"Lukoil"un aktivlərini hansı şirkət alır?
Səudiyyə Ərəbistanı tərəfindən dəstəklənən "Midad Energy" şirkəti Rusiyanın sanksiyalara məruz qalan enerji nəhəngi Lukoil-un aktivlərinin alınması ilə bağlı ilkin razılaşma sənədi - “term sheet” imzalayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, razılaşma ABŞ tənzimləyici orqanlarının təsdiqindən asılıdır.
Məlumata görə, yanvar ayının sonunda imzalanan sənəd "Lukoil"un hədəflənmiş bütün aktivlərini əhatə edir. "Midad" şirkəti təklif etdiyi məbləği nağd şəkildə eskrou hesabına yerləşdirməyə razılaşıb. Bu mexanizm ABŞ Maliyyə Nazirliyi də daxil olmaqla zəruri icazələr alınana qədər vəsaitin qorunmasını təmin etmək məqsədi daşıyır.
Mənbələrin bildirdiyinə görə, razılaşma yüksək riskli hesab olunur və "Midad"ın Səudiyyə Ərəbistanındakı güclü siyasi əlaqələri prosesdə mühüm rol oynayır. Şirkət sövdələşmə üçün bütün tənzimləyici tələblərə əməl etməyə çalışır.
Qeyd edək ki, "Midad" bu aktivlər uğrunda tək deyil, əsas rəqiblərdən biri ABŞ-ın nəhəng investisiya şirkəti "Carlyle Group" olub. Lakin sanksiyalar və geosiyasi gərginliklər səbəbindən proses mürəkkəb və qeyri-müəyyən olaraq qalır.
ABŞ hakimiyyəti son aylarda Rusiya enerji aktivləri ilə bağlı bir sıra müvəqqəti ümumi lisenziyaların müddətini uzadıb. Bu addım bazarlarda kəskin pozuntuların qarşısını almaq və aktivlərin idarəedilməsinə nəzarəti saxlamaq məqsədi daşıyır.
Bununla belə, "Lukoil"un aktivlərinin yekun satışı üçün ABŞ hökumətinin açıq və konkret icazəsi tələb olunur. Vaşinqtonun bu satışa razılıq verib-verməyəcəyi isə hələ də bəlli deyil.

Активы Lukoil могут перейти к Midad: сделка ожидает одобрения США
Поддерживаемая Саудовской Аравией компания Midad Energy подписала предварительное соглашение (term sheet) о приобретении активов находящегося под санкциями российского энергетического гиганта Lukoil.
Как сообщает Valyuta.az, сделка зависит от одобрения регулирующих органов США.
По имеющейся информации, документ, подписанный в конце января, охватывает все целевые активы Lukoil. Компания Midad согласилась разместить предложенную сумму наличными на эскроу-счёте. Этот механизм предназначен для обеспечения сохранности средств до получения необходимых разрешений, включая согласование со стороны Министерство финансов США.
По данным источников, соглашение считается высокорисковым, при этом важную роль в процессе играют сильные политические связи Midad в Саудовской Аравии. Компания стремится соблюсти все регуляторные требования для завершения сделки.
Отмечается, что Midad не является единственным претендентом на данные активы — одним из основных конкурентов выступала крупная американская инвестиционная компания Carlyle Group. Однако из-за санкций и геополитической напряжённости процесс остаётся сложным и неопределённым.
В последние месяцы власти США продлили ряд временных генеральных лицензий, связанных с российскими энергетическими активами. Этот шаг направлен на предотвращение резких рыночных потрясений и сохранение контроля над управлением активами.
Тем не менее для окончательной продажи активов Lukoil требуется чёткое и официальное разрешение правительства США. Остаётся неизвестным, одобрит ли Вашингтон данную сделку.