Müasir iş dünyasında uğurlu karyera və biznes qurmağın ən vacib şərtlərindən biri peşəkar əlaqələr (netvörkinq) hesab olunur. Yeni insanlarla tanış olmaq, faydalı əlaqələr qurmaq və müxtəlif sahələrdən olan peşəkarlarla ünsiyyət yaratmaq inkişaf üçün mühüm amillərdəndir. Lakin bu prosesdə narahatedici bir məqam yaranır: Gələcək planlarımızı, ideya və fikirlərimizi başqaları ilə bölüşmək nə dərəcədə doğrudur?
Bir çox insan netvörkinq mühitində öz vizyonunu böyük həvəslə qarşı tərəfə danışır. Digərləri isə ideyalarının oğurlanacağından ehtiyat edərək hər şeyi gizli saxlamağa üstünlük verir. Bəs hansı yanaşma daha doğrudur?
Biznes kouç Zülfiyyə Cəfərova Valyuta.az-a bildirib ki, biznes ideyasını peşəkar netqörkinq mühitində paylaşmaqdan çəkinməyə ehtiyac yoxdur:
"Əksər hallarda ideyanı tam gizli saxlamağın ciddi bir faydası olmur. Tutaq ki, deyirsiniz: "Mən onlayn platforma yaradacağam və bu platforma vasitəsilə müəyyən məhsul və ya xidmətlər təqdim edəcəyəm". Siz ideyanızı paylaşdığınız zaman ətrafınızdakı peşəkar insanlar sizə dəyərli tövsiyələr verə, doğru mütəxəssislərlə tanış edə və ideyanın həyata keçirilməsi üçün lazım olan əlaqələri qurmağa kömək edə bilərlər. Yəni "networking" ideyanın reallaşmasını sürətləndirən mühüm vasitələrdən biridir".
Ekspertin sözlərinə görə, bir çox insanın "İdeyamı paylaşsam, kimsə onu oğurlayar" düşüncəsində olması biznes mühitində tam da doğru yanaşma deyil:
Cəmiyyətə fayda verən biznes modeli
"Eyni ideya iki fərqli insanın əlində tamamilə fərqli nəticələr verə bilər. İdeyanın özünün olması, paylaşmağınız hələ biznesiniz olması demək deyil. Hər birimizin ağlına saysız-hesabsız ideyalar gələ bilər, lakin onların çoxu heç vaxt həyata keçirilmir. Əsl dəyər ideyanı sistemli şəkildə həyata keçirməkdədir. Burada əsas fərqi yaradan sahibkarın biliyi, təcrübəsi, baxış bucağı və həmin ideyanı icra etmək bacarığıdır".
Z.Cəfərova bildirib ki, hər bir uğurlu ideyanın arxasında güclü biznes planı dayanmalıdır:
"Məhz biznes planı hazırlayarkən peşəkar netvörkinq daha böyük əhəmiyyət qazanır. Müxtəlif sahələrdən olan insanlarla məsləhətləşmək, onların təcrübəsindən yararlanmaq və peşəkar rəy almaq biznes ideyanızı daha da təkmilləşdirə, onu düzgün istiqamətə yönləndirə və daha sağlam biznes modeli qurmağa kömək edə bilər. İdeyanı tamamilə gizli saxlamaq əvəzinə onu doğru auditoriya ilə paylaşmaq bazarın marağını və tələbatını öyrənməyə, eyni zamanda faydalı əlaqələr qurmağa imkan yaradır".
Sonda biznes kouç vurğulayıb ki, əsas məsələ ideyanın hansı hissəsinin paylaşılmasıdır: "Bütün detalları açıqlamaq da vacib deyil. Strateji məqamlar, xüsusi həll yolları və biznes planının incəlikləri yenə də sizə məxsus qalmalıdır. Paylaşılmalı olan ideyanın ümumi konsepsiyasıdır, qorunmalı olan isə onun həyata keçirilmə strategiyası və biznes planıdır".

В современном деловом мире одним из важнейших условий успешной карьеры и построения бизнеса считаются профессиональные связи — нетворкинг. Знакомство с новыми людьми, установление полезных контактов и общение с профессионалами из разных сфер являются важными факторами развития. Однако в этом процессе возникает один важный вопрос: насколько правильно делиться с другими своими будущими планами, идеями и мыслями?
Многие в нетворкинговой среде с большим энтузиазмом рассказывают собеседникам о своем видении. Другие же, опасаясь, что их идеи могут украсть, предпочитают держать все в секрете. Какой подход является более правильным?
Бизнес-коуч Зульфия Джафарова заявила Valyuta.az, что в профессиональной нетворкинговой среде не стоит бояться делиться бизнес-идеей.
«В большинстве случаев полная секретность идеи не приносит существенной пользы. Допустим, вы говорите: "Я создам онлайн-платформу, через которую буду предлагать определенные товары или услуги". Когда вы делитесь своей идеей, профессионалы из вашего окружения могут дать ценные рекомендации, познакомить с нужными специалистами и помочь наладить связи, необходимые для ее реализации. То есть нетворкинг — один из важных инструментов, ускоряющих воплощение идеи».
По словам эксперта, распространенное мнение «если я поделюсь идеей, ее кто-нибудь украдет» не совсем соответствует реалиям бизнеса.
Cəmiyyətə fayda verən biznes modeli
«Одна и та же идея в руках двух разных людей может привести к совершенно разным результатам. Сам факт наличия идеи и ее озвучивания еще не означает, что у вас есть бизнес. Каждому из нас могут приходить в голову бесчисленные идеи, но большинство из них так и не реализуются. Настоящая ценность заключается в системном воплощении идеи. Главную разницу здесь создают знания, опыт, взгляд предпринимателя и его способность реализовать эту идею».
З. Джафарова отметила, что за каждой успешной идеей должен стоять сильный бизнес-план.
«Именно при подготовке бизнес-плана профессиональный нетворкинг приобретает еще большее значение. Консультации с людьми из разных сфер, использование их опыта и получение профессионального мнения могут улучшить вашу бизнес-идею, направить ее в правильное русло и помочь выстроить более устойчивую бизнес-модель. Вместо того чтобы полностью держать идею в секрете, ее стоит обсуждать с правильной аудиторией: это позволяет изучить интерес и спрос на рынке, а также установить полезные связи».
В заключение бизнес-коуч подчеркнула, что главный вопрос заключается в том, какой именно частью идеи стоит делиться.
«Раскрывать все детали вовсе не обязательно. Стратегические моменты, специальные решения и тонкости бизнес-плана должны оставаться за вами. Делиться следует общей концепцией идеи, а защищать — стратегию ее реализации и бизнес-план».