KOBİA sahibkarlar üçün 9 istiqamətdə bazar araşdırması apardı
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşəbbüsü ilə sahibkarlar üçün bazarın tələbatına uyğun olaraq 9 istiqamət üzrə daxili bazar araşdırmaları aparılıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, araşdırmalar aşağıdakı sahələri əhatə edir:
–bulqur və mərci istehsalı;
–mebel üçün metal və plastik aksesuarlar və mexanizmlər istehsalı;
–tikinti və qida məhsullarının qablaşdırılmasında istifadə olunan dəmir qutuların istehsalı;
–süd və şirə məhsullarının qablaşdırılması üçün karton qutuların istehsalı;
–velosiped hissələrinin istehsalı;
–tikinti üçün izolyasiya məhsullarının istehsalı;
–strafor (EPS – genişlənmiş polistirol) istehsalı;
–kalsium-karbonat emalı;
–yerfındığı məhsullarının istehsalı.
Bu sahələrdə məhsul və xidmətlər yaratmaq, eləcə də fəaliyyətini genişləndirmək istəyən sahibkarlar KOBİA-nın internet saytına daxil olaraq müvafiq bazar araşdırmaları ilə tanış ola bilərlər (https://smb.gov.az/az/nav/daxili-bazar-arasdirmasi).
Qeyd edək ki, daxili bazar araşdırması mexanizmi üzrə dövlət dəstəyi KOBİA tərəfindən təmin edilir. Daxili bazar araşdırması sahibkarların müraciəti və KOBİA-nın təşəbbüsü əsasında aparılır. Mikro sahibkarlıq subyektinin müraciəti əsasında aparılan hər bir daxili bazar araşdırmasına çəkilən xərcin 80%-i, kiçik sahibkarlıq subyektinin müraciəti ilə həyata keçirilən araşdırmaya çəkilən xərcin 50%-i dövlət tərəfindən ödənilir. Hər bir daxili bazar araşdırmasının aparılmasına görə ödənilən dəstək məbləği maksimum 20 min manatdır.
Sahibkarların müraciəti əsasında daxili bazar araşdırmasının aparılması KOBİA-nın sifarişi ilə “Dövlət satınalmaları haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğun olaraq, tender yolu ilə həyata keçirilir. Sahibkarlar daxili bazar araşdırmasının aparılması üçün KOBİA-nın internet saytındakı müvafiq ərizə formasını dolduraraq Agentliyə birbaşa və ya elektron qaydada müraciət edə bilərlər. Agentliyin təşəbbüsü ilə aparılan daxili bazar araşdırmaları isə sahibkarlar arasında keçirilmiş sorğuların nəticələrinə, eləcə də ölkənin sosial-iqtisadi inkişafı ilə əlaqədar qəbul edilmiş sənədlərə əsaslanaraq müəyyən edilir.

По инициативе Агентства развития малого и среднего бизнеса (KOBİA) проведены внутренние рыночные исследования по 9 направлениям в соответствии с потребностями предпринимателей.
Сообщает Valyuta.az, что исследования охватывают следующие области:
– производство булгура и чечевицы;
– производство металлических и пластиковых аксессуаров и механизмов для мебели;
– производство железных коробок для упаковки строительных и пищевых продуктов;
– производство картонных коробок для упаковки молочных и соковых продуктов;
– производство велосипедных комплектующих;
– производство изоляционных материалов для строительства;
– производство стирофора (EPS – вспененный полистирол);
– переработка карбоната кальция;
– производство продуктов из арахиса.
Предприниматели, желающие создавать продукцию и услуги в этих сферах, а также расширять свою деятельность, могут ознакомиться с соответствующими рыночными исследованиями на сайте KOBİA (https://smb.gov.az/az/nav/daxili-bazar-arasdirmasi).
Отметим, что государственная поддержка в рамках механизма проведения внутренних рыночных исследований осуществляется KOBİA. Исследования проводятся по инициативе KOBİA и по обращениям предпринимателей. За каждый внутренний рыночный анализ, проведенный по обращению субъектов микропредпринимательства, государство возмещает 80% затрат, для субъектов малого предпринимательства — 50%. Максимальный размер поддержки за проведение одного исследования не превышает 20 тысяч манатов.
Проведение внутренних рыночных исследований по обращениям предпринимателей осуществляется по заказу KOBİA на конкурсной основе в соответствии с Законом Азербайджанской Республики «О государственных закупках». Предприниматели могут подать заявку на проведение исследования через соответствующую форму на сайте Агентства, обратившись напрямую или в электронном виде. Исследования, инициированные Агентством, определяются на основе результатов опросов среди предпринимателей и с учётом документов, принятых в связи с социально-экономическим развитием страны.