Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin əməkdaşları Sumqayıt şəhəri, Sahil küçəsində fəaliyyət göstərən bir sıra ictimai iaşə obyektlərində növbəti reydlər aparıb.
Agentlikdən Valyuta.az-a verilən məlumata görə, yoxlama zamanı “Dostluq” restoranında ətlərin mənşəyini və təhlükəsizliyini təsdiq edən sənədlərin mövcud olmadığı aşkarlanıb.
“Santo Mare”, “Duyğu”, “Şərur”, “Regnum” və “Oregano” restoranlarının menyularından “dəvə qutabı”nın çıxarıldığı və artıq bu xidmətin göstərilmədiyi müəyyən edilib. “Antalya” restoranında isə hazırda dəvə ətinin olmadığı, əvvəlki dövrlərdə qəbul edilmiş dəvə ətinə dair müvafiq baytarlıq-müşayiətedici sənədlərin mövcud olduğu məlum olub.
“Nöqsanlarla bağlı icrası məcburi göstərişlər verilib, akt tərtib edilib. Mənşəyi şübhə doğuran məhsullardan nümunələr götürülüb.
Agentlik tərəfindən aparılan təhlillər və statistik rəqəmlər dəvə kəsimi həcminin “dəvə qutabı” adı ilə təqdim olunan məhsulların satış dövriyyəsi ilə uyğunsuzluq təşkil etdiyini göstərir. Qida təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, eyni zamanda istehlakçıların aldadılmasının qarşısının alınması məqsədilə nəzarət tədbirləri davam etdiriləcək.

В ряде ресторанов, расположенных в поселке Новханы, блюдо «деве кутабы» было исключено из меню.
Сотрудники Агентства продовольственной безопасности провели очередные рейды в нескольких объектах общественного питания, расположенных в городе Сумгайыт, на улице Сахиль.
Как сообщили Valyuta.az в агентстве, в ходе проверки в ресторане «Dostluq» было выявлено отсутствие документов, подтверждающих происхождение и безопасность используемого мяса.
Установлено, что в ресторанах «Santo Mare», «Duyğu», «Şərur», «Regnum» и «Oregano» блюдо «деве кутабы» исключено из меню и в настоящее время данная услуга не предоставляется. В ресторане «Antalya», в свою очередь, сообщили об отсутствии верблюжьего мяса на данный момент, при этом отмечено, что на ранее принимавшееся верблюжье мясо имелись соответствующие ветеринарно-сопроводительные документы.
«По выявленным нарушениям выданы обязательные к исполнению предписания, составлены акты. Отобраны образцы продукции сомнительного происхождения. Анализы и статистические данные, проведенные агентством, свидетельствуют о несоответствии объемов забоя верблюдов объемам реализации продукции, представляемой под названием “деве кутабы”. В целях обеспечения продовольственной безопасности, а также предотвращения введения потребителей в заблуждение контрольные мероприятия будут продолжены», — говорится в информации агентства.