Xarici xüsusi xidmət orqanlarının məxfi əməkdaşlığa cəlb etdiyi şəxs ifşa olunub.
Bildirilib ki, xarici xüsusi xidmət orqanlarının Azərbaycan Respublikasının milli təhlükəsizliyinə yönələn kəşfiyyat-pozuculuq fəaliyyətinin aşkar edilərək qarşısının alınması istiqamətində Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən davam etdirilən əməliyyat-istintaq tədbirləri zamanı Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı, 1969-cu il təvəllüdlü Fərzəliyev Siyafət Heydər oğlunun dövlətə xəyanət etməsinə əsaslı şübhələr yaranıb.
Araşdırmalarla müəyyən edilib ki, Naxçıvan Muxtar Respublikasının sakini Siyafət Fərzəliyev xarici ölkə ərazisində olarkən həmin dövlətin xüsusi xidmət orqanının nümayəndələri tərəfindən maddi maraq müqabilində məxfi əməkdaşlığa cəlb edilib, ölkəyə qayıtdıqdan sonra onların tapşırığı əsasında Naxçıvan şəhəri və Şahbuz rayonu ərazilərində yerləşən hərbi və digər strateji əhəmiyyətli obyektlərin videoçəkilişlərini apararaq xarici xüsusi xidmət orqanının nümayəndələrinə təqdim edib.
Həmçinin qeyd olunan şəxsin yaşadığı mənzilə baxış keçirilərkən oradan "Kalaşnikov" tipli avtomat silahının ayrı-ayrı hissələri aşkarlanaraq götürülüb.
Siyafət Fərzəliyev Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 228.1 (qanunsuz olaraq odlu silah, onun komplekt hissələrini, doyüş sursatı, partlayıcı maddələr və qurğular əldə etmə, başqasına vermə, satma, saxlama, daşıma və ya gəzdirmə) və 274-cü (dövlətə xəyanət) maddələri ilə məsuliyyətə cəlb olunaraq, məhkəmənin qərarı ilə barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilib.

В ходе оперативно-следственных мероприятий, проводимых Службой государственной безопасности по выявлению и предотвращению разведывательно-подрывной деятельности иностранных спецслужб, направленной против национальной безопасности Азербайджанской Республики, возникли обоснованные подозрения в отношении гражданина Азербайджанской Республики, 1969 года рождения, Фарзалиева Сияфата Гейдар оглу в государственной измене.
Об этом Trend сообщили в Службе государственной безопасности Азербайджана.
Следствием было установлено, что Сияфат Фарзалиев, житель Нахчыванской Автономной Республики, находясь на территории иностранного государства, вступил в тайное сотрудничество за материальную выгоду с представителями спецслужб этого государства, а после возвращения в страну, по их указанию сделав видеосъемки военных и других стратегически важных объектов, расположенных на территории города Нахчыван и Шахбузского района, передал их представителям иностранных спецслужб.
Также в ходе обыска квартиры, где проживало упомянутое лицо, были обнаружены и изъяты отдельные части автоматического оружия типа «Калашников».
Сияфату Фарзалиеву предъявлено обвинение по статьям 228.1 (незаконное приобретение, передача, продажа, хранение, транспортировка или ношение огнестрельного оружия, его компонентов, боеприпасов, взрывчатых веществ и устройств) и 274 (государственная измена) Уголовного Кодекса Азербайджанской Республики, и по решению суда в отношении него была избрана мера пресечения в виде ареста.