Magistraturaya qəbul imtahanının tarixi açıqlandı
Azərbaycanda yanvarın 14-dən 26-dək magistraturaya sənəd qəbulu aparılacaq, I cəhd imtahanı isə fevralın 15-də olacaq.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə Dövlət İmtahan Mərkəzi məlumat yayıb.
Qeyd edilib ki, bakalavr Mərkəzin internet saytının ekabinet.dim.gov.az səhifəsində "Şəxsi kabinet" yaratdıqdan sonra ("Şəxsi kabinet"i olmayanlar) ərizə vermək üçün tələb olunan məbləği (50 AZN) "Şəxsi kabinet"indəki hesabına əlavə edir.
Bakalavr "Şəxsi kabinet"inin istifadəçi adı və parolundan istifadə etməklə ərizə qəbulu müddətində Mərkəzin internet saytının müvafiq səhifəsinə (https://eservices.dim.gov.az/erizemag/erize) daxil olub, "Bakalavrın elektron ərizəsi" formasını doldurur və təsdiq edir.
Azərbaycanda fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələrini bitirən bakalavrlar, eləcə də xarici ölkələrdə ali təhsil almış və xarici dövlətlərin ali təhsilə aid kvalifikasiyaları Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyi tərəfindən tanınan bakalavrlar qəbul imtahanında iştirak etmək üçün ərizə qəbulu müddətində Mərkəzin rəsmi internet saytında "Bakalavrın elektron ərizəsi"ni doldurur və təsdiq edirlər.
Magistraturaya qəbul imtahanı DİM tərəfindən mərkəzləşdirilmiş qaydada bakalavrların ümumi intellekt səviyyəsinin (məntiqi təfəkkürünün), informatika və xarici dil biliklərinin qiymətləndirilməsi üzrə keçirilir.
İmtahanda bakalavrlara Məntiqi təfəkkürün yoxlanılması üçün 50 (o cümlədən açıq tipli 5), İnformatika üzrə 25 (o cümlədən açıq tipli 5) test tapşırığı, Xarici dil üzrə isə 20 (o cümlədən açıq tipli 2) test tapşırığı və yazı işi (esse) yerinə yetirmək üçün mövzu təqdim olunacaqdır.
İmtahan nəticələri hesablanarkən bakalavrın hər bir test tapşırığına düzgün cavabı bir balla qiymətləndirilir, səhv cavablar düzgün cavabların nəticəsinə təsir göstərmir, esse maksimum 5 balla qiymətləndirilir. Beləliklə, imtahanda əldə oluna bilən maksimal nəticə 100 baldır.
Qəbul imtahanında test tapşırıqlarının cavablandırılmasına 3 saat, yazı işini (esseni) yerinə yetirmək üçün isə 30 dəqiqə, cəmi 3 saat 30 dəqiqə vaxt ayrılır. 3 saat bitdikdən sonra bakalavrlardan cavab kartları yığılır və onlara yazı işini yazmaq üçün xüsusi esse vərəqləri paylanılır. Qeyd edək ki, tədrisi ingilis (alman) dilində olan ixtisaslaşmaları seçmək üçün yazı işi (esse) tapşırığı üzrə nəticə 2 baldan az olmamalıdır. Tədrisi Azərbaycan və ya rus dilində olan ixtisaslaşmaları seçmək üçün yazı işi (esse) tapşırığı üzrə nəticəyə bal məhdudiyyəti qoyulmur.

В Азербайджане с 14 по 26 января пройдет приём документов на магистратуру, первый экзамен будет проведён 15 февраля.
По информации Valyuta.az, об этом сообщил Государственный экзаменационный центр.
Указано, что бакалавры должны, создав «Личный кабинет» на сайте Центра ekabinet.dim.gov.az (для тех, у кого нет «Личного кабинета»), пополнить на сумму 50 манатов счёт в своём «Личном кабинете» для подачи заявления.
Используя имя пользователя и пароль «Личного кабинета» бакалавра, необходимо в период подачи заявлений зайти на соответствующую страницу сайта Центра (https://eservices.dim.gov.az/erizemag/erize), заполнить и подтвердить форму «Электронная заявка бакалавра».
Бакалавры, окончившие высшие учебные заведения, действующие в Азербайджане, а также бакалавры, получившие высшее образование за рубежом и квалификации зарубежных государств, признанные Агентством по обеспечению качества образования, должны в период подачи заявлений заполнить и подтвердить на официальном сайте Центра электронную заявку.
Экзамен на поступление в магистратуру проводится ГЭЦ централизованно, оценивая общий интеллектуальный уровень (логическое мышление), знания в области информатики и иностранного языка бакалавров.
На экзамене бакалаврам предстоит выполнить 50 заданий по проверке логического мышления (в том числе 5 заданий открытого типа), 25 заданий по информатике (в том числе 5 заданий открытого типа) и 20 заданий по иностранному языку (в том числе 2 задания открытого типа), а также написать письменную работу — эссе по предложенной теме.
При оценке результатов экзамена за каждый правильный ответ на тестовое задание бакалавр получает один балл; неправильные ответы не уменьшают количество правильных баллов. Эссе оценивается максимум в 5 баллов. Таким образом, максимальный результат на экзамене составляет 100 баллов.
На выполнение тестовых заданий отводится 3 часа, а на написание эссе — 30 минут, всего 3 часа 30 минут. По истечении трёх часов у бакалавров собираются ответы, после чего им выдаются специальные бланки для эссе. Следует отметить, что для выбора специализаций с преподаванием на английском (немецком) языке результат по эссе не должен быть менее 2 баллов. Для специализаций с преподаванием на азербайджанском или русском языках ограничений по баллам за эссе нет.