“Dataroid” 6,6 milyon dollar investisiya alıb
Rəqəmsal analitika və müştəri əlaqələri platforması olan “Dataroid” "Seri A" mərhələsindən əvvəlki investisiya raundunda 6,6 milyon dollar sərmayə topladığını açıqlayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, şirkət əldə olunan investisiyanı ilk növbədə EMEA (Avropa, Yaxın Şərq və Afrika) regionu olmaqla müxtəlif coğrafiyalarda əməliyyatlarını genişləndirmək, qlobal marketinq fəaliyyətlərini sürətləndirmək və süni intellekt əsaslı məhsul inkişafına yönəltməyi planlaşdırır.
“Dataroid” xüsusilə özünəxidmət analitika imkanlarını gücləndirməyi qarşıya məqsəd qoyub.
Fatih İşbecer, Elif Parlak və Can Elmas tərəfindən təsis edilən “Dataroid” əsasən bankçılıq və maliyyə başda olmaqla, tənzimləmə səviyyəsinin yüksək olduğu sahələrdə rəqəmsal analitika həlləri təqdim edir. Şirkət hazırda 120 milyondan artıq istifadəçinin rəqəmsal təcrübəsinə təsir göstərir.
“G2” platformasının 2025-ci il üzrə hesabatına əsasən, “Dataroid” Yaxın Şərqdə rəqəmsal analitika kateqoriyasında birinci yerdə qərarlaşıb. Bundan əlavə, “Ən yaxşı dəstək” kateqoriyasında istifadəçi rəylərinə əsasən lider mövqedədir.
Şirkət 2025-ci ili 127 faiz xalis gəlir qoruma göstəricisi ilə başa vurduğunu, müştəri və gəlir baxımından heç bir itki yaşamadan ili tamamladığını bildirib. “Dataroid” 2023-cü ilin dekabrında “Koç GSYF” və “Türkiyə İş Bankası” tərəfindən təsis edilən “100. Yıl Girişim Sermayesi”ndən (indiki adı ilə “TIBAS Ventures”) 2 milyon dollar sərmayə almışdı.

Платформа цифровой аналитики и управления клиентскими взаимодействиями Dataroid объявила о привлечении инвестиций в размере 6,6 млн долларов в рамках раунда, предшествующего серии A.
Как сообщает Valyuta.az, полученные средства компания планирует направить прежде всего на расширение операций в различных регионах, в первую очередь в зоне EMEA (Европа, Ближний Восток и Африка), ускорение глобальной маркетинговой деятельности, а также развитие продуктов на базе искусственного интеллекта.
В частности, Dataroid намерена усилить возможности самообслуживаемой аналитики.
Компания была основана Фатих Ишбеджер, Элиф Парлак и Джан Элмас и предоставляет решения в области цифровой аналитики преимущественно для отраслей с высоким уровнем регулирования — в первую очередь банковского и финансового сектора. В настоящее время платформа влияет на цифровой опыт более чем 120 млн пользователей.
Согласно отчёту платформы G2 за 2025 год, Dataroid заняла первое место на Ближнем Востоке в категории цифровой аналитики. Кроме того, компания признана лидером в категории «Лучшая поддержка» по оценкам пользователей.
Также сообщается, что по итогам 2025 года компания завершила год с показателем чистого удержания выручки на уровне 127%, не понеся потерь ни по клиентской базе, ни по доходам. В декабре 2023 года Dataroid уже привлекла 2 млн долларов инвестиций от Koç GSYF и Türkiye İş Bankası через фонд 100. Yıl Girişim Sermayesi (ныне — TIBAS Ventures).
Все новостиКиберполиция задержала мошенника, обманувшего около 150 граждан через поддельные аккаунты - ВИДЕО