31,45%-dək, faktiki illik faiz dərəcəsi (FİFD) isə göstərilən aralıqda tətbiq olunur. Kredit proseduruna görə komissiya 1%, 3% və ya 5% (minimum 20 manat) təşkil edir. Yeni müştərilər üçün şərtlər eyni olmaqla, komissiya 0% müəyyən edilib və minimal kredit məbləği 300 manatdır.
"Expressbank"ın nağd pul krediti üzrə maksimal məbləği də 70 000 manatadəkdir. Minimal illik faiz dərəcəsi 9,9%, FİFD isə minimum 11,9%, maksimum 36,6% təşkil edir. Kredit üzrə əsas məbləğin ödənişinə 2 ay güzəşt tətbiq olunur. Təminatsız kreditlər üzrə illik faiz 9,9%-dən başlayır, məbləğ 300-40 000 manat, müddət isə 59 ayadəkdir, komissiya 0%-3% aralığında dəyişir. Ev təminatlı kreditlərdə illik faiz 9,9%-dən, məbləğ 10 000-70 000 manat, müddət 59 ayadək, komissiya isə 1% təşkil edir.
İpoteka kreditləri
"Unibank"ın ipoteka krediti üzrə maksimal məbləğ 150 000 manatdır, müddət 3 ildən 25 ilədək (300 ayadək) müəyyən edilir. Güzəştli ipoteka üzrə maksimal məbləğ 100 000 manat, müddət isə 30 ilədəkdir. İllik faiz dərəcəsi 8%-dən artıq ola bilməz, güzəştli ipotekada isə bu göstərici 4%-dən artıq deyil. Kredit məbləği 150 000 manatdan və girov qoyulan yaşayış sahəsinin bazar dəyərinin 70%-indən artıq ola bilməz. İlkin ödəniş minimum 30% təşkil edir.
"Expressbank"ın Standart İpoteka krediti üzrə maksimal məbləğ 150 000 manat, minimal illik faiz dərəcəsi 8%, müddət 25 il, ilkin ödəniş isə minimum 20% müəyyən edilib. Güzəştli ipoteka krediti üzrə maksimal məbləğ 100 000 manat, müddət 30 il, illik faiz dərəcəsi 4%, ilkin ödəniş isə 30% təşkil edir.

Выбор банковской карты среди граждан во многом определяется такими параметрами, как годовой доход на остаток средств, условия кэшбэка, стоимость обслуживания и общие тарифы. В последнее время клиенты особенно интересуются тем, какой банк предлагает более высокую процентную ставку по вкладам, более выгодный кэшбэк и более доступные сервисные расходы.
В этой связи Valyuta.az провел сравнительный анализ финансовых продуктов для физических лиц, предлагаемых банками «Unibank» и «Expressbank».
Годовой доход на остаток по карте
Оба банка начисляют годовой доход на остаток по дебетовым и некоторым премиальным картам.
В «Expressbank» по дебетовым картам «Expresso Standard» и «Expresso Platinum» начисляется 6% годовых на остаток. По картам «Visa Infinite» (дебетовая и кредитная) и «Mastercard Black Edition» (дебетовая и кредитная) этот показатель составляет 7% годовых.
В «Unibank» по картам «UCard», «Visa Platinum» и «Visa Infinite» применяется доход на остаток до 7% годовых.
Стоимость обслуживания карт
В «Expressbank» обслуживание дебетовой карты «Expresso Standard» стоит 10 манатов, срок действия — 4 года. Дебетовая карта «Expresso Platinum» — 50 манатов (срок 4 года). По карте «Visa Infinite» пакет «Only Package» стоит 300 манатов, «Family Package» — 400 манатов, срок действия карты — 3 года. Обслуживание «Mastercard Black Edition» составляет 100 манатов на 12 месяцев, 150 манатов на 24 месяца и 200 манатов на 36 месяцев.
Кредитная карта «Expresso Standard» стоит 10 манатов, «Expresso Platinum» — 50 манатов, срок действия обеих карт — 4 года.
В «Unibank» карты «Digital Card» и «UCard» предоставляются бесплатно, срок действия — 5 лет. Стоимость обслуживания карты «Unimiles» составляет 100 манатов, срок действия — 3 года.
Условия кэшбэка
В «Unibank» кэшбэк начисляется только в рамках определённых партнёров и категорий. По операциям с SOCAR установлен максимальный лимит 10 манатов, по направлениям Trendyol, Temu, Bravo, Push30 и ресторанам — по 20 манатов на каждое направление, по Baku Medical Plaza — 50 манатов, по прочим категориям — 20 манатов. После достижения установленного лимита клиент получает уведомление, и дальнейший кэшбэк по данной категории не начисляется.
В «Expressbank» по картам «Expresso Standard» и «Expresso Platinum» (дебетовые и кредитные), а также «Visa Infinite» и «Mastercard Black Edition» (дебетовые и кредитные) на покупки в партнёрской сети предоставляется кэшбэк до 30%. Размер процента и максимальная сумма зависят от партнёра и условий конкретной кампании.
Депозитные продукты
«Unibank» предлагает физическим лицам депозитные продукты «Муддətli», «Yığım», «Proqressiv» и «Topla».
Условия по данным продуктам представлены в таблице ниже:
| Unibank | Депозитные продукты | Процентная ставка | Срок | Сумма |
| Срочный | 11%-dək | 24 ayadək | min.500 AZN/EUR/USD | |
| Накопительный | 9% | 12 ayadək | min.50 AZN | |
| Прогрессивный | 10%-dək | 12 ayadək | min.500 AZN | |
| Topla | 9,5%-dək | 12 ayadək | - | |
| 13.02.2026 |
В линейку депозитов «Expressbank» входят «Extra Rəqəmsal Depozit», «Klassik Əmanət», «Mücrü Əmanət» и «Əlavə Fürsət».
| Expressbank | Депозитные продукты | Процентная ставка | Срок | Сумма |
| Extra цифровой депозит | макс.10,5% | до 24 месяцев | мин.50 AZN | |
| Классический вклад | макс.12% | до 36 месяцев | мин.500 AZN/USD | |
| Вклад «Мюджру» | макс.10,5% | до 24 месяцев | мин.300 AZN | |
| Дополнительная возможность | макс.10% | до 24 месяцев | мин.500 AZN | |
Кредитные продукты
Оба банка предлагают физическим лицам как потребительские, так и ипотечные кредиты.
Потребительские кредиты
В «Unibank» максимальная сумма наличного кредита составляет 70 000 манатов. Срок кредитования — от 3 до 60 месяцев. Годовая процентная ставка варьируется от 9% до 31,45%, эффективная процентная ставка (ГЭСВ) применяется в указанном диапазоне. Комиссия за оформление кредита составляет 1%, 3% или 5% (минимум 20 манатов). Для новых клиентов при аналогичных условиях комиссия установлена на уровне 0%, минимальная сумма кредита — 300 манатов.
В «Expressbank» максимальная сумма наличного кредита также достигает 70 000 манатов. Минимальная годовая процентная ставка — 9,9%, ГЭСВ — от 11,9% до 36,6%. Предусмотрена отсрочка выплаты основного долга на 2 месяца. По необеспеченным кредитам ставка начинается от 9,9%, сумма — от 300 до 40 000 манатов, срок — до 59 месяцев, комиссия — от 0% до 3%. По кредитам под залог жилья ставка — от 9,9%, сумма — от 10 000 до 70 000 манатов, срок — до 59 месяцев, комиссия — 1%.
Ипотечные кредиты
В «Unibank» максимальная сумма ипотечного кредита составляет 150 000 манатов, срок — от 3 до 25 лет (до 300 месяцев). По льготной ипотеке максимальная сумма — 100 000 манатов, срок — до 30 лет. Годовая процентная ставка не превышает 8%, по льготной ипотеке — не более 4%. Сумма кредита не может превышать 150 000 манатов и 70% рыночной стоимости заложенного жилья. Первоначальный взнос — минимум 30%.
В «Expressbank» по стандартной ипотеке максимальная сумма составляет 150 000 манатов, минимальная ставка — 8%, срок — до 25 лет, первоначальный взнос — от 20%. По льготной ипотеке максимальная сумма — 100 000 манатов, срок — до 30 лет, ставка — 4% годовых, первоначальный взнос — 30%.