"Messenat Holdinq"ə məxsus "Bəhramtəpə-Çınqıl" ASC-nin icraçı direktoru vəzifəsində çalışarkən qanunsuz sahibkarlıqda, vergiləri, işsizlikdən sığortanı, icbari tibbi sığorta və ya məcburi dövlət sosial sığorta haqlarını ödəməkdən yayınmada, işlərin yerinə yetirilməsi zamanı ətraf mühitin mühafizəsi (qorunması) qaydalarını pozmada, habelə vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadədə ittiham olunan Ağamalı İsayevin cinayət təqibinə xitam verilməsi və cinayət məsuliyyətindən azad edilməsi barədə İmişli Rayon Məhkəməsinin qərarından dövlət ittihamçı tərəfindən verilmiş apellyasiya protestinə baxılıb.
Valyuta.az "Teleqraf"a istinadən xəbər verir ki, apellyasiya məhkəməsində keçirilən prosesdə Ekologiya və Təbii Sərvərlər Nazirliyinin Dövlət Mineral Xammal Ehtiyatlarından İstifadə Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Samir İdayətov tərəfindən verilmiş apellyasiya şikayətinə, o cümlədən İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin 8 saylı Ərazi Vergilər İdarəsinin rəisi Ərəb Aslanov tərəfindən verilmiş apellyasiya şikayətlərinə açıq məhkəmə iclasında baxılaraq, cinayət kollegiyası qərar verib.
Qərara əsasən, verilmiş apellyasiya şikayətləri qismən təmin edilib. İmişli Rayon Məhkəməsinin 12 iyun 2025-ci il tarixli qərarı dəyişdirilib və Ağamalı İsayevdən dəymiş maddi ziyana görə 818 636 manat alınaraq Ekologiya və Təbii Sərvərlər Nazirliyinin Dövlət Mineral Xammal Ehtiyatlarından İstifadə Agentliyinin hesabına, həmçinin vergi borcuna görə 113 941.47 manat alınaraq İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin 8 saylı Ərazi Vergilər İdarəsinin hesabına ödəniləcək.
Qeyd edək ki, A.İsayevin rəhbəri olduğu şirkət İmişli rayonunun Xubyarlı kəndi ərazisində beş il qum-çınqıl hasilatı ilə bağlı qanunsuz fəaliyyət göstərib. Ağamalı İsayev habelə dağ-mədən obyektinin istismarı zamanı qanunvericiliyin tələblərini pozaraq hidrotexniki gilsovuran qurğunun istifadəsinin qadağan edilməsinə baxmayaraq, yataq ərazisində 1 623 600 manat dəyərində 295 200 kubmetr həcmində qum çıxarıb dövlətə və təbiətə xüsusilə külli miqdarda ziyan vurub.
Bu əməllər nəticəsində, həmin ərazidə uzunluğu 240 metr, eni 123 metr, orta dərinliyi 10 metr olan gölün yaranmasına səbəb olmaqla torpaq sahələrinin geniş miqyasda çökməsi, infrastruktur və yaşayış sahələrinin dağılmasına təhlükə yaratmaqla təbiətə və ətraf mühitə ciddi zərər vurub. Bundan başqa, o, külli miqdarda vergiləri dövlət büdcəsinə ödəməkdən qəsdən yayınıb.
Qeyd edək ki, mətbuatda yayılan məlumatlara görə, "Messenat Holding"in rəhbəri "Titanik Tofiq" kimi tanınan iş adamı Tofiq İsayevdir.

Рассмотрен апелляционный протест государственного обвинителя на решение Имишлинского районного суда о прекращении уголовного преследования и освобождении от уголовной ответственности Агамалы Исаева, обвиняемого в незаконном предпринимательстве в период работы на должности исполнительного директора ОАО «Бахрамтепе-Чынгыл», принадлежащего «Messenat Holding», уклонении от уплаты налогов, взносов по страхованию от безработицы, обязательному медицинскому страхованию и обязательному государственному социальному страхованию, нарушении правил охраны окружающей среды при выполнении работ, а также злоупотреблении должностными полномочиями.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Teleqraf, в ходе судебного заседания в апелляционном суде были рассмотрены апелляционные жалобы председателя правления Агентства по использованию запасов минерального сырья при Министерстве экологии и природных ресурсов Самира Идаятова, а также начальника 8-го Территориального управления налоговой службы при Министерстве экономики Араба Асланова. По итогам открытого судебного заседания коллегия по уголовным делам вынесла решение.
Согласно решению, апелляционные жалобы были частично удовлетворены. Решение Имишлинского районного суда от 12 июня 2025 года изменено. С Агамалы Исаева в счет возмещения причиненного материального ущерба взыскано 818 636 манатов в пользу Агентства по использованию запасов минерального сырья при Министерстве экологии и природных ресурсов, а также 113 941,47 маната в счет налоговой задолженности в пользу 8-го Территориального управления налоговой службы при Министерстве экономики.
Отметим, что компания, которой руководил А. Исаев, на протяжении пяти лет осуществляла незаконную добычу песчано-гравийной смеси на территории села Хубярлы Имишлинского района. Кроме того, Агамалы Исаев, нарушив требования законодательства при эксплуатации горнодобывающего объекта, несмотря на запрет использования гидротехнического глиноотвального сооружения, добыл на территории месторождения 295 200 кубометров песка общей стоимостью 1 623 600 манатов, причинив государству и природе особо крупный ущерб.
В результате этих действий было спровоцировано образование озера длиной 240 метров, шириной 123 метра и средней глубиной 10 метров, что привело к масштабному проседанию земельных участков, создало угрозу разрушения инфраструктуры и жилых зон и нанесло серьезный ущерб природе и окружающей среде. Кроме того, он умышленно уклонялся от уплаты в государственный бюджет налогов в особо крупном размере.
Также сообщается, что, по данным прессы, руководителем «Messenat Holding» является бизнесмен Тофик Исаев, известный под прозвищем «Титаник Тофик».
09.01.2026Выплата пенсий откладывается: названа новая дата начисления за январь
09.01.2026"ИИ глуп, но опасен": Марк Кьюбан предупредил компании о рисках и возможностях - Mark Kuban