Nazir pensiyalardakı artımları açıqladı
2026-cı ildə orta aylıq pensiyanın 590 manata, yaşa görə orta aylıq pensiyanın isə 629 manata yüksəlməsi gözlənilir.
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi naziri Anar Əliyev deyib.
Nazir bildirib ki, bu il pensiyaların təqribən 9 faiz artırılması, bunun üçün əlavə illik 636 mln manat vəsait ayrılması nəzərdə tutulur.
"1.1 milyon vətəndaşın pensiyasının indeksləşməsi gözlənilir. İndeksasiya mexanizmi Dövlət Statistika Komitəsi tərəfindən elan edilən əvvəlki il üzrə orta aylıq əmək haqqının artım tempinə uyğun olaraq həyata keçrilir. Komitə rəqəmləri elan etdikdən sonra məbləğin tam dəqiq şəkildə nə qədər indeksasiya olunacağı bilinəcək." deyə nazir əlavə edib.

В 2026 году ожидается рост среднего размера ежемесячной пенсии до 590 манатов, а средней пенсии по возрасту — до 629 манатов.
Как сообщает Valyuta.az, об этом заявил министр труда и социальной защиты населения Азербайджана Анар Алиев.
По словам министра, в текущем году предусмотрено повышение пенсий примерно на 9%. Для этого планируется выделить дополнительно 636 млн манатов в год.
«Ожидается индексация пенсий 1,1 млн граждан. Механизм индексации осуществляется в соответствии с темпами роста среднемесячной заработной платы за предыдущий год, объявляемыми Государственный комитет статистики. После публикации этих данных комитетом станет точно известно, в каком размере будут проиндексированы пенсии», — добавил министр.
Все новостиКиберполиция задержала мошенника, обманувшего около 150 граждан через поддельные аккаунты - ВИДЕО