2025-ci ildə Azərbaycanda əsas kapitala 21 milyard 226,1 milyon manat məbləğində, yaxud 2024-cü illə müqayisədə 5,6 % az investisiya yönəldilib.
Məlumata görə, neft-qaz sektoruna yönəldilmiş investisiyaların həcmi 10,3 %, qeyri neft-qaz sektoruna yönəldilmiş investisiyaların həcmi isə 3,9 % azalıb. İstifadə olunmuş investisiyanın 10 milyard 972,1 milyon manatı və ya 51,7 %-i məhsul istehsalı sahələrinə, 7 milyard 179,6 milyon manatı (33,8 %-i) xidmət sahələrinə, 3 milyard 074,4 milyon manatı (14,5 %-i) isə yaşayış evlərinin tikintisinə sərf olunub. Əsas kapitala yönəldilmiş investisiyaların 17 milyard 23 milyon manatını və ya 80,2 %-ini daxili investisiyalar təşkil edib.
Əsas kapitala yönəldilmiş investisiyaların 16 milyard 18,3 milyon manatı və ya 75,5 %-i bilavasitə tikinti-quraşdırma işlərinin yerinə yetirilməsinə sərf olunub.

В 2025 году в экономику Азербайджана в основной капитал было направлено инвестиций на сумму 21 млрд 226,1 млн манатов, что на 5,6% меньше по сравнению с 2024 годом.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Государственный комитет по статистике Азербайджана, объём инвестиций, направленных в нефтегазовый сектор, сократился на 10,3%, а в ненефтегазовый сектор — на 3,9%.
Согласно данным, 10 млрд 972,1 млн манатов, или 51,7% использованных инвестиций, были направлены в сферы производства продукции, 7 млрд 179,6 млн манатов (33,8%) — в сферу услуг, а 3 млрд 074,4 млн манатов (14,5%) — на строительство жилых домов. При этом 17 млрд 23 млн манатов, или 80,2% инвестиций в основной капитал, пришлись на внутренние инвестиции.
Отмечается, что 16 млрд 018,3 млн манатов, или 75,5% средств, направленных в основной капитал, были использованы непосредственно на выполнение строительно-монтажных работ.