Milyonlarla borcu olan "Kontakt Home"un direktoru yenidən cərimələndi
Dövlət Gömrük Komitəsi qanunvericlik tələblərini pozan "ABC-Telecom" MMC ("Kontakt Home" əmtəə nişani altında fəaliyyət göstərir) barəsində cərimə protokol tərtib edib.
Valyuta.az "Qaynarinfo"ya istinadən xəbər verir ki, protokol İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 485.2-ci maddəsi ilə irəli sürülüb.
Məlum olub ki, idxalatçı "ABC-Telecom” MMC tərəfindən gətirilən məhsullar sərhəd gömrük orqanını keçən zamanı Gömrük Məcəlləsinin 113.1-ci maddəsi ilə müəyyən olunmuş qaydada mallar gömrük ərazisinə gətirilməzdən əvvəl elektron formada qısa idxal bəyannaməsi təqdim olunmayıb.
Məhkəmənin hökmü ilə "ABC-Telecom” MMC barəsində 1500 manat məbləğində cərimə edilib.
İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 485.2-ci maddəsinə əsasən, Gömrük Məcəlləsi ilə müəyyən edilmiş hallarda qısa idxal bəyannaməsinin mallar gömrük ərazisinə gətirilməzdən əvvəl elektron formada verilməməsinə görə vəzifəli şəxslər 1 000 manat, hüquqi şəxslər 1 500 manat məbləğində cərimə olunur.
Qeyd edək ki, "ABC-Telecom" MMC 2006-cı ildə dövlət qeydiyyatına alınıb, nizamnamə kapitalı 10000 AZN-dir. Şirkətin sahibi Fazil İsrafilov, qanuni təmsilçisi isə oğlu Həsən İsrafilzadədir. Şirkətin İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin Bakı şəhəri Lokal Gəlirlər Baş İdarəsinə 4842069.71 AZN vergi borcu var.
Xatırladaq ki, Prezident yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyi "Kontakt Home” əmtəə nişanı altında məişət texnikası, mobil telefonlar və elektronika məhsullarının satışını həyata keçirən "ABC-Telecom” şirkətinin haqsız rəqabətə yol verdiyi ilə bağlı məlumat yayıb. Bildirib ki, mağazalar şəbəkəsinin "HOFFMANN” markalı elektrik qızdırıcılarının satışı zamanı istehlakçıları çaşdıra bilən məlumatlardan istifadə etdiyi, məhsulların faktiki istehsalçısının Çin şirkəti olmasına baxmayaraq, qablaşdırmada Almaniyaya aid ifadə və təsvirlərdən istifadə etməklə onların həmin ölkədə istehsal olunduğu təəssüratı yaratdığı və bununla da, Rəqabət Məcəlləsinin tələblərini pozduğu müəyyən edilib. Yol verilmiş haqsız rəqabət hallarının aradan qaldırılması və bu hallara təkrar yol verməmələri barədə "ABC-Telecom”a icrası məcburi göstərişlər verilib.

Государственный таможенный комитет составил протокол о штрафе в отношении ООО «ABC-Telecom», осуществляющего деятельность под товарным знаком «Kontakt Home», за нарушение требований законодательства.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Qaynarinfo, протокол был составлен по статье 485.2 Кодекса об административных правонарушениях.
Выяснилось, что при пересечении товарами, ввезёнными ООО «ABC-Telecom», таможенной границы не была представлена краткая импортная декларация в электронной форме до ввоза товаров на таможенную территорию, как это предусмотрено статьёй 113.1 Таможенного кодекса.
Решением суда в отношении ООО «ABC-Telecom» был назначен штраф в размере 1 500 манатов.
Согласно статье 485.2 Кодекса об административных правонарушениях, за непредставление в установленных Таможенным кодексом случаях краткой импортной декларации в электронной форме до ввоза товаров на таможенную территорию должностные лица штрафуются на 1 000 манатов, юридические лица — на 1 500 манатов.
Отметим, что ООО «ABC-Telecom» было зарегистрировано в 2006 году, его уставный капитал составляет 10 000 манатов. Владельцем компании является Фазиль Исрафилов, законным представителем — его сын Хасан Исрафилзаде. Задолженность компании по налогам перед Главным управлением местных доходов города Баку при Государственной налоговой службе при Министерстве экономики составляет 4 842 069,71 маната.
Напомним, что Государственное агентство по антимонопольному контролю и надзору за потребительским рынком при Президенте ранее распространило информацию о допущении ООО «ABC-Telecom», осуществляющего продажу бытовой техники, мобильных телефонов и электроники под товарным знаком «Kontakt Home», недобросовестной конкуренции. Сообщалось, что при продаже электрических обогревателей марки «HOFFMANN» использовалась информация, способная ввести потребителей в заблуждение: несмотря на то что фактическим производителем продукции является китайская компания, на упаковке применялись выражения и изображения, относящиеся к Германии, создавая впечатление, что товар произведён в этой стране. Тем самым были нарушены требования Кодекса о конкуренции. Компании «ABC-Telecom» были выданы обязательные к исполнению предписания об устранении выявленных фактов недобросовестной конкуренции и недопущении их повторения.