ABŞ Mərkəzi Bankı (Federal Reserve) mart ayı üzrə keçirilən FOMC iclasında əsas faiz dərəcələrini sabit saxlayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, qərar bazar iştirakçılarının gözləntilərinə uyğun olub. Beləliklə, 2026-cı ilin ikinci iclasında da faiz endirimi baş verməyib.
Məlumata görə, "Fed"in növbəti iclası 29 aprel tarixində keçiriləcək və hazırda bazarlar həmin iclasda da faiz endirimi ehtimalını aşağı qiymətləndirir.
Qeyd edək ki, ABŞ-da son dövrlərdə işsizlik səviyyəsində artım müşahidə olunur. Belə ki, yanvar ayında 4,3% olan işsizlik fevralda 4,4%-ə yüksəlib. Eyni zamanda, fevral ayında əmək bazarına qoşulma gözləntiləri özünü doğrultmayıb və 92 min nəfərin işini itirdiyi bildirilib.
Buna baxmayaraq, inflyasiya riskləri və qlobal geosiyasi gərginliklər fonunda "Fed" faiz endirimlərinə getməkdə ehtiyatlı mövqe sərgiləyir.

Федеральная резервная система США (Federal Reserve) на мартовском заседании Комитета по операциям на открытом рынке (FOMC) сохранила ключевые процентные ставки на прежнем уровне.
Как сообщает Valyuta.az, решение соответствовало ожиданиям участников рынка. Таким образом, на втором заседании 2026 года также не было снижений ставок.
По данным, следующее заседание «Феда» запланировано на 29 апреля, и в настоящее время рынки снижают вероятность снижения ставок на этом заседании.
Отметим, что в США за последнее время наблюдается рост уровня безработицы. Так, в январе безработица составляла 4,3%, а в феврале увеличилась до 4,4%. Кроме того, ожидания по числу новых работников на рынке труда в феврале не оправдались, сообщается о потере 92 тысяч рабочих мест.
Тем не менее, на фоне рисков инфляции и глобальной геополитической напряженности «Фед» занимает осторожную позицию в отношении снижения ставок.