Azərbaycan Prezidenti Əmək Məcəlləsində dəyişiklikləri təsdiq edib. Yeni dəyişikliklərə əsasən, minimum əmək haqqı məbləğinə ildə ən azı bir dəfə baxılacaq. Bu, o deməkdir ki, yeni dəyişiklik ilə minimum əmək haqqı artımında dövrülük təmin olunacaq. Bu artımların həmçinin qanunla tənzimlənməsi anlamına da gəlir.
Valyuta.az xəbər verir ki, Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin üzvü Vüqar Bayramov dəyişiklikləri şərh edib.
"Minimum əmək haqqındakı mütəmadi artım sadəcə aşağı maaş alanların deyil, eləcə də vahid tarif cədvəlinin (VTC) bütün pillələri üzrə əməkhaqlarında artımları təmin edir. Belə ki, dövlət büdcəsindən maliyyələşdirilən sahələrdə çalışan işçilərin aylıq tarif (vəzifə) maaşları minimum əmək haqqı artırılandan bir ay müddətində yeni məbləğə uyğunlaşdırılaraq artırılır. Bura sosial, elm, mədəniyyət, gənclər və idman, kənd təsərrüfatı, ekologiya və ətraf mühitin mühafizəsi, mənzil-kommunal, nəqliyyat və rabitə, meliorasiya, su təsərrüfatı və balıqartırma sahələrində çalışan dövlət qulluqçusu statusu olmayan işçilərin vəzifə maaşları daxildir.
Bu sahələrdə çalışan və dövlət qulluqçusu statusu olmayan vətəndaşlarımızın əmək haqqları VTC əsasında dövlət büdcəsindən maliyyələşdirilir. Cədvəldə maaşlar 19 dərəcə üzrə müəyyənləşdirilir. Hazırda ən aşağı maaş 400, ən yüksək isə 1150 manatdır. Minimum əmək haqqının dövrü olaraq artırılması paraktik olaraq bütün dərəcələr üzrə artımlara səbəb olacaq. Bu zaman əmək haqqının minimum səviyyədən az və çox olması xüsusi önəm daşımır.
Minimum əmək haqqında gözlənilən artımlar həm dövlət, həm özəl sektorda maaş artımlarına səbəb olacaq. Belə ki, hər iki sektorda minimum əmək haqqından az maaş təklif etmək qanunvericiliklə qadağandır. Bütövlükdə, minimum əmək haqqının artırılması 700 min vətəndaşımızın maaşlarının artmasına səbəb olur".

Президент Азербайджана утвердил изменения в Трудовой кодекс. Согласно новым поправкам, размер минимальной заработной платы будет пересматриваться не реже одного раза в год. Это означает, что повышение «минималки» станет регулярным и будет осуществляться в установленном законом порядке.
Как сообщает Valyuta.az, член комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Милли Меджлиса Вугар Байрамов прокомментировал данные изменения.
По его словам, регулярное повышение минимальной заработной платы обеспечивает рост не только доходов работников с низкими окладами, но и зарплат по всем ступеням Единой тарифной сетки (ЕТС).
«Так, в сферах, финансируемых из государственного бюджета, должностные оклады работников в течение одного месяца после повышения минимальной заработной платы приводятся в соответствие с новым размером. Речь идет о работниках без статуса госслужащего, занятых в сферах социальной защиты, науки, культуры, молодежи и спорта, сельского хозяйства, экологии и охраны окружающей среды, жилищно-коммунального хозяйства, транспорта и связи, мелиорации, водного хозяйства и рыбоводства.
Заработная плата граждан, работающих в этих сферах и не имеющих статуса госслужащего, финансируется из госбюджета на основе Единой тарифной сетки. В таблице предусмотрено 19 разрядов. В настоящее время минимальный оклад составляет 400 манатов, максимальный — 1150 манатов. Периодическое повышение минимальной заработной платы на практике приведет к росту зарплат по всем разрядам. При этом не имеет значения, превышает ли заработная плата минимальный уровень или нет.
Ожидаемые повышения минимальной заработной платы приведут к росту доходов как в государственном, так и в частном секторе. Законодательством запрещено устанавливать оклад ниже минимальной заработной платы. В целом повышение “минималки” приведет к увеличению зарплат около 700 тысяч наших граждан», — отметил депутат.