"Nokia" adını eşidənlərin ağlına hələ də köhnə mobil telefonlar gələ bilər. Amma şirkət artıq uzun illərdir istehlakçı elektronikasından tamamilə çıxıb. Buna baxmayaraq, iflas etməyib və bu gün milyardlarla insanın internetə qoşulmasını təmin edən telekommunikasiya infrastrukturunun əsas istehsalçılarından biri kimi fəaliyyət göstərir.
Valyuta.az xəbər verir ki, ağıllı telefon bazarında rəqabətin kəskinləşməsi fonunda Nokia radikal qərar verərək telefon istehsalını dayandırıb və diqqətini telekom operatorları üçün şəbəkə avadanlıqlarına yönəldib. Bu dəyişiklik şirkəti sürətlə dəyişən istehlakçı trendlərindən və yüksək riskdən uzaqlaşdırıb.
CNBC-nin təhlillərinə görə, "Nokia" bu gün qlobal kommunikasiya sistemlərinin “görünməz onurğa sütunu” rolunu oynayır.
"Nokia" dünya üzrə telekom operatorlarına şəbəkə texnologiyaları və avadanlıqları satır. Operatorlar öz sistemlərini yeniləmək üçün bu məhsulları almağa məcburdur. Şirkətin ikinci və ən böyük gəlir mənbəyi isə geniş patent portfeli hesab olunur. "Nokia" müasir rabitə texnologiyalarının əsasını təşkil edən minlərlə patentə sahibdir və digər böyük texnologiya şirkətləri bu patentlərdən istifadə üçün mütəmadi olaraq lisenziya haqqı ödəyir. Bu model şirkətə yeni məhsul təqdim etmədən sabit və davamlı gəlir axını yaradır.
Onilliklərdir bu sahədə fəaliyyət göstərən "Nokia" güclü mühəndislik təcrübəsi və qlobal operatorlarla qurduğu uzunmüddətli münasibətlər sayəsində bazarda mövqeyini qoruyur. Operatorlar isə riskli yeni həllər əvəzinə, etibarlı və sınanmış təchizatçılarla işləməyi üstün tuturlar.
Qlobal internet sürəti, məlumat həcmi və 5G texnologiyalarına tələbat artdıqca telekom sənayesi böyük investisiyalar yönləndirir. "Nokia" da öz biznes modelini bu uzunmüddətli tendensiyaların mərkəzinə yerləşdirib. Şirkət həm avadanlıq satışından, həm də patent lisenziyalarından əldə etdiyi gəliri yeni nəsil texnologiyaların tədqiqat və inkişafına yönəldir. Bu yanaşma onu tək məhsuldan asılılıqdan qoruyur və daha sabit maliyyə strukturu yaradır.

У многих при упоминании Nokia до сих пор возникают ассоциации со старыми мобильными телефонами. Однако компания уже много лет назад полностью вышла из сегмента потребительской электроники. Несмотря на это, она не обанкротилась и сегодня остается одним из ключевых производителей телекоммуникационной инфраструктуры, обеспечивающей подключение к интернету для миллиардов людей.
Как сообщает Valyuta.az, на фоне усиления конкуренции на рынке смартфонов Nokia приняла радикальное решение отказаться от производства телефонов и сосредоточиться на сетевом оборудовании для телеком-операторов. Этот шаг позволил компании уйти от быстро меняющихся потребительских трендов и высоких рисков.
Согласно анализу CNBC, сегодня Nokia играет роль «невидимого позвоночника» глобальных коммуникационных систем.
Nokia продает телеком-операторам по всему миру сетевые технологии и оборудование. Операторы вынуждены приобретать эти продукты для модернизации своих систем. Вторым и крупнейшим источником доходов компании считается обширный патентный портфель. Nokia владеет тысячами патентов, лежащих в основе современных коммуникационных технологий, а другие крупные технологические компании регулярно платят лицензионные сборы за их использование. Такая модель обеспечивает компании стабильный и устойчивый денежный поток без необходимости постоянно выводить на рынок новые продукты.
Работая в этой сфере десятилетиями, Nokia сохраняет позиции на рынке благодаря сильной инженерной экспертизе и долгосрочным отношениям с глобальными операторами. Сами операторы, в свою очередь, предпочитают работать с надежными и проверенными поставщиками, а не выбирать рискованные новые решения.
По мере роста скорости глобального интернета, объемов данных и спроса на технологии 5G телекоммуникационная отрасль направляет значительные инвестиции в развитие инфраструктуры. Nokia встроила свою бизнес-модель в центр этих долгосрочных тенденций. Доходы от продажи оборудования и патентных лицензий компания направляет на исследования и разработку технологий нового поколения. Такой подход защищает ее от зависимости от одного продукта и формирует более устойчивую финансовую структуру.