Manat avro qarşısında ucuzlaşır: Bu, iqtisadiyyat üçün nə deməkdir?
Son günlər avronun manata qarşı məzənnəsində artım tendensiyası müşahidə olunur. Bu dinamika Azərbaycan iqtisadiyyatında və biznes mühitində müəyyən suallar doğurur.
Sual yaranır ki, qarşıdakı dövrdə avronun məzənnəsində daha ciddi artım gözlənilirmi, yoxsa azalma baş verə bilər? Eyni zamanda, bu tendensiyanın Azərbaycan iqtisadiyyatı və biznes mühitinə mümkün təsirləri də diqqət mərkəzindədir.
İqtisadçı Eldəniz Əmirov Valyuta.az-a bildirib ki, manatın avro qarşısında ucuzlaşmasının əsas səbəbi, dolların avro qarşısında ucuzlaşması ilə izah olunur:
"Azərbaycan Respublikasında dollar-manat məzənnəsi inzibati metodlarla təyin olunur və 1 USD = 1.7 AZN nisbətində sabit saxlanılır. Bu səbəbdən dolların dəyərində beynəlxalq səviyyədə baş verən dəyişikliklər Azərbaycanda manata birbaşa təsir göstərmir. Nəticə etibarilə, manatın digər valyutalara, o cümlədən avroya qarşı məzənnəsi dolların həmin valyutalarla olan nisbətindən asılı olaraq formalaşır. Belə ki, əgər dollar avro qarşısında ucuzlaşırsa, avro manat qarşısında bahalaşır, əgər dollar avro qarşısında bahalaşırsa, avro manat qarşısında ucuzlaşır".
"Bu dəyişikliklərin Azərbaycan iqtisadiyyatına təsiri isə böyük deyil. Bunun əsas səbəbi odur ki, ölkənin valyuta ehtiyatlarında və beynəlxalq ticarət ödənişlərində dolların payı yüksəkdir. Bu baxımdan, avronun məzənnəsindəki dalğalanmaların iqtisadiyyata nə ciddi mənfi, nə də böyük müsbət təsiri müşahidə edilmir.
Bəzi sahələrdə müəyyən mənfi və ya müsbət təsirlər yarana bilsə də, ölkə iqtisadiyyatı üçün bu prosesin ciddi mənfi tərəfləri yoxdur", - deyə E.Əmirov əlavə edib.

В последние дни наблюдается тенденция роста курса евро по отношению к манату. Эта динамика вызывает определённые вопросы в экономике Азербайджана и в бизнес-среде.
Возникает вопрос, стоит ли ожидать в ближайший период более серьёзного роста курса евро или, напротив, возможного снижения. Кроме того, в центре внимания находятся потенциальные последствия данной тенденции для экономики и деловой среды Азербайджана.
Экономист Эльдениз Амиров в комментарии Valyuta.az отметил, что основная причина удешевления маната по отношению к евро связана с ослаблением доллара к европейской валюте.
«В Азербайджанской Республике курс доллар–манат определяется административными методами и поддерживается на фиксированном уровне 1 USD = 1,7 AZN. По этой причине изменения стоимости доллара на международных рынках не оказывают прямого влияния на манат. В результате курс маната к другим валютам, в том числе к евро, формируется в зависимости от соотношения доллара с этими валютами. Так, если доллар дешевеет по отношению к евро, евро дорожает по отношению к манату, а если доллар укрепляется к евро, то евро дешевеет по отношению к манату», — пояснил экономист.
По его словам, влияние этих изменений на экономику Азербайджана не является значительным. «Основная причина заключается в том, что доля доллара в валютных резервах страны и в международных торговых расчётах остаётся высокой. С этой точки зрения колебания курса евро не оказывают ни серьёзного негативного, ни заметного положительного влияния на экономику.
Хотя в отдельных секторах могут возникать определённые отрицательные или положительные эффекты, в целом данный процесс не несёт для экономики страны существенных рисков», — добавил Э. Амиров.