"Oracle" səhmlərində sərt eniş - bazar dəyəri 494 milyard dollar azaldı
"Oracle" şirkətinin səhmlərinin son bir ayda təxminən 47% ucuzlaşması şirkətin həmtəsisçisi və idarə heyətinin sədri Larri Ellisonun sərvətinə ciddi zərbə vurub.
Valyuta.az xəbər verir ki, "Forbes nəşrinin məlumatına görə, Ellisonun sərvəti son bir ay ərzində 124,8 milyard dollar azalaraq 175,2 milyard dollara enib. Nəticədə o, dünyanın ən varlı şəxsləri siyahısında ikinci yerdən səkkizinci yerə geriləyib.
Hazırda Ellison 176,3 milyard dollarlıq sərvətlə "Nvidia" şirkətinin baş direktoru Censen Huandan (Jensen Huang) sonra qərarlaşıb. Huangın sərvəti də "Nvidia" səhmlərinin 3,4% ucuzlaşması fonunda 6 milyard dollar azalıb.
Bazar ertəsi günortadan sonra "Oracle" səhmləri 5%-dən çox dəyər itirərək 133 dollardan aşağı enib. Bununla da şirkətin səhmləri iyunun 1-də qeydə alınmış 250 dollarlıq maksimum göstərici ilə müqayisədə təxminən 47% ucuzlaşıb.
Ellison "Oracle" səhmlərinin təxminən 40%-nə sahib olduğu üçün şirkətin bazar dəyərindəki azalma onun şəxsi sərvətinə də birbaşa təsir edib.
Analitiklər "Oracle"ın süni intellekt infrastrukturu üçün planlaşdırdığı böyük xərclərlə bağlı narahatlıqlarını artırırlar. Şirkət cari maliyyə ili ərzində bu istiqamətdə təxminən 70 milyard dollar, hətta ehtiyac yaranacağı halda əlavə 25 milyard dollar da investisiya edə biləcəyini açıqlayıb.
Bundan başqa, S&P Global ötən həftə "Oracle"ın kredit reytinqini aşağı salıb. Agentlik bildirib ki, şirkətin sürətlə genişlənən süni intellekt infrastrukturu uzunmüddətli perspektivdə gəlir gətirə bilər. Lakin hazırkı mərhələdə yüksək investisiya xərcləri "Oracle"ın maliyyə vəziyyətinə mənfi təsir göstərə bilər.
Şirkətin bazar dəyəri də əhəmiyyətli dərəcədə azalıb. Belə ki, "Oracle"ın kapitallaşması sentyabr ayında qeydə alınmış 877,1 milyard dollardan hazırda təxminən 383 milyard dollara düşüb. Bu isə bazar dəyərinin 494 milyard dollar azalması deməkdir. May ayının sonunda şirkətin bazar dəyəri təxminən 649 milyard dollar idi.
"Oracle" son illərdə digər texnologiya nəhəngləri kimi bulud xidmətləri və süni intellekt sahəsinə böyük investisiyalar yatırır. Şirkət son rüblük maliyyə nəticələrində gəlir və mənfəət proqnozlarını üstələsə də, 2027-ci maliyyə ili üçün 90 milyard dollarlıq gəlir proqnozunu artırmaması investorların məyusluğuna səbəb olub. Analitiklər hesab edirlər ki, məhz bu amil də "Oracle" səhmlərinə satış təzyiqini gücləndirib.

Акции Oracle резко обвалились — рыночная стоимость компании сократилась на 494 млрд долларов
Падение акций Oracle почти на 47% за последний месяц нанесло серьезный удар по состоянию сооснователя компании и председателя совета директоров Ларри Эллисона.
Как сообщает Valyuta.az, по данным Forbes, за последний месяц состояние Эллисона сократилось на 124,8 млрд долларов — до 175,2 млрд долларов. В результате он опустился со второго на восьмое место в рейтинге самых богатых людей мира.
В настоящее время Эллисон занимает место после генерального директора Nvidia Дженсена Хуанга (Jensen Huang), состояние которого оценивается в 176,3 млрд долларов. При этом состояние самого Хуанга также сократилось на 6 млрд долларов на фоне снижения акций Nvidia на 3,4%.
Днем в понедельник акции Oracle потеряли более 5% стоимости и опустились ниже 133 долларов за акцию. Таким образом, по сравнению с историческим максимумом 250 долларов, зафиксированным 1 июня, бумаги компании подешевели примерно на 47%.
Поскольку Ларри Эллисон владеет около 40% акций Oracle, снижение рыночной стоимости компании напрямую отразилось и на его личном состоянии.
Аналитики обеспокоены масштабными расходами Oracle на развитие инфраструктуры искусственного интеллекта. Компания заявила, что в текущем финансовом году планирует инвестировать в это направление около 70 млрд долларов, а при необходимости может дополнительно направить еще 25 млрд долларов.
Кроме того, на прошлой неделе агентство S&P Global понизило кредитный рейтинг Oracle. В агентстве отметили, что быстрое расширение ИИ-инфраструктуры компании может принести значительную прибыль в долгосрочной перспективе. Однако на текущем этапе столь высокие инвестиционные расходы способны негативно сказаться на финансовом положении компании.
Существенно снизилась и рыночная капитализация Oracle. Если в сентябре она достигала 877,1 млрд долларов, то сейчас составляет около 383 млрд долларов. Таким образом, рыночная стоимость компании сократилась примерно на 494 млрд долларов. Для сравнения, в конце мая капитализация Oracle составляла около 649 млрд долларов.
В последние годы Oracle, как и другие крупнейшие технологические компании, активно инвестирует в развитие облачных сервисов и искусственного интеллекта. Несмотря на то что в последнем квартальном отчете компания превзошла прогнозы по выручке и прибыли, отказ повысить прогноз выручки на 2027 финансовый год, оставив его на уровне 90 млрд долларов, разочаровал инвесторов. По мнению аналитиков, именно этот фактор усилил давление продавцов на акции Oracle.